Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzuty prokuratorskie dla czterech hejterów zatrzymanych w Łódzkiem

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Pixabay.com
Trwa walka z hejterami, którzy w sieci nawołują do nienawiści, a nawet do zbrodni. Policjanci w całym kraju zatrzymali ponad 20 nienawistników, w tym kilkoro w woj. łódzkim, wśród których jest nawet kobieta. Cztery takie osoby w Łódzkiem usłyszały już zarzuty prokuratorskie. Grożą im grzywny lub kary do trzech lat więzienia.

Działania policji i prokuratury to reakcja na niedawną tragedię w Gdańsku, gdzie w brutalny sposób został zamordowany prezydent Paweł Adamowicz. Co znamienne akcja przebiega dwutorowo. Z jednej strony policyjny specjaliści tropią mowę skrajnej nienawiści w internecie, a z drugiej sami internauci zgłaszają śledczym szczególnie groźne hejterskie wyskoki i wyczyny, na jakie natrafili w sieci. Stąd rosnąca liczba zatrzymań.

Policjanci w całym kraju zatrzymali już ponad 20 osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, samorządowców, polityków czy też takich osób, które publicznie drwiły ze śmierci tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska – informuje Joanna Kącka, rzecznik KWP w Łodzi.

I podkreśla, że w ostatnich dniach policjanci w całym kraju odnotowali dużą liczbę zgłoszeń od obywateli dotyczących obraźliwych wpisów internetowych, miotanych przez telefon gróźb karalnych oraz nawoływania do popełnienia przestępstwa wobec prezydentów, samorządowców, przedstawicieli administracji publicznej i polityków z różnych ugrupowań politycznych. Wtedy do akcji wkraczają fachowcy z Biura do walki z Cyberprzestępczością KGP i KWP. Zebrane dane przekazują policjantom operacyjnym, którzy namierzają delikwentów i dokonują zatrzymań. Materiał dowodowy trafia do prokuratury, która stawia hejterom zarzuty.

W naszym okręgu zarzuty publicznego pochwalania popełnienia przestępstwa, za co grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności, bądź zarzuty nawoływania do popełnienia zbrodni, za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności, usłyszały już cztery osoby. Wobec nich prokurator zastosował takie środki zapobiegawcze jak dozór policyjny, poręczenie majątkowe, zakaz zbliżania się do określonej osoby oraz nakaz powstrzymywania się od streamingu – zaznacza Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Streaming to wszelkie usługi pozwalające nam słuchanie muzyki czy też oglądanie telewizji albo filmów online. W tym przypadku nie musimy ściągać plików na swój komputer, a dostawca np. muzyki wysyła nam ją w postaci transmisji online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki