Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
3Siostry
3Siostry Monika Stolarska
Głośne przedstawienia Luka Percevala, Krystyny Jandy, Krzysztofa Warlikowskiego. Łódzki Teatr Powszechny ogłosił program zbliżającego się XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Przesunięta z powodu pandemii na jesień, XXVII edycja jednego z najstarszych i najbardziej lubianych festiwali teatru zawodowego w kraju - Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - rozpocznie się 2 października. Wydarzenie organizuje Teatr Powszechny w Łodzi, a temat tej odsłony jest „Artysta w kryzysie”. Sprzedaż biletów zacznie się 21 września o godz. 13.

- Gdyby nie pandemia, Festiwal odbyłby się na początku roku i tradycyjnie otwierałby korowód polskich festiwali teatralnych - mówi Ewa Pilawska, dyrektor Festiwalu i Teatru Powszechnego. - Program nadchodzącej edycji jest dostosowany do wysokości dotacji z Urzędu Miasta Łodzi, która została zmniejszona o 45 procent z powodu sytuacji finansowej miasta związanej z pandemią. Wychodzimy naprzeciw tej sytuacji, otrzymaliśmy też zapewnienie, że zmniejszenie dotyczy tylko tegorocznej edycji.

Festiwal otworzą 2 i 3 października pokazy przedstawienia „Aleja zasłużonych” Jarosława Mikołajewskiego, w reżyserii Krystyny Jandy, z Teatru Polonia w Warszawie. To historia pisarki, która po wielu latach pracy twórczej, orientuje się, że kiedy umrze, jej mąż nie będzie miał za co jej pochować. Występują: Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska, Dorota Landowska, Grzegorz Warchoł.

14 października widzowie zobaczą „Klątwę rodziny Kennedych” Jolanty Janiczak, reż. Wiktor Rubin (Teatr im. Żeromskiego w Kielcach). Historia zaczyna się od Rosemary, siostry przyszłego prezydenta Johna F. Kennedy’ego, na której wykonano zabieg lobotomii. Później jej starszy brat Joseph zginie w katastrofie lotniczej, a kule zamachowców trafią Johna i Roberta...

16 października Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu pokaże spektakl „Pacjent 0”, tekst i reżyseria Wojtek Ziemilski - „pandemiczny” monodram w wykonaniu Wojciecha Świeściaka.

18 i 19 października będzie można zobaczyć koprodukcję TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - „3Siostry” Antoniego Czechowa, reż. Luk Perceval. W tej interpretacji córki generała Prozorowa nie tęsknią już za Moskwą - tęsknią za minionym czasem młodości. W obsadzie m.in. Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Mirosław Zbrojewicz.

Na 20 października zaplanowano pokaz koprodukcji Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie - „Bieguni” Olgi Tokarczuk, reż. Michał Zadara.

23 października festiwalowiczów czeka wyprawa do Nowego Teatru w Warszawie na „Odyseję. Historię dla Hollywoodu”, reż. Krzysztof Warlikowski. Widzów czeka wędrówka od Homera i jego bohatera Odysa do Hanny Krall i jej bohaterki Izoldy. W obsadzie m.in. Mariusz Bonaszewski, Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek.

24 października Teatr Powszechny z Warszawy pokaże „Jądro ciemności”, na podstawie opowiadania Josepha Conrada, reż. Paweł Łysak. A 28 października gospodarze, Teatr Powszechny w Łodzi przedstawią swoją najnowszą premierę „Chciałem być”, do tekstu i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego ze znakomitą kreacją Mariusza Ostrowskiego w roli Krzysztofa Krawczyka.

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, np. pokaz filmu „Eroica” Andrzeja Munka.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki