Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd Lokali Miejskich ma działać od kwietnia. "Wszyscy pracownicy AZK staną się pracownikami ZLM"

Agnieszka Magnuszewska
W styczniu głośno było o reformie, która ma polegać na likwidacji pięciu administracji zasobów komunalnych i utworzeniu Zarządu Lokali Miejskich. Związkowcy z AZK obawiali się zwolnień (głównie stu księgowych), więc negatywnie zaopiniowali plany magistratu. Poprała je jednak Rada Miejska i od kwietnia ZLM rozpocznie działalność. Zwolnień ponoć nie będzie.

- Związki zawodowe zaopiniowały zmianę negatywnie, ale ta opinia była nam potrzebna tylko ze względów formalnych. Pomimo negatywnej opinii Rada Miejska uznała, że reforma administracji to dobry pomysł. Rozumiem związki zawodowe, które mają za zadanie opiekę nad pracownikami. Przy poprzedniej reformie administracji, gdy 25 AZK zmniejszyło się do 5, zwolniono prawe 400 osób. Jednak przy tej reformie nie ma takiego założenia. Wszyscy pracownicy AZK staną się 1 kwietnia pracownikami ZLM -
- zapewnia Przemysław Mroczkowski, pełnomocnik prezydenta Łodzi do utworzenia ZLM. - Osoby, które pracowały w księgowości, nadal będą pracowały przy dokumentach, które mają związek z relacjami finansowo - księgowymi.

CZYTAJ TEŻ: Czy władze Łodzi szykują zwolnienia w administracji?

Wszyscy pracownicy Zarządu Lokali Miejskich, około 600 osób, będą pracować przy al. Kościuszki 47. Obecnie trwa dostosowywanie budynku po banku do potrzeb miejskich urzędników, głównie chodzi o doświetlenie pomieszczeń.

ZLM przejmie część obowiązków wydziału budynków i lokali, m.in. lokale mieszkalne i użytkowe, zamiany mieszkań.

- Wydział budynków i lokali będzie się zajmował nadzorem ZLM i tworzeniem polityki, którą będzie wykonywał ZLM. Konstrukcja ZLM będzie taka jak w spółkach kapitałowych, czyli rada nadzorcza i zarząd. Struktura będzie tak skonstruowana, że jak kiedyś władzom Łodzi przyjedzie do głowy pomysł przekształcenia ZLM w spółkę, to nastąpi tylko zmiana formy prawnej - tłumaczy Mroczkowski.

CZYTAJ TEŻ: Reforma łódzkich administracji zasobów komunalnych. Związkowcy apelują o jej odroczenie

Reforma ma na celu podniesienie jakości wykonywanych usług.

- To nie ewolucja, jak poprzednio, tylko rewolucja. Także rozmowy z potencjalnymi kierownikami, którzy mają zająć odpowiednie funkcje w oddziałach, polegają na tym by wytypować liderów zmian. Chcemy by ci ludzie aktywnie wzięli do się przeprowadzania zmian, które mają się rozpocząć od zmiany usytuowania Miejskiego Administratora Nieruchomości. Do tej pory był od tzw. "przedmurzem chrześcijaństwa", czyli brał na siebie wszystkie problemy związane z nieruchomością i próbował nie dopuścić by problemy te dotarły do kierownika czy dyrektora, nie mając do tego ani kompetencji ani uprawnień do zarządzania finansami - podkreśla Mroczkowski. - W tej chwili MAN będzie tylko jednym z czterech źródeł kontaktu z administracją. Po 1 kwietnia na każdej klatce schodowej będzie wywieszona informacja, w jaki sposób mieszkaniec może uzyskać informację na temat problemów dotyczących relacji ekonomicznych (źle naliczony czynsz), relacji prawnych i technicznych.

Mieszkańcy będą mogli zgłosić się z problemami do jednego z 15 Rejonów Obsługi Nieruchomości, na infolinię lub skorzystać z informacji na specjalnie utworzonym serwisie.

CZYTAJ TEŻ: Administracje Zasobów Komunalnych do likwidacji. Łódź szykuje reformę administracji nieruchomości

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (22-28 lutego 2016 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki