Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatoki pod stałą kontrolą

Dorota Domienik
Dla ponad 4 milionów Polaków jesień i zima oznaczają problemy z zatokami przynosowymi. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Kluczem do rozwiązania problemu jest umiejętne rozpoznawanie pierwszych objawów, które mogą świadczyć o zapaleniu zatok, takich jak nasilony katar, zatkany nos, ból w okolicy zatok przynosowych, utrata węchu.

W jaki sposób powstaje proces zapalny w zatokach
Zapalenie zatok to proces toczący się w obrębie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Zatoki przynosowe to nic innego, jak jamy powietrzne w obrębie kości czaszki, bezpośrednio połączone z jamami nosa. Mają za zadanie chronić mózg, ale wpływają również na wytwarzanie głosu, jego barwę, nagrzewanie powietrza oddechowego.

Zapalenie zatok następuje wskutek blokady ich ujścia. Uniemożliwia ona odpływ śluzu z jam zatok, co powoduje obrzęk błony śluzowej i uszkodzenie rzęsek. Te przestają transportować śluz, co sprzyja rozwojowi procesu zapalnego, nadkażeniu bakteryjnemu, grzybiczemu i wirusowemu w obrębie jam zatok. Co z kolei skutkuje obrzękiem błony śluzowej.

Kto jest najbardziej narażony na zapalenie zatok
Oprócz infekcji, czynnikami sprzyjającymi zapaleniu zatok przynosowych są wady anatomiczne, dym tytoniowy (narażeni są również bierni palacze), zanieczyszczenia przemysłowe, alergia. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o higienę nosa. Drożność nosa zapewni nam płukanie wodą morską. Jeśli nie udało nam się zapobiec niedrożności, konieczne jest stosowanie środków zmniejszających obrzęk błony śluzowej, a zimą noszenie czapki.

Do podstawowych objawów zapalenia zatok należą: niedrożność nosa, wydzielina z nosa, ból zatok i zaburzenia węchu. Jeden z dwóch pierwszych objawów występuje wówczas zawsze, ale często towarzyszą mu dodatkowe. Każdy, kto zaobserwuje u siebie przynajmniej dwa z nich, powinien zasięgnąć fachowej konsultacji lekarskiej. Ból zatok najczęściej zlokalizowany jest u nasady nosa i nasila się przy ruchach głowy, np. przy pochylaniu się.

Jeśli zbagatelizujemy te objawy, narazimy się na szereg groźnych powikłań, a wśród nich: zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie gałki ocznej.

Objawy występują przez cały rok, ale największe ich nasilenie obserwujemy zwykle w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy, gdy jesteśmy najbardziej narażeni na infekcje wirusowe.

Podstawowym elementem diagnostyki zapalenia zatok jest wywiad lekarski. Jeśli to konieczne, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie zatok, a w przypadku powikłań – tomografię komputerową. Coraz częściej w diagnostyce stosowane są metody nieinwazyjne, takie jak badanie węchu i badanie termowizyjne twarzy.

Badanie węchu i termowizyjne badanie twarzy
Nagłe upośledzenie węchu lub jego utrata mogą być ważnym symptomem choroby. W przeprowadzanym teście lekarz wykorzystuje zapach cytryny i wanilii – nerwy zlokalizowane w różnych częściach jamy nosa odbierają inne zapachy. W górnej – kawy, herbaty i wanilii, w dolnej – ostre zapachy, np. cytryny. Test pozwala zlokalizować miejsce blokady.

Osoby, u których badanie wykaże niepokojące zmiany, są kierowane na dalsze konsultacje laryngologiczne.
Badanie termowizyjne jest całkowicie bezbolesne, a polega na ocenie różnic temperatur pomiędzy tkanką zdrową a zmienioną chorobowo.

W ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok konieczne jest regularne płukanie jam nosa roztworami wody morskiej i soli fizjologicznej, co ułatwia usuwanie gęstej, patologicznej wydzieliny oraz wszelkich zanieczyszczeń.
W przypadku ostrego zapalenia zatok, dodatkowo stosuje się leki przeciwzapalne oraz środki zmniejszające obrzęk błony śluzowej.

Bezpłatne badanie termowizyjne można wykonać w ramach kampanii „Zdrowe zatoki”. Mobilny gabinet odwiedzi: Tarnów (13-15.12 w Galerii Tarnovia), Gliwice (17-19.01 w Europie Centralnej), Gdańsk (7-9.02 w Galerii Bałtyckiej), Poznań (7-9.03 w Poznań City Center). Szczegóły można znaleźć na stronie akcji www.zdrowezatoki.pl. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki