MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy. Sprawdź kiedy i komu przysługuje? Są nowe przepisy!

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy - kiedy przysługuje? Są nowe przepisy!
Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy - kiedy przysługuje? Są nowe przepisy! pixabay.com
Wprowadzono duże zmiany w przepisach dotyczących zasiłku chorobowego po zwolnieniu z pracy. Uważaj, bo te zmiany mogą dotyczyć również ciebie! Po wprowadzeniu nowych przepisów okres, przez który przysługuje zasiłek chorobowy został zmieniony. Co jeszcze musisz wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy? Zobacz!

Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy

Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku do pracy. Dzieje się tak jednak w określonych warunkach. Zdarza się bowiem, że owy zasiłek może zostać utracony. Jakie warunki należy spełnić, aby pracownik mógł ubiegać się o zasiłek chorobowy po zakończeniu pracy? Czy można mieć zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia? Jakie warunki muszą być spełnione?

Aby otrzymać zasiłek chorobowy w przypadku niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia, należy spełnić określone warunki ustalone przez ustawodawcę:

Jeśli niezdolność do pracy trwała bez przerwy przez co najmniej 30 dni i powstałą:

  • nie później niż 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego w przypadku choroby zakaźnej oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym “E”

Jak długo można przebywać na L4?

Zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to jednak osób niezdolnych do pracy na wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży. W tych przypadkach zasiłek chorobowy można otrzymywać nie dłużej niż przez 182 lub 270 dni.

W przypadku, gdy ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, takiej osobie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przez okres nawet do 12 miesięcy.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w 2024 roku?

Według obecnych przepisów zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu. 100% podstawy wymiaru należy się osobom niezdolnym do pracy na skutek:

  • ciąży,
  • wypadku w drodze do pracy,
  • Wypadku podczas powrotu z pracy,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy - kiedy przysługuje? Są nowe przepisy!

Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy. Sprawdź kiedy i kom...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki