Czwartek (2 kwietnia) był pierwszym dniem próbnej matury 2020, zdawanej zdalnie w związku z epidemią koronawirusa. Od rana zainteresowani tym egzaminem uczniowie bez problemu mogli ściągnąć z rządowych witryn internetowych arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym (rozwiązywali go np. w edytorze tekstu i odsyłali nauczycielowi na adres jego poczty elektronicznej, ewentualnie pisali na kartce i przesyłali jej fotografię). Jednak entuzjazm wielu zdających opadł, gdy stwierdzali, że znają już ściągnięte zadania...
Czwartkowy arkusz był już wykorzystany jako matura 2015 w czerwcowym terminie rezerwowym (jest wyznaczany co roku dla absolwentów, którzy nie napisali egzaminu w maju – np. z powodu choroby albo awarii autobusu mającego zawieźć ich na sprawdzian).
Wprawdzie arkusze z terminu rezerwowego nie są upowszechniane przez ich autorów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (np. na stronie internetowej CKE – albo na witrynach okręgowych komisji), ale dyrektorzy ogólniaków i techników z całego kraju mają do nich dostęp. I dzielą się czerwcowymi zestawami do to tego stopnia, że trafiają one na prywatne witryny gromadzące arkusze z różnych egzaminów państwowych - z których korzystają kolejne roczniki przygotowujące się do matury.
I w ten sposób arkusz 2015/2020 zaczynał się tekstem o okolicznościach powstania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, na którym bazowały pierwsze zadania, zaś kończył poleceniem napisania wypracowania na jeden z podanych tematów:
- Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu III części Dziadów, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury.
- Adam Zagajewski "Improwizacja". Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.
Początek matury próbnej 2020 to zatem powtórka sytuacji z końcówki, także zdalnego, egzaminu próbnego ósmoklasisty. W środę (1 kwietnia) dyrektor jednej z dużych podstawówek w Łodzi powiadomił nas, że test z języka angielskiego był identyczny jak ten z rezerwowego terminu „prawdziwego” egzaminu w 2019 r.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?