Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zarobki w Polsce poszły w górę? Tak zmieniała się sytuacja na rynku pracy od 2014 roku. W tych branżach warto pracować

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak zmieniły się zarobki w 11 kluczowych sektorach na polskim rynku pracy od 2014 roku do dziś? To warto wiedzieć, myśląc o zmianie zawodu. Sprawdź, ile może wynieść wynagrodzenie w tych branżach.
Jak zmieniły się zarobki w 11 kluczowych sektorach na polskim rynku pracy od 2014 roku do dziś? To warto wiedzieć, myśląc o zmianie zawodu. Sprawdź, ile może wynieść wynagrodzenie w tych branżach. gettyimages.com
Zarobki w Polsce w wielu zawodach znacznie wzrosły w ciągu kilku lat. Ponad 8 tys. zł – nawet o tyle wzrosły wynagrodzenia w niektórych sektorach zawodowych od 2014 roku. Najbardziej wzrost odczuła branża IT, ale także inne kluczowe sektory rynku pracy. Wiemy też, w których zawodach podwyżki płac nie okazały się spektakularne. Podajemy aktualne dane. Chcesz zarabiać więcej? Może warto się przekwalifikować? Sprawdź, ile wynoszą wynagrodzenia w wybranych branżach m.in. w IT, sprzedaży czy administracji.

Praca w Polsce jednak się opłaca? Tak, ale w tych branżach

Ponad 8 tys. zł podwyżki w ciągu 8 lat — to średni wzrost zarobków w branży IT. Wśród najlepiej wynagradzanych znaleźli się także pracownicy sprzedaży i marketingu oraz sektora związanego z farmacją i sprzętem medycznym. Eksperci z Kodilla.com, na bazie danych Antal, pokazują, jak zmieniały się pensje w 12. kluczowych branżach — od 2014 roku do dziś.

W styczniu 2022 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 064,24 zł. W stosunku do danych za 2014 rok, gdy wynosiło ono 3783,46 zł brutto, to różnica na poziomie 2 280,70 zł. Znacznie większą dynamikę widać jednak śledząc dane o wynagrodzeniach w poszczególnych sektorach, czym zajęli się eksperci Kodilla.com, poddając analizie dane z raportów Antal.

Programowanie, zakupy, zdrowie i finanse — w tych branżach

– Zgodnie z tym, co obserwujemy na rynku pracy, na pierwszym miejscu pod względem przyrostu wynagrodzeń znajduje się branża nowych technologii. Właściwie wszystkie sektory nieustannie zatrudniają programistów oraz innych specjalistów IT. Trend na nowe technologie, który tak mocno ożywił się w czasie pandemii, trwa cały czas i nabiera rozpędu. Dziś już właściwie nie da się kontrolować finansów bez znajomości takich programów, jak Python czy Java. Sektor ochrony zdrowia również bardzo mocno postawił na nowe technologie. O branży e-commerce nawet nie trzeba mówić, bo każdemu zdarzyło się już pewnie kupić coś przez internet, a większość z nas robi to regularnie — mówi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w szkole programowania Kodilla.com.

Poza tym, z analizowanych danych wynika, że poza branżą IT, w której obecnie średnie miesięczne zarobki w Polsce sięgają nawet 17 tys. zł brutto, całkiem dobrze opłacani są również specjaliści od zasobów ludzkich (HR), finansów i księgowości, sprzedaży i marketingu. Bardzo dobrze radzi sobie też sektor „farmacja i sprzęt medyczny”. Biorąc pod uwagę wszystkie zawody w tych branżach, średnie pensje przekraczają tam 13 tys. zł brutto.

Powyższe liczby mogą jeszcze bardziej rosnąć, bo jak analizuje Artur Skiba, prezes zarządu Antal, oczekiwania finansowe kandydatów nie wyhamowują, a to przekłada się na wyższe oferty składane przez pracodawców. Jego zdaniem rynek pracownika, mimo kryzysów gospodarczych z ostatnich miesięcy, jest nadal bardzo mocno odczuwalny. - Wzrost wynagrodzeń dotyka niemal wszystkie branże — od IT i branży usług wspólnych poprzez finanse, administrację, logistykę kończąc na marketingu i HR — komentuje prezes Antal. Dodaje jednak, że co dla kandydatów stanowi dobre wiadomości — wielu pracodawców przyprawia o ból głowy.

Jak zmieniały się

Najbardziej spektakularne wzrosty dotyczą branż:

 • IT – wynagrodzenia wzrosły o ponad 8 tysięcy od 2014 roku,
 • centrum usług wspólnych i outsourcing (SSC/BPO) – pensje tym sektorze wzrosły średnio o 4,5 tys. zł przez 8 lat,
 • farmacja – pensje dla specjalistów wzrosły od 10 tys. zł do ponad 13,5 tys. zł.

Więcej o tendencjach w zarobkach w najważniejszych branżach przeczytasz w galerii:

Co powoduje, że chcemy zmienić pracę?

Chęć rozwoju i uniknięcie wypalenia zawodowego to jedne z silnych bodźców, które zmuszają nas do poszukiwań nowej pracy. Jednak wciąż nie bez znaczenia pozostaje wysokość wynagrodzenia, benefity pozapłacowe oraz konkretne perspektywy na przyszłość w danej firmie.

- Jeżeli pracodawca nie zgadza się na podwyżkę, często oferuje w zamian inne benefity. Są to m.in. dofinansowania w postaci opłacenia studiów bądź interesujących kursów. Dla pracowników jest to kusząca oferta przekładająca się na ich lojalność do firmy w dłuższej perspektywie czasu — podsumowuje Artur Skiba.

Sprawdź, w galerii jak zmieniły się zarobki w Polsce oraz ile dziś można zarobić w branżach:

 • IT,
 • sprzedaż i marketing,
 • farmacja i sprzęt medyczny,
 • HR,
 • finanse i księgowość,
 • prawo,
 • bankowość i ubezpieczenia,
 • logistyka,
 • inżynieria,
 • SSC/BPO,
 • administracja.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarobki w Polsce poszły w górę? Tak zmieniała się sytuacja na rynku pracy od 2014 roku. W tych branżach warto pracować - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki