Zarobki po studiach. W Łodzi opłaca się być informatykiem

  Zarobki po studiach. W Łodzi opłaca się być informatykiem

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wybór typu uczelni to jedna z najważniejszych decyzji w życiu
  1/2
  przejdź do galerii

  Wybór typu uczelni to jedna z najważniejszych decyzji w życiu ©Maciej Stanik

  Aż 10 godzin i 50 minut muszą pracować absolwenci kierunków humanistycznych, by zarobić tyle samo, ile ich koledzy, którzy chwalą się dyplomem jednego z kierunków technicznych, dostają za osiem godzin. Humaniści - jak wynika z raportu portalu wynagrodzenia.pl - zarabiają zwykle 35 procent mniej niż tzw. umysły techniczne.
  - Osoby, które ukończyły studia techniczne, otrzymywały najwyższe wynagrodzenie. Co druga taka osoba zarabiała powyżej 5.500 zł, zaś co czwarta powyżej 9.000 zł - wyliczyli autorzy raportu. - Na drugim miejscu uplasowali się absolwenci kierunków ekonomicznych. Zarabiali oni średnio 5.000 zł, dziewięć procent mniej od swoich kolegów po studiach technicznych. Osoby, które ukończyły nauki ścisłe, otrzymywały przeciętnie 4.800 zł. Pod względem wysokości płac absolwenci studiów humanistycznych znaleźli się na czwartym miejscu.

  Rolnicy są co prawda w gorszej sytuacji niż ci, którzy skończyli kierunki techniczne, ale i tak lepiej sobie radzą finansowo niż artyści, pedagodzy i rehabilitanci.

  Absolwenci kierunków rolniczych zarabiali prawie jedną trzecią mniej niż osoby po studiach technicznych. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 3.783 zł. Pracownicy, którzy ukończyli studia artystyczne i pedagogiczne, zarabiali odpowiednio: 3.300 zł i 3.100 zł. Najniższe płace otrzymywali absolwenci kierunków, związanych ze sportem i rehabilitacją. Ich przeciętne wynagrodzenie wynosiło 3.030 zł. Było o 45 procent niższe od płac absolwentów studiów technicznych.

  Grzegorz Kierner, kierownik Biura Karier Politechniki Łódzkiej, przyznaje, że inżynier po jego uczelni rzeczywiście może zarabiać tysiąc złotych więcej niż humanista, ale na pewno nie dzieje się to z automatu. Najszybciej rynek pracy wchłania informatyków.

  - Co nie oznacza, że żaden z absolwentów tego kierunku Politechniki Łódzkiej nie ma problemów ze znalezieniem posady - mówi Kierner. - Jeśli ktoś zdawał egzaminy na trójki, unikał szkoleń z tzw. umiejętności miękkich i językowych, może nie przekonać do siebie pracodawców. Studenci mogą sprawdzić, czy zdobyli umiejętności, cenione przez pracodawców z branży IT, na Łódzkim Teście Informatyków, co roku organizowanym z pomocą firm. Kolejna edycja odbędzie się 20 listopada.

  Oprócz informatyków, według Kiernera, zwykle szybko znajdują pracę absolwenci Wydziału Mechanicznego.

  Eksperci portalu wynagrodzenia.pl przyjrzeli się też zarobkom absolwentów z perspektywy ich ewentualnej kariery. Sprawdzili, jak się zmieniają dochody wraz z awansem pracownika. - Najwyższe wynagrodzenia, niezależnie od stanowiska, otrzymywali absolwenci kierunków technicznych - doszli do wniosku eksperci portalu. - Płaca specjalistów, którzy ukończyli tego typu studia, wynosiła 5.100 zł. Kierownicy, będący absolwentami kierunków technicznych, zarabiali miesięcznie 7.000 zł, zaś dyrektorzy 14.000 zł.

  Osoby na stanowiskach kierowniczych, które ukończyły wcześniej studia ekonomiczne lub ścisłe, zarabiały tyle samo co ich koledzy po kierunkach technicznych. Najniższe wynagrodzenia na każdym ze szczebli zarządzania otrzymywali absolwenci studiów pedagogicznych. Specjaliści zarabiali przeciętnie 3 .105 zł (o 39 procent mniej niż osoby po studiach technicznych), kierownicy - 4.100 zł, czyli 41 proc. procent mniej niż osoby po studiach technicznych.

  Największe dysproporcje zaobserwowano na najwyższym szczeblu zarządzania. Dyrektorzy po studiach pedagogicznych zarabiali 5.800 zł - 59 proc. mniej niż osoby, które ukończyły kierunki techniczne.

  Sedlak & Sedlak badał studentów nie po raz pierwszy. W lutym tego roku firma opublikowała raport, z którego wynika, że w pierwszej pracy absolwent Politechniki Łódzkiej zarabia 3.000 zł brutto, zaś Uniwersytetu Łódzkiego - 2.500 zł.

  Z raportu portalu wynagrodzenia.pl wynika, że najwięcej zarabiają absolwenci:
  • nauk technicznych 5.500 zł
  • nauk ekonomicznych 5.000 zł
  • nauk ścisłych 4.800 zł
  • nauk humanistycznych 4.060 zł
  • nauk rolniczych 3.783 zł
  • artyści 3.300 zł
  • nauk pedagogicznych 3.100 zł
  • sportu, rehabilitacji 3.030 zł


  W raporcie zostały podane płace brutto. Trzeba też pamiętać, że nie jest to średnia płaca, tylko mediana wynagrodzeń - połowa badanych zarabia powyżej, połowa zaś poniżej tej kwoty.

  Współpraca: Maciej Kałach

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  właściciel

  pracodawca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mam dużo szczęścia i ambicji. Rzuciłem studia po pierwszym roku. Teraz mam 28 lat prowadzę działalność. Za zeszły rok na PIT rozliczyłem prawie 300 tysięcy dochodu, rozliczam się liniowo.
  Trochę...rozwiń całość

  Mam dużo szczęścia i ambicji. Rzuciłem studia po pierwszym roku. Teraz mam 28 lat prowadzę działalność. Za zeszły rok na PIT rozliczyłem prawie 300 tysięcy dochodu, rozliczam się liniowo.
  Trochę mi szkoda ludzi który pokończyli studia i tyrają teraz gdzieś za dwa tysiące, ale w sumie wiedziałem co się święci. Praca dla kogoś nigdy nie da mi takich przywilejów jak praca u siebiezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hit IT

  czarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jesli komuś marzy się kariera w branży IT, to można na start polecić SMT. Dają godziwe pieniądze i duże możliwości rozwoju, dla tych którzy się wykażą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak i nie

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Prawdą jest, że na samym początku trudno dostać kwotę rzędu 5 tys zł, realistycznie rzecz biorąc mówimy o połowie tej sumy, ale po jakimś czasie takie pieniądze to nic niezwykłego. Poza tym kasa to...rozwiń całość

  Prawdą jest, że na samym początku trudno dostać kwotę rzędu 5 tys zł, realistycznie rzecz biorąc mówimy o połowie tej sumy, ale po jakimś czasie takie pieniądze to nic niezwykłego. Poza tym kasa to nie wszystko, szczerze mówiąc dużo lepiej wspominam moje praktyki w SMT Software niż dobrze płatną posadę w IBM-ie, a tego statystyka już nie uwzględnia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobre początki

  Tomm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Też dobrze wspominam moje początki w SMT :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Łodzi obojetnie po jakim kierunku prespektywy

  taka prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  są minimalne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dowcipne

  Krissu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  i dlatego "uwielbiam" statystykę. Wyniki próby zależą od przyjętej metody analizy danych wejściowych. Te kwoty są nieco WYSSANE Z PALCA. A na usta cisną mi się słowa "stek bzdur"
  proponuję najpier...rozwiń całość

  i dlatego "uwielbiam" statystykę. Wyniki próby zależą od przyjętej metody analizy danych wejściowych. Te kwoty są nieco WYSSANE Z PALCA. A na usta cisną mi się słowa "stek bzdur"
  proponuję najpier zrobić solidny wywiad w naszych pośredniakach a potem zastanowić się nad pisaniem takich głupotzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdety

  smerf maruda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Po pierwsze to trzeba mieć robotę żeby cokolwiek zarabiać , 50% humanistów i 30% po pol. budzie nie ma roboty albo pracuje dorywczo.Gadanie o stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich to bzdety bo...rozwiń całość

  Po pierwsze to trzeba mieć robotę żeby cokolwiek zarabiać , 50% humanistów i 30% po pol. budzie nie ma roboty albo pracuje dorywczo.Gadanie o stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich to bzdety bo trzeba na to lat i super układów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tandeta

  intelektualista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  Autorka zamiast skupić się i zbadać, ile faktycznie zarabiają absolwenci wyższych uczelni i regionie oparła się na gotowcu dotyczącym warszawki. Napisała tekst mający niewiele wspólnego z...rozwiń całość

  Autorka zamiast skupić się i zbadać, ile faktycznie zarabiają absolwenci wyższych uczelni i regionie oparła się na gotowcu dotyczącym warszawki. Napisała tekst mający niewiele wspólnego z rzeczywistością, który może tylko denerwować. Obecnie w dziennikarstwie też króluje tandeta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  srsly

  uh oh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Ciekawe ile zarabia autorka tego artykułu, jakby nie patrzeć humanistka. Ile by nie było, po komentarzach samych widać, że najwyraźniej za dużo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Tylko po co podawac zarobki brutto? Teraz odejmijmy od tego 1/4 i wychodza 4000zł dla informatyka i 2200dla sportu i rehabilitacji...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego zarobki brutto

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dlatego, że dla tego samego brutto różne osoby mają różne netto. Po pierwsze, jak dojeżdża się do pracy spoza miejsca zameldowania - wyższe koszty uzyskania. Po drugie, jak opodatkowuje się razem z...rozwiń całość

  Dlatego, że dla tego samego brutto różne osoby mają różne netto. Po pierwsze, jak dojeżdża się do pracy spoza miejsca zameldowania - wyższe koszty uzyskania. Po drugie, jak opodatkowuje się razem z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Po trzecie, jeżeli korzysta się z ulgi na dziecko. Jeszcze kilka innych możliwości. W efekcie, kwot netto nie da się porównać, a kwoty brutto jak najbardziej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Praca szuka ludzi

  zwolu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A my szukamy ludzi do pracy musimy robić takie rzeczy http://www.youtube.com/watch?v=NJ0YICobpes

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo