Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. 5 miast Unii Europejskiej z najgorszym powietrzem w Łódzkiem

Piotr Brzózka
Aż pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej jest w województwie łódzkim. W naszym regionie największe stężenie szkodliwego pyłu notuje się w Opocznie.

Opoczno jest szóstym najbardziej zanieczyszczonym miastem w Unii Europejskiej. A z 50 miast UE z najgorszym powietrzem aż 33 leżą w Polsce, z czego pięć w województwie łódzkim! Najnowsze, alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) potwierdzają to, co było wiadomo od dawna. Łódzkie ma ogromny problem z dymem pochodzącym z domowych pieców.

WHO stworzyła listę 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, biorąc pod uwagę stężenie tzw. pyłu PM2,5 groźnego m.in. dla naszych płuc i serca.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „Świeże” powietrze w regionie łódzkim truje jak papierosy

Najbardziej zanieczyszczonym miastem w Unii okazał się Żywiec. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze trzy inne miejscowości z woj. śląskiego: Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski, przedzielone jedynie bułgarskim Dimitrowgradem.

Na miejscu szóstym odnajdujemy nasze Opoczno. Miejsce 23. zajmują Brzeziny, 26. - Zduńska Wola, 31. - Radomsko, 43. - Tomaszów Mazowiecki. Jeśli spojrzeć na mapę, dominują w zestawieniu miejscowości z województw: śląskiego, łódzkiego i małopolskiego. Na liście znalazło się wiele miejscowości górskich - oprócz Żywca, Nowy Sącz, Skawina i Zakopane.

PRZECZYTAJ TAKŻE:Zanieczyszczenia w Łódzkiem. 32 proc. mieszkańców wdycha zanieczyszczone powietrze

W większości są to miasta małe bądź średniej wielkości, z dużą ilością zabudowy starej oraz jednorodzinnej, ogrzewanej piecami węglowymi. Co ciekawe, Kraków - uchodzący za najbardziej skażone miasto w Polsce - zajął w tym niechlubnym rankingu „dopiero” ósme miejsce w kraju i 11. w Europie. Ogółem, z 50 miast Unii, WHO wymienia aż 33 w Polsce, dziewięć w Bułgarii, pięć w Czechach i trzy we Włoszech.

Dane te pokrywają się z wyliczeniami Polskiego Alarmu Smogowego, który wziął pod uwagę inną substancję będącą pochodną spalania w piecach - rakotwórczy benzo(a)piren. Jego zawartość została przeliczona na liczbę wypalanych dziennie papierosów - okazało się, że wdychanie opoczyńskiego powietrza przez zaledwie dwie godziny można porównać do wypalenia 11 papierosów, czyli przeszło połowy paczki!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najbardziej trujące miasta w Łódzkiem działają razem, by poprawić stan powietrza

Również w tym zestawieniu Opoczno przewodziło stawce w woj. łódzkim i było jednym z najgorszych miast w Polsce. O sprawie pisaliśmy na początku roku. Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna, komentował to wówczas tak: - Złe wyniki to efekt tego, że wiele domów jest ogrzewanych w sposób tradycyjny, czyli opalanych węglem. Przemysł nie jest aż tak ekspansywny. Walczymy z tym niekorzystnym zjawiskiem. W mieście powstaje gazociąg. Będą go wykorzystywać firmy, ale zachęcamy też mieszkańców, by przyłączyli się do sieci. To ogrzewanie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i spowoduje zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza - mówił burmistrz Kądziela.

Dane Polskiego Alarmu Smogowego sygnalizowały, że niewiele lepsza sytuacja jest w Brzezinach (8 papierosów - trzymając się powyższej analogii), Zduńskiej Woli (7,1 papierosa), Radomsku (6,6), Rawie Mazowieckiej (6,5), Łodzi (5,4).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkańcy Łodzi oddychają pyłami niszczącymi płuca i powodującymi raka [INFOGRAFIKA]

Eksperci powtarzają do znudzenia: to nie przemysł, nie energetyka odpowiadają w największym stopniu za zanieczyszczenie powietrza benzo(a)pirenem i pyłami PM2,5 i PM10. Główną przyczyną jest spalanie złej jakości węgla, wilgotnego drewna i śmieci w domowych piecach.

Od ubiegłego roku polskie prawo pozwala samorządom wprowadzać na swoim terenie zakazy palenia w piecach. Jak na razie skorzystał z tego Kraków, o innych przypadkach cicho.

Powietrze w smartfonie
Stan powietrza można sprawdzać na bieżąco za pomocą smartfona.Pod koniec ubiegłego roku została uruchomiona aplikacja „Jakość powietrza w Polsce”, w której dostępne są dane z bieżących odczytów ze stacji monitorujących stan powietrza, autoryzowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie można pobrać dane, pochodzące bezpośrednio z blisko 140 automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska, rozmieszczonych w całym kraju. Aplikacja sama wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika. Przy czym w każdej chwili będzie można sprawdzić informacje z pozostałych punktów pomiarowych. Aktualizacja danych będzie odbywać się co godzinę.
Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Aplikacja jest bezpłatna. Bardziej szczegółowe dane, w tym archiwalne pomiary, można znaleźć na portalu powietrze.gios.gov.pl. Są tam też dostępne raporty tematyczne i analizy, dotyczące zanieczyszczenia powietrza w kraju oraz ocen jakości powietrza.
SACH

MATURA 2016|MATURA 2016 w Łodzi. Jako pierwszy - pisemny polski [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. 5 miast Unii Europejskiej z najgorszym powietrzem w Łódzkiem - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki