Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapisy na studia Uniwersytetu Łódzkiego na półmetku. Które kierunki są aktualnie najpopularniejsze? [TOP 10]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wybrani kandydaci na studia witani są w UŁ przez samego rektora. A na jakie kierunki trafiło najwięcej zgłoszeń od kandydatów w połowie trwającej rekrutacji? Odpowiedź na kolejnych slajdach...
Wybrani kandydaci na studia witani są w UŁ przez samego rektora. A na jakie kierunki trafiło najwięcej zgłoszeń od kandydatów w połowie trwającej rekrutacji? Odpowiedź na kolejnych slajdach... Krzysztof Szymczak / archiwum "DŁ"
Zapisy na studia, które ruszą w Uniwersytecie Łódzkim w roku akademickim 2020/2021, są właśnie na półmetku. Z tej okazji sprawdziliśmy, jakie kierunki UŁ cieszą się aktualnie największym powodzeniem wśród kandydatów. Przy okazji zauważyliśmy, że uczelnia znaczenie zmniejszyła limit miejsc na swój coroczny hit w rekrutacji.

Uniwersytet Łódzki, w związku z epidemią koronawirusa – w tym również przez opóźnienie w publikacji wyników matur (będą do 11 sierpnia) – przesunął główną fazę zapisów dla swoich kandydatów.

Rekrutacja UŁ. Gdzie najwięcej chętnych na półmetku naboru?

W UŁ obowiązuje termin: 1 czerwca – 3 września. Znajdujemy się zatem w jego połowie. W piątek (17 lipca) sprawdziliśmy, jakie kierunki cieszą się w tej uczelni największym powodzeniem (spośród oferty studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich).

Dane do naszego zestawienia pochodzą z serwisu rekrutacyjnego UŁ. Ustaliliśmy listę dziesięciu najpopularniejszych obecnie kierunków uniwersytetu na podstawie liczby zgłoszeń (co prawda maturzysta może wysłać je elektronicznie na więcej niż jeden kierunek – ale wtedy każdą z takich aplikacji musi oddzielnie opłacić, aby zostały one uwzględnione w naborze).
Ponadto podajemy limit miejsc dla danego kierunku – w ten sposób można ocenić, jak ciężko się tam dostać.

Rekrutacja UŁ. Psychologia znowu w modzie

Pierwsze miejsce naszego zestawienia nie jest niespodzianką. Na psychologię w bieżącej rekrutacji zapisało się już prawie pół tysiąca kandydatów. W całym poprzednim naborze ten flagowy kierunek Wydziału Nauk o Wychowaniu zebrał ich trzy razy więcej – przy limicie 130 miejsc. UŁ ściął go teraz do 100 miejsc, zatem o jedno z nich może być trudniej...

Uniwersytet dość intensywnie promował wiosną swoją nowość: automatyzację procesów biznesowych na Wydziale Zarządzania. Absolwenci tego kierunku mają pracować m.in. jako pasterze robotów. Takie roboty to w korporacyjnej nowomowie programy komputerowe automatycznie wykonujące część z powtarzalnych zadań typowego urzędnika czy finansisty (co daje oszczędności na etatach). Z kolei pasterzem jest programista kontrolujący, czy robot nie popełnia błędów w wykonywaniu przypisanych mu obowiązków. Jak na razie, wizja wypasu robotów to taki sobie wabik na kandydatów. Chętnych, według statystyk UŁ, jest obecnie 27, zaś miejsc – 60.

Za to zanosi się, że znów mnóstwo kandydatów przyciągnie nowość 2019. Przed rokiem Wydział Biologii i Ochrony Środowiska zaproponował maturzystom biologię kryminalistyczną (ponieważ służby ścigania miały sygnalizować uczelni, że potrzebują wykwalifikowanych absolwentów kierunków biologicznych). Wtedy zgłoszenia nadesłało, w całym naborze, 682 kandydatów. W trwającej rekrutacji jest ich już 223. Przy czym też spadł limit – ze 100 do 60 miejsc.
Takiego cięcia nie muszą się obawiać chętni do studiowania prawa. Limit najpopularniejszego kierunku Wydziału Prawa i Administracji pozostał na poziomie 250 miejsc. Kandydatów na rozpoczęcie tych studiów w roku akademickim 2020/2021 jest już, oczywiście, więcej.

Rekrutacja Uniwersytetu Łódzkiego. Kiedy listy zakwalifikowanych?

10 września największa z łódzkich uczelni opublikuje listy zakwalifikowanych. W dniach 11-15 września będą mogli oni donosić dokumenty potwierdzające podjęcie studiów. Ci, którzy tego nie zrobią, zwolnią część miejsc dla pierwotnie niezakwalifikowanych i 24 września UŁ ogłosi ostateczne listy przyjętych.

W galerii ilustracji do tego artykułu dziesięć kierunków UŁ z największą liczbą zgłoszeń od kandydatów (stan na 17 lipca).

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki