Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięte kąpieliska w regionie łódzkim. Upały, a nie ma gdzie się kąpać. Kąpielisko Nad Lindą w Grotnikach zamknięte

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pierwsi kąpiący się wchodzą już do wody w stawach i jeziorach regionu łódzkiego. Tymczasem w regionie łódzkim kąpieliska zaczną działać dopiero w wakacje. Podczas zapowiadanych na czerwiec upałów zostają baseny.

W tym sezonie po raz pierwszy od lat nieczynne jest kąpielisko Nad Lindą w podłódzkich Grotnikach. Powodem jest śmierć Stanisława Ochoty, wieloletniego dzierżawcy ośrodka i szefa zgiersko-łęczyckiego WOPR-u.

Kąpielisko w Grotnikach od lat rozpoczynało działalność już wiosną. Rok temu można się tam było kąpać już 31 maja. W tym roku nie zostanie uruchomione.

Gmina Zgierz ma podpisać umowę z nowym dzierżawcą. Jednak w tym roku nie uda się już uruchomić kąpieliska.

- W tym sezonie teren będzie wykorzystywany rekreacyjnie, kąpielisko ma wrócić w przyszłym roku - mówi Bogdan Wójcikowski z urzędu gminy.

To oznacza, że Łódzkie będzie w czerwcu białą plamą na mapie polskich kąpielisk. Tymczasem np. w okolicach Wrocławia działa już sześć kąpielisk na zbiornikach wodnych, a w okolicach Krakowa - dwa.

Łódzki MOSiR rozpoczyna sezon na kąpieliskach dopiero 20 czerwca, czyli pierwszego dnia wakacji.

Bezpieczeństwa kąpiących się i użytkowników przystani strzec będą 24 osoby. To wystarczy, by obsadzić wszystkie ratownicze stanowiska. Umowę podpisano na początku roku. - Jesteśmy przygotowani do sezonu - zapewnia Eryk Rawicki, dyrektor łódzkiego MOSiR-u. I podkreśla, że nie ma możliwości przyspieszenia sezonu. Jego zdaniem, nie ma na razie problemu z osobami kąpiącymi się na dziko.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Ciepło jest dopiero kilka dni, a woda wciąż jest zimna - ocenia dyrektor Rawicki.

To jednak nie przeszkadza kąpiącym się. W poniedziałek pierwsze osoby chłodziły się w łódzkim Arturówku, mimo braku ratowników i badań wody.

Także latem mogą być problemy z dzikimi kąpieliskami. Od ubiegłego roku obowiązują zaostrzone przepisy, które część zbiorników kwalifikują jako miejsca tymczasowo wykorzystywane do kąpieli, a one mogą być używane najwyżej 30 dni w roku, czyli albo w lipcu, albo w sierpniu.

Za kąpiel na zamkniętym kąpielisku i złamanie jego regulaminu można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Nie ma natomiast przepisu, który zabraniałby kąpać się na dziko, czyli poza kąpieliskami.

Policja apeluje o rozwagę.

- Często ludzie nie jadą nad wodę z planem kąpania się. Rozpalają grilla, ale pojawia się alkohol, brawura i przecenianie swoich możliwości - wylicza nadkom. Adam Kolasa z biura prasowego KWP w Łodzi.

Często kończy się tragicznie. W tym roku utonęła już jedna osoba - kajakarz w Warcie w Zakrzówku Szlacheckim koło Radomska. W ubiegłym roku w regionie zginęło w wodzie aż 25 osób.

Rozwiązaniem mogą być baseny odkryte, gdzie czuwają ratownicy. W Łodzi od 1 czerwca czynne są baseny zewnętrzne w Aquaparku Fala, a także odkryte kąpieliska MOSiR-u: Wodny Raj, Anilana i basen przy ul. Głowackiego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki