MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaniedbania po pandemii. Lekarze apelują, żeby zająć się zębami, NFZ udostępnia siedem nowych gabinetów w woj. łódzkim

Matylda Witkowska
W czasie pandemii zaniedbaliśmy leczenie stomatologiczne - ostrzegła w poniedziałek w Łodzi Naczelna Izba Lekarska. NFZ od 1 lipca udostępnia siedem nowych gabinetów z bezpłatną opieką dentystycznąCZYTAJ DALEJ >>>.
W czasie pandemii zaniedbaliśmy leczenie stomatologiczne - ostrzegła w poniedziałek w Łodzi Naczelna Izba Lekarska. NFZ od 1 lipca udostępnia siedem nowych gabinetów z bezpłatną opieką dentystycznąCZYTAJ DALEJ >>>. Matylda Witkowska
W czasie pandemii zaniedbaliśmy leczenie stomatologiczne - ostrzegła w poniedziałek w Łodzi Naczelna Izba Lekarska. NFZ od 1 lipca udostępnia siedem nowych gabinetów z bezpłatną opieką dentystyczną.

Naczelna Izba Lekarska na konferencji w Łodzi przypomina o stomatologii

"Zdrowe zęby ratują życie". Pod takim hasłem Naczelna Izba Lekarska przypomniała w poniedziałek w Łodzi jak ważna jest opieka stomatologiczna i nadrabianie zaległości po pandemii.

Pediatra prof. Paweł Grzesiowski zwrócił uwagę, że próchnica jest przewlekłą chorobą zakaźną.

- Te same bakterie, które rodzice mają w jamie ustnej, przekazują bardzo szybko urodzonemu dziecku - mówił. Bakterie można przekazać przez oblizywanie smoczka dziecka czy jego łyżeczki.

Lekarze zwrócili uwagę, że istnieje korelacja między chorobami jamy ustnej, a innymi schorzeniami. Kardiolog prof. Tomasz Guzik podkreślił, że objawy wielu schorzeń pojawiają się w obrębie jamy ustnej. Są też dowody na związek zapaleń w jamie ustnej z rozwojem miażdżycy, a także wpływu leczenia stomatologicznego na poprawę ciśnienia krwi.

- Rola stomatologa jest ogromna - podkreślał prof. Guzik.

Jednak w czasie pandemii wielu pacjentów zaniedbało wizyty kontrolne. Prof. Grzesiowski przyznał, że on też dostał przypomnienie ze swojego gabinetu o konieczności kontynuowania leczenia. Teraz trzeba to nadrobić. - Czas na dbanie o siebie także w drobniejszych kwestiach zdrowotnych takich jak profilaktyka - mówił prof. Grzesiowski. Jak podkreślił konieczna jest aktywność gabinetów, zachęcanie pacjentów do powrotu i przekonanie ich, że w gabinecie nie grozi im zakażenie koronawirusem.

Lekarze mówili też o problemach systemowych. Wiceprezes NIL dr Andrzej Wcisło zwrócił uwagę, że udział stomatologii w nakładach na leczenie w NFZ wynosi poniżej 2 proc. Lekarzy niepokoi też pomysł na zmianę trybu kształcenia stomatologów, m.in. możliwość podziału studiów na licencjackie i magisterskie.

Tymczasem łódzki oddział NFZ w 2020 przeznaczył na leczenie stomatologiczne 126 mln zł, z czego pacjenci wykorzystali tylko trzy czwarte. Obecnie w regionie są 354 gabinety ogólne, 87 dla dzieci, 40 ortodontycznych, 31 wstawiających protezy i 31 chirurgicznych.

Od 1 lipca umowę z NFZ będzie mieć 7 nowych gabinetów dla dorosłych, 6 dla dzieci, jeden z ortodoncją nowy gabinet ortodoncji, 1 protetyki oraz 4 gabinety chirurgii stomatologicznej i periodontologii. W Łodzi przy ul. Wodnej 25 pojawi się peridentologia, a przy ul. Obywatelskiej 102 ortodoncja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki