Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczona metformina. 100 tys. chorych na cukrzycę typu II z regionu łódzkiego nie wie, czy zażywać leki

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
pixabay.com
W niektórych partiach metforminy, powszechnie stosowanego składnika leków na cukrzycę typu II, odkryto podwyższone ilości substancji uważanej za rakotwórczą. Prawie 100 tys. mieszkańców Łódzkiego leczonych tymi preparatami jest przerażonych. Nie wie, czy dalej je brać.

Informacja o wykryciu podwyższonej zawartości potencjalnie rakotwórczej substancji w niektórych partiach metforminy wywołała w środę ( 4 grudnia) panikę wśród cukrzyków z regionu łódzkiego. Większość osób z cukrzycą typu II leczona jest właśnie tym preparatem.

Według danych Europejskiej Agencji Leków w niektórych partiach produkowanej w Azji metforminy znalezionow podwyższone zawartości N-nitrozodimetyloaminy. Substancja ta jest bardzo toksyczna, podawana była m.in. szczurom, by wywołać u nich nowotwory.

Informacja ta wywołała wczoraj panikę wśród cukrzyków. Chorzy z regionu łódzkiego w środę od rana śledzili doniesienia medialne. I byli przerażeni.
Pani Krystynie z Łodzi lekarz przepisał lek z metforminą w ubiegłym tygodniu. Jeszcze nie zdążyła go zażyć.

- Zadzwoniłam rano do lekarza, powiedział, żeby na razie się wstrzymać z zażywaniem- relacjonuje pacjentka.

W łódzkim oddziale Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków od rana urywały się telefony. Tylko do południa 25 osób zadzwoniło z pytaniami, czy brać dalej leki metforminą i czy są one szkodliwe.

- Jesteśmy w szoku - przyznaje Teresa Jaskóła, prezes łódzkiego oddziału, która sama od sześciu lat bierze ten preparat. - Mamy żal do rządu, że nas nie poinformował. Dowiedzieliśmy się wszystkiego dopiero z mediów - wyjaśnia.

Jak przyznaje nie wie, jakich informacji udzielić zaniepokojonym ludziom. - Nasi członkowie to w większości ludzie starsi - podkreśla prezes. - Stres w cukrzycy dodatkowo pogarsza stan zdrowotny - dodaje.

Łódzki oddział stowarzyszenia planuje podjąć w tej sprawie działania razem z innymi regionami. W grę wchodzić może np. przeprowadzenie kampanii informacyjnej wśród pacjentów.

W środę przed południem w Ministetstwie Zdrowia zwołano spotkanie konsultantów krajowych z różnych dziedzin oraz służb sanitarnych i farmaceutycznych. W południe Minister Zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał, że substancja jest obecna w leku od dawna i nie jest groźna.

„W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę” oświadczyło ministerstwo.

Także prof. Andrzej Lewiński z Łodzi, konsultant krajowy ds. endokrynologii podkreśla, że pacjenci nie powinni rezygnować z kuracji.

- Nie ma żadnych podstaw do tego, aby pacjenci w sposób nagły rezygnowali z leczenia metforminą – podkreśla profesor. - Metformina sama w sobie zmniejsza częstość zachorowań na nowotwory, a ewentualne ryzyko związane z substancją, która pojawiła się w tabletkach w wyniku procesu technologicznego, jest oceniane jako znikome. Dlatego suma efektów przyjmowania jest dla pacjenta dużo bardziej korzystna – wyjaśnia.

Dodatkowo, odstawienie metforminy sprawi, że cukrzyca przestanie być prawidłowo kontrolowana - Odstawienie leku będzie dla pacjenta dużo groźniejsze – dodaje.

Jak podkreśla prof. Lewiński metformina jest najczęściej stosowanym lekiem w cukrzycy typu II. Jest też stosowana w leczeniu wielu innych schorzeń, takich jak otyłość czy zespół policystycznych jajników.

Cukrzyca to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób. Choruje na nią około 8 proc. dorosłych Polaków, w regionie łódzkim jest około 170 tys. pacjentów z cukrzycą. Prawie 100 tys. leczonych jest preparatami z metforminą. Szacuje się, że jedna czwarta chorych nie jest świadoma choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki