Zaproszenie na promocję książki, której wydanie w Łowiczu...

  Zaproszenie na promocję książki, której wydanie w Łowiczu zablokowała PRL-owska cenzura

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zaproszenie na promocję książki, której wydanie w Łowiczu zablokowała PRL-owska cenzura

  ©Archiwum

  Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i miejscowy oddział Archiwum Państwowego w Warszawie zapraszają w dniu 16 października na godz. 17.00 do sali Urzędu Stanu Cywilnego. Odbędzie się tam promocja książki Tadeusza Gumińskiego „Na drodze do wolności. Polska Organizacja Wojskowa i 11 listopada 1918 r. w Łowiczu”.
  Zaproszenie na promocję książki, której wydanie w Łowiczu zablokowała PRL-owska cenzura

  ©Archiwum

  Publikację opracował Marek Wojtylak, kierownik AP w Łowiczu na podstawie maszynopisu Tadeusza Gumińskiego z 1978 roku, przechowywanego w łowickim archiwum. Tekst ten miał być wydany z okazji 60-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jego publikację nie wyraziła zgody skierniewicka delegatura Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli PRL-owska cenzura.

  Tekst Gumińskiego pozostał w niezmienionym kształcie, bez odsyłaczy, z których ze względu na popularnonaukowy charakter publikacji, autor świadomie zrezygnował. Wydawnictwo posiada wstęp, w którym przedstawiono krótką charakterystykę archiwalnego zbioru T. Gumińskiego, rys biograficzny autora oraz notę edytorską, odnoszącą się do prezentowanej książki.
  Tekst zilustrowany został dokumentami i zdjęciami z zasobu łowickiego oddziału APW, muzeum i biblioteki miejskiej oraz pochodzącymi od osób prywatnych.

  Na końcu znalazł się niewielki słownik prezentującej sylwetki komendantów IX Obwodu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łowiczu w opracowaniu M. Wojtylaka. Okładkę do książki zaprojektował Adam Kalinowski, zaś jej składem i korektą zajęła się jego małżonka Agnieszka Pawłowska-Kalinowska.

  Wydanie publikacji sfinansowała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Urząd Miejski w Łowiczu. Książka wpisuje się w łowickie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo