Zawierzenie Piotrkowa Matce Boskiej: Prezydent Chojniak zawierzył miasto Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski [ZDJĘCIA, FILM]

Marek Obszarny
Prezydent Chojniak zawierzył miasto Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski.
Prezydent Chojniak zawierzył miasto Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Dariusz Śmigielski
Udostępnij:
Piotrków Trybunalski jest już oficjalnie zawierzony Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Aktu zawierzenia dokonał prezydent Krzysztof Chojniak podczas uroczystej mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie, która odbyła się w sobotę, 8 grudnia.

W świątyni zgromadziło się kilkuset wiernych, w tym m. in. poseł PiS Grzegorz Lorek i przedstawiciele władz samorządowych Piotrkowa z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem, wiceprezydentami Andrzejem Kacperkiem i Adamem Karzewnikiem oraz przewodniczącym Rady Miasta Piotrkowa Marianem Błaszczyńskim.

Spośród trzynaściorga radnych, którzy w 23-osobowej Radzie Miasta, poparli inicjatywę zawierzenia Piotrkowa Matce Boskiej, w uroczystości wzięło udział zaledwie kilkoro. Widzieliśmy radnych: Wiesławę Olejnik, Jadwigę Wójcik, Mariusza Staszka i Sławomira Dajcza.

ZOBACZ: Kto jak głosował w sprawie zawierzenia Piotrkowa Matce Boskiej

Zawierzenie Piotrkowa dokonało się poprzez odczytanie "Aktu Zawierzenia" przez Krzysztofa Chojniaka:

Jako prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, klękam przed Bogiem i przed Tobą, Maryjo, w obecności wszystkich Aniołów i Świętych, Męczenników i patronów Polski oraz wszystkich tutaj zebranych, aby zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu miasto Piotrków Trybunalski - jego władze samorządowe, wszystkich przedstawicieli władzy byłej, obecnej i przyszłej, a przede wszystkim mieszkańców naszego grodu. (...) Królowo Polski, Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzam rozwój naszego miasta, wszystkie plany, finanse, inwestycje miejskie, instytucje, zakłady pracy, stowarzyszenia i organizacje w Piotrkowie Trybunalskim. Niepokalana Maryjo, chroń nasze miasto i jego mieszkańców od wszelkiego zła. (...)

Za zawierzenie Piotrkowa dziękowali Jacek Tworkowski, przewodniczący Forum Ruchów Katolickich w Piotrkowie oraz ks. kan. Stanisław Nowacki, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie i dziekan Dekanatu Piotrkowskiego. Szczególną wdzięczność wyrazili przewodniczącemu Rady Miasta Marianowi Błaszczyńskiemu, który - jak podkreślili - podjął tę inicjatywę "mimo szyderstw i ataków" pod swoim adresem. Krzysztofowi Chojniakowi dziękowali za odwagę i za to, że "nie uląkł się mimo przeciwności i kąśliwych uwag z różnych stron".

Stanowisko w sprawie zawierzenia Piotrkowa Matce Boskiej przyjęła na listopadowej sesji Rada Miasta Piotrkowa. Sprawa wywoływała jednak ogromne kontrowersje. Nie brakowało głosów krytycznych, odwołujących się do konstytucyjnego rozdziału Kościoła od państwa i powołujących się przy tym na autorytety także kościelne. Ostatecznie w głosowaniu 13 radnych było za powierzeniem Piotrkowa Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski, 2 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu, a aż sześcioro nie wzięło udziału w głosowaniu.

ZOBACZ: Radni przyjęli stanowisko, by zawierzyć Piotrków Matce Boskiej

W sobotniej mszy świętej brało udział kilkunastu księży proboszczów piotrkowskich parafii, bo Matce Boskiej zawierzony został również cały Dekanat Piotrkowski. Uczynił to ks. kan. Stanisław Nowacki, proboszcz parafii NSJ w Piotrkowie i dziekan Dekanatu Piotrkowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 52

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Powinien się prezydent leczyć i tyle .
p
polaczek zrzędliwy
Filozofie 1518 to nowożytność rok 1453 i upadek cesarstwa bizantyjskiego mówią ci coś wtedy sie sredniowiecze skonczyło
G
Gość
aby zrozumieć , że bałwan nie widzi , nie słyszy , nie rozumie i pomóc nie może . Szwagierko boska co myślisz o głupich osobach na stanowiskach ? .
G
Gość
Malowana lala , jaka by nie była ; papierowa ,drewniana, ze złota , zawsze mateczka rzekomo boska będzie bałwanem , który nic nie może ,bo jest BAŁWANEM - głupich . Sekta katolicka utraciła rozum ,z papieżem włącznie .
H
Ha
Wlochy to bankrtut,hiszpanie bieda,polska bieda,filipiny bieda,brazylia bieda ,argentyna bieda i inne kraje w ameryce poludniowej w rekach kosciola katolickiego to tez bieda,meksyk rowniez bieda .cos jeszcze?
D
Dzinn
Mamy króla Jarosława Wielkiego
D
Dzinn
Boże spuść nogę i kopnij. Jak widać na głupotę nie ma rady. Już jeden durnowaty minister z moherów zamiast inwestować w energetykę też powierzył sektor energetyczny opiece pani z Jasnej Góry i modlił się o rozwój energetyki. I jak tutaj ma się ten kraj rozwijać skoro pozostaje nadal w średniowieczu.
Najważniejsze jest wyznanie wiary czyli dawać im złoto i dolary
.
takie zawierzone
m
mietek
strach w oczach...
D
Daq
He, he, he, he..... LMAO. Co za ciemota. Nie wierzę, że to się dzieje w XXI wieku...
N
No
Pod "rządami" tej kreatury mieliśmy zabory, 2 wojny światowe, komunizm oraz to co mamy teraz, czyli POPISy. Przed "rządami" byliśmy potęgą od morza do morza ;)
66//
Szukajcie na FB: KZ // NSZZ // SOLIDARNOSC // ORGANISTOW // 11 opuszczając "//" miedzy wyrazami
765
Ludzie sa biedniejsi niz w polsce
L
Lewak
A to my jakas krolowa mamy???
c
ciemnogród
czy jest na sali lekarz?
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie