Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaprojektują zachodnią obwodnicę Łodzi [MAPA]

Piotr Brzózka
Tomasz Frączek
Zachodnia obwodnica Łodzi o krok bliżej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt 27-kilometrowego odcinka trasy ekspresowej S14, wytyczonej w rejonie Łodzi, Konstantynowa, Aleksandrowa i Zgierza.

Ten odcinek S14 jest ostatnim brakującym ogniwem rodzącego się w bólach ringu autostradowego wokół Łodzi. Czy uda się go zrealizować?

Firma, która wygra przetarg, będzie musiała wykonać koncepcję programową (wraz z mapami do celów projektowych), projekt budowlany (z materiałami do wniosku o wydanie decyzji ZRiD), projekt wykonawczy, dokumentację przetargową, kosztorys inwestorski, studium wykonalności. Wykonawca będzie musiał uzyskać pozwolenia, niezbędne do rozpoczęcia budowy drogi. Jedynym kryterium wyboru będzie cena...

Aż tyle i tylko tyle. Zwycięzca przetargu zrobi jedynie projekt, nie będzie budował drogi. Ważne jednak jest, że ten krok został postawiony. Ważne jest też, że poznaliśmy pierwszy przybliżony harmonogram. Na wykonanie wszystkich prac projektowych GDDKiA daje 29 miesięcy (prawie 2,5 roku). Kolejnych osiem miesięcy ma zająć wyłonienie w przetargu wykonawcy robót budowlanych. Te zaś potrwają kolejnych 36 miesięcy, czyli aż trzy lata. Łącznie daje to aż 73 miesiące od momentu rozstrzygnięcia pierwszego przetargu.

To ponad sześć lat, licząc od przyszłego roku. GDDKiA zastrzega, że okres ten może ulec wydłużeniu bądź skróceniu, w zależności od przebiegu przetargu i samych robót budowlanych. Jeśli jednak nic się nie zmieni, oznacza to, że droga będzie gotowa najwcześniej w 2018 roku. Wstępnie podawano, że budowa mogłaby ruszyć w roku 2014 i skończyć się dwa lata później. Jednak po ostatnich cięciach w rządowym programie budowy dróg, inwestycję udało się ocalić, ale jedynie na liście rezerwowej, czyli do realizacji po 2013 roku, jeśli znajdą się pieniądze.

- Budowa trasy S14 jest dla ministerstwa transportu inwestycją priorytetową ze względów sieciowych, w szczególności w kontekście realizowanych na terenie woj. łódzkiego odcinków autostrady A1 i A2 oraz drogi ekspresowej S8 i stworzenia w ten sposób spójnej sieci dróg szybkiego ruchu - zapewnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Budowa S14 jest planowana od lat, pierwsze pomysły pochodzą z lat siedemdziesiątych. Ostatnio dużo dyskutowano nad przebiegiem trasy, na początku roku został on ustalony w decyzji środowiskowej.

Jeżeli S14 powstanie, domknie ring autostradowy wokół Łodzi (A1, A2, S8). Warto nadmienić, że część tej trasy, będąca obwodnicą Pabianic, jest w budowie. Co więcej, południowy odcinek S14 miał być gotowy 30 listopada, jednak wykonawca nie dotrzymał terminu. Teraz oddanie drogi planowane jest do połowy czerwca 2012 roku.

CZYTAJ TEŻ:

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki