Zamknięto przychodnię na Górnej. Umowa z NFZ wygasła, bo...

  Zamknięto przychodnię na Górnej. Umowa z NFZ wygasła, bo właścicielka zmarła

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zamknięto przychodnię na Górnej. Umowa z NFZ wygasła, bo właścicielka zmarła
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Ponad 2 tys. pacjentów, w tym prawie 400 dzieci z wadami wieku rozwojowego musiało przerwać lub odwołać rehabilitację. Wszystko przez to, że Centrum Rehabilitacji INTERMEDICUS przy ul. Kraszewskiego musiało wstrzymać przyjmowanie pacjentów. 8 sierpnia tragicznie zmarła właścicielka Centrum, a to ona była stroną kontraktu z NFZ.
  Z apelem o szybkie rozwiązanie sprawy do Funduszu zgłosili się już pacjenci oczekujący na leczenie. Pod wnioskiem codziennie podpisują się kolejni chorzy. We wtorek zrobiła to Krystyna Kukuć. Do przychodni na rehabilitację chodziła od ośmiu lat. Od pół roku przyprowadzała tu też swoje 6-miesięczne wnuki - bliźnięta. Jedno z dzieci ma duży problem z obręczą barkową.

  - Dzieci na rehabilitację skierowali tu specjaliści ze szpitala im.
  Matki Polki, gdzie się urodziły. Na rehabilitację chodziły już pół roku. Potrzebują kolejnych sześciu miesięcy. Na prywatną rehabilitację nas nie stać, bo to kosztuje majątek, a jeśli dzieci szybko nie rozpoczną dalszego leczenia, stracimy to, co udało nam się już osiągnąć - mówi Krystyna Kukuć.

  Przyjmowanie pacjentów przychodnia wstrzymała 8 sierpnia, w dniu śmierci właścicielki. Próby reaktywacji placówki podejmuje obecnie jej prezes i dyrektor. Spadkobiercami są bowiem tylko nieletnie dzieci.

  - Pani dr Anna Błaszczyk była nie tylko właścicielką tej przychodni, ale także fundatorką Fundacji Rehabilitacji "Kamień Milowy", która działa w Łodzi. W przeszłości pani doktor podpisała z Fundacją umowę użyczenia sprzętu rehabilitacyjnego z przychodni. Ta umowa jest wciąż aktualna, dlatego Fundacja powołała na miejscu dawnej przychodni nowy podmiot leczniczy pod nazwą INTERMEDICUS Centrum Rehabilitacji Anny Błaszczyk. Jest on kontynuacją dawnego Centrum Rehabilitacji prowadzonego przez panią doktor - tłumaczy Wojciech Gorgul, dyrektor przychodni.

  - Ale żeby to wszystko mogło działać, jak wcześniej, nowa placówka musi podpisać kontrakt z NFZ.

  Pracownicy przychodni domagali się cesji kontraktu. Nowa przychodnia ma działać bowiem w tym samym miejscu, w oparciu o tą samą kadrę medyczną i na tym samym sprzęcie, a to najważniejsze przesłanki do wydania zgody na cesję kontraktu.

  Po analizie, okazało się jednak, że kontraktu nie można tak po prostu przenieść, bo poprzedni właściciel musiałby go formalnie "zdać". Nowy podmiot został utworzony w porozumieniu z rodziną zmarłej właścicielki (dr Błaszczyk osierociła trójkę dzieci). W przypadku zamknięcia przychodni pracę straciłoby 70 osób. Pracownicy rejestracji dyżurują codziennie w przychodni, by informować pacjentów o przyszłości placówki.

  Apele do NFZ pracowników i pacjentów przyniosły skutek. NFZ zdecydował, że w środę zostaną ogłoszone konkursy na: fizjoterapię, rehabilitację dorosłych, dzieci z zaburzeniami i rehabilitację kardiologiczną, czyli leczenie, które prowadziła przychodnia. Nie będzie tylko konkursu na poradnię rehabilitacyjną, czyli konsultacje lekarskie. Do konkursu mogą stanąć jednak także inne przychodnie. NFZ najprawdopodobniej rozpisze konkurs tylko dla placówek w dzielnicy Górna. Tam bowiem działa opisywana poradnia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny