MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Władze Łowicza zapraszają na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie już rozpoczną się one 1 września o godz. 11 na wojskowym cmentarzu przy ul. Listopadowej.

Jak co roku zgromadzą się tam przedstawiciele władz miasta, powiatu, diecezji łowickiej oraz wielu stowarzyszeń i instytucji, działających w pelikanim grodzie. Wspólne oddadzą hołd blisko 250 pochowanym tam żołnierzom z grup armijnych „Pomorze” i „Poznań”, którzy polegli w bitwie nad Bzurą.

Zwrot zaczepny wojsk dowodzonych m. in. przez generała Tadeusza Kutrzebę sprawił, że Niemcy nie zajęli stolicy w pierwszej dekadzie września, a Związek Radziecki czekał jeszcze kilka dni zanim wbił nóż w plecy walczącej Polsce.

Po uroczystościach na wojskowej nekropolii uczestnicy rocznicowych obchodów przeniosą się na Stary Rynek w Łowiczu, gdzie o godz. 13 otwarta zostanie plenerowa wystawa zdjęć zatytułowana „Łowicz w czasie wojny”.

Osiem dekad temu, wczesnym rankiem 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę bez wypowiedzenia wojny. Największy konflikt militarny w dziejach ludzkości rozpoczął się od hitlerowskich ataków na broniony przez polskie wojsko Tczew, bezbronny Wieluń oraz dobrze umocnioną składnicę tranzytową na Westerplatte. Te tragiczne chwile zostaną przypomniane dwie godziny później w Muzeum w Łowiczu.

O godz. 15 otwarta zostanie tam wystawa „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni… Wrzesień 1939 roku w Łowiczu”. Będzie ona prezentować afisze, zdjęcia, obrazy z ostatnich lat Międzywojnia i kampanii wrześniowej oraz pierwszych tygodni niemieckiej okupacji miasta nad Bzurą. Nie zabraknie też ekspozycji poświęconej militariom.

- Prezentowana wystawa w zamyśle organizatorów ma spełniać następujące cele: przypomnieć lokalnemu społeczeństwu o tragicznym okresie dziejów Łowicza, upamiętnić obywateli poległych w obronie Polski we wrześniu 1939 r. – czytamy zaproszeniu na ten ciekawy wernisaż. - Ekspozycja powinna także skłonić zwiedzających do refleksji nad trudną historią Polski i naszego miasta oraz ukazać ogrom tragedii społecznej, jaką były działania wojenne.

Wystawę będzie można oglądać do 13 października.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ubiegłorocznych obchodów rocznicowych na cmentarzu wojskowym w Łowiczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki