Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź, o biletomatach na kartę płatniczą [POLEMIKA]

Zbigniew Papierski
Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź
Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź archiwum Dziennika Łódzkiego
Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź polemizuje z Martą Madejską, felietonistką DŁ, w sprawie nowych biletomatów zamontowanych w łódzkich tramwajach i autobusach.

Chciałbym odnieść się do kilku kwestii, poruszonych przez panią Martę Madejską w artykule "MPK i prze(skok) cywilizacyjny", który ukazał się 22 sierpnia 2014 r.

CZYTAJ FELIETON MARTY MADEJSKIEJ: MPK i (prze)skok cywilizacyjny

Nie oczekuję, by działania podejmowane przez MPK-Łódź Spółka z o.o. były przedstawiane przez prasę wyłącznie w pozytywnym świetle. Zdaję sobie sprawę z wielu niedoskonałości komunikacji publicznej w naszym mieście i z uwagą pochylam się nad każdym krytycznym artykułem. Niemniej jednak stwierdzenia i sądy, jakie wyraziła pani redaktor Marta Madejska wydają mi się pochopne i krzywdzące, dlatego pragnę się do nich ustosunkować. Autorka nie skontaktowała się z rzecznikiem prasowym, by skonfrontować swoje poglądy na temat mobilnych biletomatów, zacytowała jedynie wybiórczo fragmenty wpisów, jakie zostały umieszczone na profilu MPK-Łódź na portalu społecznościowym Facebook.

Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że ktoś, kto nie posiada karty płatniczej nie kupi biletu lokalnego transportu zbiorowego. Nadal, oprócz skorzystania z opcji biletomatu w pojeździe, bilety będzie można nabyć w wielu punktach sprzedaży zarówno na terenie Łodzi, jak i w Aleksandrowie Łódzkim, Konstantynowie Łódzkim, Pabianicach i Zgierzu (łącznie 110 punktów sprzedaży biletów i 20 oddziałów banków z możliwości zakupu biletów okresowych) czy setkach kiosków i sklepów prowadzonych przez prywatnych właścicieli. Ponadto Łódź jako jedno z niewielu miast korzysta z aż pięciu operatorów umożliwiających zakup biletów komunikacji miejskiej przy pomocy telefonów komórkowych. Oprócz nowych biletomatów posiadamy 134 automaty biletowe zamontowane w tramwajach i autobusach, w których istnieje możliwość zapłacenia za bilet gotówką. Dodatkowo na lotnisku oraz dworcu Łódź-Widzew znajdują się automaty stacjonarne, w nich również można płacić gotówką.

Jeśli chodzi o wspomnianych przez panią redaktor studentów rozbijających świnki-skarbonki, to dzięki współpracy MPK-Łódź z uczelniami - Uniwersytetem Łódzkim, Społeczną Akademią Nauk, oraz bankami - Bankiem Zachodnim WBK oraz Citibankiem, bilety okresowe mogą być kodowane również na legitymacjach studenckich oraz kartach bankowych, co stanowi ułatwienie dla studentów oraz osób będących klientami współpracujących z nami banków.

Możliwość płacenia kartą w biletomacie mają również niepełnoletni pasażerowie, którzy posiadają migawkę Banku Zachodniego WBK. Jest to specjalna karta, która łączy funkcjonalność migawki i karty płatniczej. Można na niej kodować bilety okresowe, a także płacić za zakupy, również te w biletomacie. Jest to karta płatnicza przedpłacona - aby ją otrzymać, nie trzeba podpisywać umowy z BZ WBK. Karta wydawana jest przez MPK-Łódź na podstawie wniosku składanego w wybranych punktach lub przez internet. Jest to więc wygodne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy nie posiadają konta w banku.

Ponadto od 4 grudnia 2012 roku wprowadzaliśmy możliwość kodowania migawek przez czytniki kontrolerskie - w związku z czym, po zakupie biletu okresowego za pośrednictwem sklepu internetowego, pasażerowie spokojnie korzystają z komunikacji miejskiej. Przy najbliższej kontroli biletów mogą poinformować kontrolerów o posiadaniu ważnego biletu zakupionego przez internet i o tym, że nie został on jeszcze zakodowany na migawce lub innej przystosowanej do tego karcie (Miejska Karta Debetowa Citibank, Migawka Banku Zachodniego WBK, Elektroniczna Legitymacja Studencka). Kolejnym, "rezerwowym" rozwiązaniem zakupu biletów przez pasażerów jest skorzystanie z możliwości zakupu biletu u prowadzącego pojazd. Biorąc pod uwagę powyższe, naprawdę trudno zgodzić się z zawartym w artykule stwierdzeniem, że ktoś, kto nie posiada karty płatniczej, nie będzie w stanie kupić biletu.

Pojawienie się biletomatów na kartę płatniczą wprowadziło dodatkową opcję zapłaty za przejazd komunikacją miejską, natomiast nie zrezygnowaliśmy z żadnej innej, dostępnej dla pasażerów do 1 września br. możliwości zakupu biletów.

30 i 31 sierpnia przed budynkiem Urzędu Miasta Miasta przy ul. Zachodniej 47 stanął autobus, w który pracownicy spółki prezentowali działanie biletomatów. Ponadto do pasażerów trafiają ulotki z instrukcją obsługi, powstaje również film instruktażowy. Z pomocą zespołu do spraw seniorów, działającego przy Urzędzie Miasta Łodzi, docieramy również do starszych osób, by i je przekonać do korzystania z biletomatów na karty płatnicze. Łódzcy seniorzy będą mogli zapoznać się z działaniem biletomatów podczas targów seniora we wrześniu br.

Pani redaktor przytacza dane NBP, według których 23 procent społeczeństwa nie posiada karty płatniczej. Należałoby te dane uściślić i określić, ile z tych 23 procent stanowią osoby powyżej 70 roku życia, które, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi, są zwolnione z obowiązku opłat za przejazdy komunikacja miejską. (...)

Podsumowując kwestię wprowadzenia biletomatów na kartę płatniczą, pozwolę sobie podkreślić to, o czym pani redaktor również wspomniała w swoim artykule - z dotychczasowych doświadczeń eksploatacyjnych i informacji z innych miast, a także od producenta biletomatów wynika, że automaty niewyposażone w płatności gotówkowe o wiele rzadziej ulegają wszelkim awariom. Ponadto sam zakup biletów trwa krócej, dzięki czemu więcej pasażerów może skorzystać z urządzenia. Biletomat na karty płatnicze ma mniejsze wymiary niż ten, który ma opcję płatności gotówką - zajmuje w związku z tym mniejszą powierzchnię pasażerską w pojeździe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki