Od 1 września powszechny program szczepień przeciw HPV obejmuje dzieci od 9. do 14. roku życia. Zmiany w programie umożliwiają również wykonanie szczepień we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne, jak też realizację szczepień przez POZ w szkołach podstawowych. Podczas wydarzenia przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łodzi będą udzielać informacji na temat szczepień przeciw HPV.
- Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową.
- Szczepiąc nastolatkę i nastolatka możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, w których przyczyną są wirusy HPV. Do tych nowotworów należą: rak szyjki macicy, pochwy, odbytu, prącia. Szczepionki mogą dodatkowo chronić przed rozwojem kłykcin kończystych – zmian powstających na błonach śluzowych narządów płciowych.
- Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV.
Dodatkowo można skorzystać z:
• Kiosku Profilaktycznego, a wyniki omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia
• zapoznać się z portalem Diety NFZ,
• uzyskać informacje o dostępnych programach profilaktycznych NFZ i MZ.
Tego dnia na SOK pracownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej będzie udzielał informacji w zakresie planowanego leczenia za granicą w krajach Unii Europejskiej i EOG.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?