Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na 2018 rok rekordową kwotę na renowację zabytków

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na 2018 rok rekordową, w swojej historii, kwotę na renowację zabytków w naszym regionie.

Na przywracanie świetności najcenniejszym zabytkom regionu w 2018 roku Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył aż pięć milionów złotych. To rekordowa kwota. W minionym roku na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego zarząd przeznaczył dwa miliony.
Rozpoczęcie naboru wniosków w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego planowane jest już w drugiej połowie stycznia, a jego zakończenie do końca lutego.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, z funduszy może skorzystać każdy, kto posiada obiekt wpisany do rejestru zabytków. Priorytetowo będą dofinansowywane prace lub roboty budowlane przy obiektach zagrożonych utratą wartości zabytkowych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe będzie dofinansowanie nawet do stu procent całej inwestycji. Maksymalna kwota dotacji, o którą może ubiegać się wnioskodawca, nie może być jednak większa niż 50 tysięcy złotych.

– Cieszę się, że udało nam się zabezpieczyć w budżecie województwa tak pokaźną kwotę na ratowanie najcenniejszych obiektów dziedzictwa kulturalnego i historycznego regionu. Od właścicieli zabytków odbieramy wiele sygnałów, potwierdzających potrzebę udzielania tego wsparcia. Podkreślają często, że deklarowana przez samorząd pomoc działa w sposób inspirujący i motywujący do podjęcia decyzji o ewentualnych remontach – powiedział marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień.

Szczegółowych informacji o konkursie oraz zasadach wypełniania aplikacji mają udzielać pracownicy Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Dodatkowo planowane jest spotkanie informacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych, które ma je zapoznać z procedurą konkursową oraz zasadami finansowania i rozliczania planowanych przedsięwzięć.

Dokumenty konkursowe oraz formularz zgłoszeniowy na spotkanie informacyjne dostępne będą na stronie internetowej: www.lodzkie.pl (zakładka: Kultura/Ochrona zabytków/Dotacje). Informacje udzielane są pod numerem telefonu: 42 291-98-27.

W ubiegłym roku przyznano 45 dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa. Od roku 2009 do 2016 na ten cel Zarząd Województwa Łódzkiego wyasygnował 14 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dobra zmiana!
do kontroli!!!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie