ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Łódź Disco Fest 2019

  Rozwiń
  Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej z systemem geotermii

  Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej z systemem geotermii

  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ i przedstawiciele firmy Veolia
  1/3
  przejdź do galerii

  Prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ i przedstawiciele firmy Veolia ©PŁ

  Firma Veolia Energia Łódź została partnerem Politechniki Łódzkiej przy budowie geotermii. Z systemu ma korzystać Zatoka Sportu PŁ, i nie tylko ona.
  Wczorajsza umowa między uczelnią a dostawcą ciepła umacnia dotychczasową współpracę obu stron, jednak ma także kilka nowych aspektów.

  Najbardziej znaczący to wspólne podjęcie starań o stworzenie dla Politechniki Łódzkiej systemu geotermii. Jego przewidywana moc to ok. 12 megawatów mocy cieplnej, czyli dużo więcej niż potrzeby budowanej Zatoki Sportu z olimpijskim basenem. Obiekt przy al. Politechniki ma działać od początku nowego roku akademickiego i potrzebuje 3 megawatów. Dlatego możliwe będzie zasilanie geotermią innych budynków w sąsiedztwie Zatoki Sportu.


  Czytaj:Budowa Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego PŁ. Budowlańcy wkrótce będą montować dach

  - Najpierw musi zostać wykonany odwiert eksperymentalny, który powie nam, jaką ilością ciepła dysponujemy - opowiada Sławomir Jankowski, członek zarządu i dyrektor ds. rozwoju Veolii Energii Łódź.

  Na próbny odwiert potrzeba ok. 20 mln zł.

  - Złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie tej inwestycji - mówił wczoraj prof. Sławomir Wiak, rektor politechniki. - Wniosek jest bardzo wysoko oceniany. Dlatego istnieje duża szansa, że fundusz pokryje 50 proc. kosztów odwiertu. Teraz podejmujemy wspólne działania z Veolią, aby zdobyć drugie 50 proc.  Próbny odwiert miałby głębokość ok. 2800 metrów, a pozyskiwana z niego woda temperaturę ok. 80 stopni.
  Jeśli plany partnerów się powiodą, Zatoka Sportu przejdzie, z klasycznego ogrzewania miejskiego na geotermię. Rektor poinformował, że do PŁ i Veolii już zgłaszają się inne podmioty zainteresowane pozyskiwaniem ciepła z przyszłej łódzkiej geotermii. - Byłby to też największy taki system w polskich aglomeracjach - mówił prof. Wiak.

  Czytaj:Trwa budowa centrum sportowo-dydaktycznego Politechniki Łódzkiej [ZDJĘCIA]

  Na podpisanej wczoraj umowie skorzystają także studenci, ponieważ przewiduje ona rozwój ich kształcenia zgodnie z potrzebami firmy. Już teraz Veolia wspólnie z uczelnią analizuje kierunki studiów pod kątem dostosowania bloków tematycznych i przedmiotów do zakresu działalności sektora energetycznego w Łodzi i organizuje praktyki studenckie w łódzkiej elektrociepłowni.

  - Dążenia uczelni i Veolii Energii Łódź do zapewnienia zrównoważonego rozwoju poprzez m.in. projekty związane z odnawialnymi źródłami energii są kolejną płaszczyzną do współpracy. Doświadczenie Veolii w tym obszarze jest wsparciem dla Politechniki Łódzkiej m.in. przy projektach geotermalnych. Prowadzimy również współpracę w zakresie doradztwa związanego z efektywnością energetyczną i przygotowaniem dokumentacji dotyczącej audytów energetycznych. Jestem przekonany, że współpraca z naszą firmą stwarza wiele możliwości obopólnego rozwoju wynikającego z wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji - wyjaśnia Sławomir Jankowski.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo