Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się 15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Trwa odliczanie do 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, najstarszej i najbardziej prestiżowej na świecie wystawy promującej sztukę włókna.

To nietuzinkowe wydarzenie jest od lat niewątpliwie chlubą Łodzi. Do udziału w tegorocznej, 15. edycji Triennale zgłosiło się 136 artystów z 46 krajów. Nie brakuje reprezentantów takich krajów Europy, jak Austria, Finlandia, Łotwa, Niemcy, Słowenia, Słowacja, Wielka Brytania i Włochy, ale też tak egzotycznych jak Kostaryka, Kolumbia, Cypr, Meksyk, Tajwan i Turcja.

Nie powinno to dziwić, bo organizowane przez Centralny Muzeum Włókiennictwa w Łodzi triennale jest obecnie najstarszą, największą, najbardziej reprezentatywną i specjalistyczną na świecie wystawą promującą współczesną sztukę włókna. Gdyby jeszcze chwilę pozostać przy imponujących liczbach, to trzeba dodać, że 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny towarzyszy 97 wystaw, które wpisane są w kalendarz wydarzeń tego roku na terenie całej Polski.

Wernisaż 15. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny odbędzie się w poniedziałek 9 maja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Będzie połączony z otwarciem trzech wystaw towarzyszących: 13. Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej, 11. Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej (ich organizatorami jest CMW) i 2. Międzynarodowego Triennale Tkaniny Młodych „YTAT”, które organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

Również tego dnia poznamy nazwiska laureatów Triennale Tkaniny i wystaw towarzyszących. Organizowane w cyklu trzyletnim wydarzenie jest zarazem wystawą i konkursem. Czuwające nad nim międzynarodowe jury tworzą za każdym razem światowej sławy eksperci i artyści zajmujący się sztuką włókna.

Wszystkie zgłoszone do konkursu prace musiały spełniać nie tylko wysokie kryteria artystyczne, ale również podstawowe kryterium techniczne - powinny być wykonane z surowców włókienniczych lub operować techniką przeplotu.

Pierwsza edycja wystawy odbyła się, gdy Łódź była jeszcze tekstylną potęgą, w 1972 roku. Od tego czasu w MTT udział wzięło ponad tysiąc artystów sztuki włókna z ponad 70 krajów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki