MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdalne lekcje po 1 września? Uczniowie nie wrócą do szkół z nowym rokiem szkolnym? Matura i egzamin ósmoklasisty w czerwcu

MCH
Lekcji w szkołach nie ma. Od 25 marca obowiązkowa jest zdalna edukacja. Dzieciom w nauce często pomagać muszą opiekunowie.
Lekcji w szkołach nie ma. Od 25 marca obowiązkowa jest zdalna edukacja. Dzieciom w nauce często pomagać muszą opiekunowie.
Lekcje zdalne będą obowiązywały również po 1 września 2020? Nowy rok szkolny rozpocznie się także w domach przez zagrożenie koronawirusem. Szkoły pozostaną zamknięte także po wakacjach, gdy pandemia koronawirusa będzie się rozwijać - to najnowsze informacje z MEN. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zachodzą w głowę jak długo jeszcze potrwa zdalne nauczanie. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował w piątek, 24 kwietnia, że szkoły pozostaną zamknięte co najmniej jeszcze do 24 maja. Nie wyklucza też, że lekcje będą prowadzone na odległość także w nowym roku szkolnym.

Lekcje w szkołach w związku z epidemią koronawirusa zostały zawieszone w pierwszej połowie marca i już blisko miesiąc nauczyciele obowiązkowo prowadzą zdalne zajęcia. Potrwa to jeszcze co najmniej do 24 maja - zapowiedział 24 kwietnia Dariusz Piontkowski.

Zdalne nauczanie także po 1 września? MEN rozważa i taki scenariusz

- Sytuacja epidemiczna niestety nie pozwala odwiesić działalności szkół, żłobków i przedszkoli, dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ich ograniczeniu. Ograniczenie to przedłużamy do 24 maja - powiedział szef resortu edukacji.

Już wcześniej jednak Dariusz Piontkowski zapytany o przyszły rok szkolny, przyznał iż jeden ze scenariuszy przewiduje kontynuowanie zdalnego nauczania po 1 września.

- Jeśli będzie konieczność wznowienia zdalnego nauczania w nowym roku szkolnym, gdyby sytuacja epidemiczna nie pozwalała na powrót do tradycyjnych zajęć, to będziemy kontynuowali tę formę, która funkcjonuje od ponad miesiąca - przyznał Dariusz Piontkowski.

Szkoła z TVP w oczach internautów. Memy komentują lekcje w telewizji w dobie koronawirusaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szkoła z TVP. Memy pełne absurdów szkoły w Telewizji Polskie...

Jak twierdzi szef resortu, najtrudniejszy okres, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki pracy na odległość, jest już za nami. - Możemy powiedzieć, że to nauczanie jest całkiem dobrze zorganizowane – ocenia.

Polska się śmieje

Arkusze egzaminów gotowe. Trwają prace nad stworzeniem elektronicznych świadectw
Gdyby nie pandemia, od wczoraj ósmoklasiści zdawaliby swoje egzaminy końcowe. Te - razem z maturami - zostały jednak przesunięte.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się dopiero w dniach 16-18 czerwca. Z kolei matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z jęz. polskiego i potrwają do 29 czerwca. Będą to też tylko i wyłącznie matury pisemne.

Dodatkowy termin dla tych uczniów, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli napisać egzaminu w czerwcu, odbędzie się na początku lipca. Do 11 sierpnia uczniowie powinni poznać wyniki matury 2020. Poprawki mogłyby wówczas zostać przeprowadzone na początku września.

Obejrzyj dokładnie

Piontkowski już wcześniej informował, że arkusze na egzamin ósmoklasisty i maturalny są gotowe. W gotowości pozostają także Centralna Komisja Egzaminacyjna i zespoły nadzorujące przebieg egzaminów pisemnych. - Dyrektorzy szkół na przełomie lutego i marca mieli obowiązek przygotowania zespołów nadzorujących i już to zrobili. Te zespoły będą mogły pracować w tym terminie, w którym ostatecznie odbędą się egzaminy - zapewnił.

Tymczasem licea i technika przeprowadziły już klasyfikację tegorocznych maturzystów. Maturzyści zakończyli swój rok szkolny 24 kwietnia. MEN nie zmienił tej daty.

W samym woj. śląskim rok szkolny zakończyło 19 tys. uczniów klas III liceów ogólnokształcących i ponad 13 tys. uczniów klas IV techników. - Wszystkie rady pedagogiczne w woj. śląskim (305 liceów i 202 technika) podjęły uchwały klasyfikacyjne - zapewnia Jacek Szczotka, wicekurator oświaty w Katowicach.

Zwykle ostatni dzień zajęć był dniem uroczystego wręczenia świadectw. W tym roku odbyło się to inaczej. - Uczniowie otrzymają świadectwa indywidualnie, także w kolejnych dniach, według ustalonych przez dyrektorów harmonogramów, z zachowaniem stosownych zasad bezpieczeństwa - informuje Jacek Szczotka.

W sprawie rekrutacji do szkół średnich szef resortu edukacji zapowiedział wcześniej, że trwają prace, aby przynajmniej jej pierwszy etap, kiedy młodzież składa wnioski do szkół, został przeprowadzony w formie elektronicznej. Z racji, że egzaminy odbędą się nie wcześniej niż pod koniec czerwca, uczniowie oryginały świadectw i zaświadczeń o zdanym egzaminie dostarczać będą dopiero na przełomie lipca i sierpnia. - Spokojnie można tak zorganizować ten harmonogram przekazywania dokumentów do szkół, aby większe grupy rodziców i uczniów się ze sobą nie stykały - przekonuje Piontkowski.

Ministerstwo przygotowuje również elektroniczną wersję świadectw ukończenia szkoły. Zostaną opatrzone elektronicznym podpisem zaufanym dyrektora szkoły i będą równoznaczne z świadectwem papierowym.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki