Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. Zmierzą stężenie pyłów w Tomaszowie

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Sensory będą mierzyć stężenie pyłów w tomaszowskim powietrzu.

Rozpoczyna się sezon grzewczy, a z nim coroczne problemy z jakością powietrza. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych mieszkańcy chcą wiedzieć, czym oddychają. Wymagają też od samorządów działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

W ostatnich miesiącach wiele dla poprawy powietrza zrobiono w Tomaszowie. To jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i Europie. Podobnie zanieczyszczone powietrze jest w pobliskim Opocznie.

Polski Alarm Smogowy przelicza zawarty w powietrzu szkodliwy bezno(a)piren na wypalane papierosy. Z danych PAS wynika, że spędzenie na dworze w Opocznie dwóch godzin jest równoważne 11 wypalonym papierosom, w Tomaszowie - dziewięciu.

Nic więc dziwnego, że samorządy szukają wszelkich możliwości, by jakość powietrza zmierzyć i poprawić.

Zobacz też: Z bocznej nawy: Alarmy smogowe wrzućmy do kosza

Do ubiegłego sezonu grzewczego w Tomaszowie był problem ze zmierzeniem poziomu zanieczyszczeń. Jedyne urządzenie badawcze działające w mieście należy do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i działa w tzw. systemie pomiarów manualnych, czyli filtry zabierane są z urządzenia co 14 dni i dopiero wówczas badane. Na publikację wyników trzeba czekać kilka tygodni, w przeciwieństwie do pomiarów automatycznych - tu stan jakości aktualizowany jest co godzinę. To na tych drugich pomiarach bazują aplikacje antysmogowe w naszych telefonach i komunikaty zarządzania kryzysowego.

Teraz mieszkańcy Tomaszowa będą mogli na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w swojej dzielnicy dzięki sensorom powietrza firmy Airly, których zasięg pokrywa praktycznie całe miasto. Kilkanaście urządzeń zostało zamontowanych w różnych dzielnicach od centrum po rogatki Tomaszowa.

Wyniki pomiaru jakości powietrza publikowane są na specjalnej mapie oraz w aplikacji, którą można pobrać. Oprócz wskaźników pyłów PM2,5 oraz PM10 (wraz z dopuszczalną normą) wskaźniki podają temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Jeden sensor bada jakość powietrza na obszarze kilometra kwadratowego.

Pojedyncze sensory działają już m.in. w Łodzi, Pabianicach, Piotrkowie i Radomsku. Szczegóły działania systemu i jego możliwości poznamy dzisiaj podczas specjalnej konferencji. Władze miasta liczą, że system wpłynie na mieszkańców, którzy widząc stan powietrza, nie będą już wrzucać śmieci do pieca.

Poza nowym systemem badania powietrza w Tomaszowie urząd miasta pozyskał także pieniądze na wymianę starych pieców. We wrześniu zakończyło się przyjmowanie wniosków od mieszkańców, którzy są zainteresowani wymianą źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

Czytaj:Fundusz wspiera termomodernizację i wymianę ogrzewania

Do działań proekologicznych można także w Tomaszowie zaliczyć zakup 25 nowych hybrydowych autobusów, które w ciągu najbliższych tygodni zastąpią stary i wysłużony tabor MZK.

- W Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym zostanie wymieniony praktycznie cały tabor, powstanie też nowoczesna baza. Sądzę, że jeszcze trzy, cztery lata temu mało kto wierzył, że będzie to możliwe. To jest duży skok cywilizacyjny - mówi prezydent Marcin Witko.

Gdy tylko autobusy wyjadą na drogi mieszkańcy będą mogli jeździć nimi bezpłatnie na podstawie Karty Tomaszowianina.

Władze miasta liczą, że mieszkańcy będą wybierać transport zbiorowy i zostawiać swoje samochody w garażach co również wpłynie na zmniejszenie smogu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. Zmierzą stężenie pyłów w Tomaszowie - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki