Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zburzone łódzkie kamienice wrócą w trójwymiarze

Wiesław Pierzchała
Pierwszy wykonany obiekt to kamienica stojąca dawniej u zbiegu ul. Zachodniej i Północnej
Pierwszy wykonany obiekt to kamienica stojąca dawniej u zbiegu ul. Zachodniej i Północnej materiały promocyjne
Trwają prace nad budową pionierskiej makiety fragmentu dawnej Łodzi, na której znajdą się wszystkie (ok. 400) budynki stojące przed wojną w obrębie ulic: Ogrodowej, Północnej, Franciszkańskiej, Wojska Polskiego, Lutomierskiej i Zachodniej.

Do tego dojdą takie detale, jak latarnie, dorożki, samochody, tramwaje i ludzie spacerujący po placach i ulicach, co oznacza, że zostanie odtworzony klimat miasta, który minął bezpowrotnie. Dlaczego właśnie ta część Łodzi będzie na makiecie?

- Z jednej strony jest to serce starej Łodzi, czyli osady nad Łódką, a z drugiej ta część miasta została najbardziej przekształcona. Szacujemy, że zabudowa powojenna stanowi tam aż 90 proc. Dlatego na makiecie w skali 1:400 chcemy przywrócić i utrwalić w pamięci wygląd tego kwartału sprzed II wojny światowej - zaznacza koordynator projektu Michał Gruda z Muzeum Miasta Łodzi.

Prace - prowadzone przez 5-osobowy zespół fachowców - idą pełną parą. Na razie wykonano makietę nieistniejącej kamienicy stojącej przy skrzyżowaniu ul. Zachodniej i Północnej, dokładnie naprzeciw pałacu Izraela Poznańskiego. Modelarze mają wsparcie z zewnątrz. Np. od Politechniki Łódzkiej otrzymali wykonany techniką 3D model zburzonej przez Niemców okazałej synagogi przy ul. Wolborskiej. Pomocą służy im też Archiwum Państwowe w Łodzi, w którym zachowały się plany dawnych kamienic, oficyn i innych obiektów.

- Makiety budynków powstają ze specjalnego, wycinanego laserowo kartonu, natomiast detale, jak np. latarnie, tramwaje, samochody, dorożki i przechodnie na ulicach, będą drukowane w technice 3D - wyjaśnia Michał Gruda.

Zapytany natomiast, jakie - jego zdaniem - obiekty są najciekawsze na obszarze objętym projektem, Michał Gruda wymienia wspomnianą synagogę, a także kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz nieistniejące kamienice przy dawnym Starym Rynku.

Synagoga Alte Szil z 1871 r. uchodziła za jedną z najpiękniejszych w II Rzeczypospolitej. W barbarzyński sposób została ograbiona i podpalona przez niemieckich okupantów w nocy z 10 na 11 listopada 1939 r. Natomiast okazały kościół z dwiema strzelistymi wieżami został zbudowany w 1897 r. i od tej pory zdobi historyczny plac Kościelny, na którym pierwotnie stał drewniany kościół św. Józefa stojący dziś przy ul. Ogrodowej .

Prace nad makietą mają potrwać do końca roku. Potem będzie można ją oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Jeśli pomysł wypali są szanse, że powstaną kolejne makiety obejmujące inne obszary dawnej Łodzi. Wszystko zależy od tego, czy znajdą się pieniądze na to przedsięwzięcie. Obecny projekt nie jest zagrożony, bowiem został wsparty kwotą 50 tys. zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki