18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zdanowska: ministra Grabarczyka radzę się w sprawach politycznych

Monika Pawlak, Marcin Darda
Hanna Zdanowska od poniedziałku jest nowym prezydentem Łodzi
Hanna Zdanowska od poniedziałku jest nowym prezydentem Łodzi Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Hanna Zdanowska, nowy prezydent Łodzi, opowiada, w jaki sposób zamierza zrealizować wyborcze obietnice. Z Hanną Zdanowską, prezydentem Łodzi, rozmawiają Monika Pawlak i Marcin Darda

Od czego Pani zaczęła we wtorek dzień?

Od spotkań, już od siódmej rano...

To nie od telefonu do Cezarego Grabarczyka?

Nie, nie kontaktowałam się z panem ministrem ani wczoraj, ani dzisiaj.

Czyli ta zależność między Wami to mit?

Darzę ministra Grabarczyka wielką estymą, jest moim mentorem, ale proszę go o opinię tylko w sprawach politycznych.

Czyli jakich?

Postępowania ze strukturą Platformy w Łodzi, bo jeszcze się tego uczę. Od polityki odżegnywałam się zawsze, dla mnie ważne jest, by wszelkie działanie przekładało się na merytorykę. Pan minister mi pomaga, bo ma większe doświadczenie, jeśli chodzi o współpracę z partią, a to nie jest łatwa rzecz.

Czyli zrezygnuje Pani z funkcji szefowej PO w Łodzi?

Nie, bo to funkcja, która mnie wzmacnia. Zarzucaliście mi państwo, że partia będzie mną sterować. Teraz to ja chcę być tą partią, która coś mi nakazuje, bo będzie to w zgodzie z moim sumieniem i postrzeganiem spraw.

Czy szef Pani kampanii Zbigniew Papierski będzie wiceprezydentem?

Jest rozważany, ale rozmowy jeszcze trwają.

W PO powiadają, że jako zaufany Grabarczyka ma być jego uchem na wypadek, gdyby Zdanowska jednak się usamodzielniła.

Mnie się wydawało, że to ja jestem zaufaną ministra Grabarczyka (śmiech). On mnie wypuszcza na głębokie wody, właśnie dlatego, że mi ufa.

Na giełdzie pojawiają się jeszcze nazwiska Marka Cieślaka i Tomasza Kacprzaka jako kolejnych wiceprezydentów.

Wszystkie te osoby są brane pod uwagę, ale myślę, że nie wszystkie wiceprezydentami zostaną.

Ale podczas kampanii zapewniała Pani, że zastępcy będą z dala od PO, a oni należą do partii.

Zapewniałam, że będą menedżerami. Zbigniew Papierski jest menedżerem. Nigdy nie pełnił funkcji politycznej poza szefowaniem mojemu sztabowi, a przez lata prowadził własną działalność. Mnie zależy na tym, by dla miasta kluczowymi urzędnikami byli ludzie, którzy nie tylko pójdą do budżetu po pieniądze, ale także potrafią je pozyskać z innych źródeł.

A Marek Cieślak?

Kiedyś pełnił funkcję z politycznego namaszczenia jako wicewojewoda sieradzki, ale niejednokrotnie pokazał w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, że potrafi skutecznie działać.

A jakie sukcesy jako menedżer ma Tomasz Kacprzak?

Nie znam jego zasług menedżerskich, dlatego nie chcę na razie mówić, kto wejdzie do grona moich zastępców. To musi potrwać, bo zależy mi na tym, by dobrać zespół, który będzie podejmował przemyślane decyzje.

Wypłacenie z budżetu miasta 5,2 mln zł kary za nieprawidłowości przy przetargach na budowę hali wielofunkcyjnej było decyzją przemyślaną?

Poprosiłam Urząd Marszałkowski o informację na ten temat, teraz interpretują ją prawnicy. Jeżeli będzie szansa i jakakolwiek furtka na odzyskanie tych pieniędzy, bo one już zostały zapłacone, to na pewno je odzyskam. Według urzędników marszałka, sprawa jest zamknięta. Ale sprawdza to również komisja finansów i komisja rewizyjna Rady Miejskiej, może będzie konieczność zgłoszenia sprawy do prokuratury. Nie jestem katem czy sędzią, ale prawo przewiduje konsekwencje dla osób, które podejmują decyzje wbrew niemu.

Łącznie ze zwolnieniem z pracy?

Nie boję się zwalniać. Chcę stworzyć kadry, które będą rzetelnie pracować dla miasta. Tracimy dużo pieniędzy przez niewłaściwą gospodarkę. Nie można zebrać wszystkich spraw, w których przed sądem odpowiada miasto, bo nikt nad tym nie panuje. Wydział prawny to 45 osób, w tym 35 radców prawnych, a obsługa prawna pozostawia wiele do życzenia.

Skoro mówimy o kadrach: Maciej Winsche jest jeszcze dyrektorem Zarządu Dróg i Transportu?

Jeszcze jest. Dyrektor Winsche był u mnie rano, mimo że jest na zwolnieniu lekarskim. Nie tędy droga, by szybko zwolnić, ja potrzebuję informacji o tym, co się dziś dzieje w sprawie odśnieżania ulic, placów, parkingów, chodników. Także tam, gdzie podlegają one spółdzielniom. Poprosiłam o informację, w jakiej sytuacji jest miasto, ile kosztowało odśnieżanie, bo robimy to w ramach prac interwencyjnych, czyli drożej niż po przetargu. Chcę też wiedzieć, ile kosztowałoby doprowadzenie do stanu używalności miejsc "parkomatowych" w centrum.

Dziś w centrum nie sposób zaparkować, także pod magistratem. A kontrolerzy ze ZDiT wlepiają mandaty za brak biletu parkingowego.
Kwestia braku miejsc do parkowania to jedno, mnie interesuje, dlaczego nie mówi się o chodnikach, które nie są odśnieżane. W centrum, gdzie są służby, które mogą egzekwować te obowiązki. Śmieję się, że odśnieżono chodnik tam gdzie mieszkam, chyba dlatego, że zostałam prezydentem. Pan Winsche musi udowodnić, że jest przydatny na tym stanowisku, na razie tego nie widzę.

Zapowiadała Pani zwiększenie budżetu na sprzątanie miasta. Czy od samych pieniędzy będzie w Łodzi czyściej?

Oczywiście, że nie. Musi być szczegółowe egzekwowanie obowiązków, bo nie chcę płacić za umowę, tylko za wykonaną usługę. Do tej pory zapłata była właśnie za umowę.

Może należy zmobilizować gminne administracje nieruchomości, które nie panują nad ludźmi, którym płacą?

Absolutnie tak, dlatego spotykam się z dyrektorami delegatur i administracji. Nie ma korelacji ani rozliczania z zadań, które są w gestii poszczególnych departamentów. Nie ma przepływu informacji, każdy robi swoje, bo nie ma jednego miejsca, z którego zarządzane są te sfery. Skutek jest taki, że każdy odpowiedzialność zrzuca na drugiego. Chcę by jedna osoba odpowiadała za te kwestie.

Przeczytała Pani projekt budżetu na przyszły rok?

Cały czas go czytam, chcę się spotkać ze skarbnikiem, bo dużo zapisów budzi wątpliwości. Trzeba znaleźć pieniądze na stworzenie właściwych projektów. Na razie operujemy terminem "wizja". Jest "100 kamienic", "podłączenie Łodzi do autostrad" czy "nowe centrum Łodzi". Ale trzeba stworzyć struktury, które te wizje zrealizują. Jeśli mówimy na przykład o projekcie "100 kamienic", to trzeba zrobić biznesplan i zebrać dokumenty, by na ich bazie powołać instytucję zarządzającą tym projektem. W budżecie muszą się znaleźć pieniądze przynajmniej na prace koncepcyjne. Jeśli nie będziemy znać kosztów przedsięwzięcia, to nadal będzie to tylko wizja.

Pani mówi o zarządzaniu, ale skąd wziąć pieniądze choćby na rewitalizację kamienic?

Z partnerstwa publiczno-prywatnego. To w większości kamienice należące do miasta, ale udziały mają tam też osoby prywatne. Jest szansa na emisję obligacji dla spółki, która ten projekt poprowadzi. Teraz staramy się rozstrzygnąć, czy osoby, które wykupią obligacje, będą mogły dysponować prawem pierwokupu wyremontowanych mieszkań. To musi pójść wielotorowo, bo część osób trzeba przenieść do budownictwa socjalnego.

A pieniądze na nowe centrum Łodzi, pytamy także o Specjalną Strefę Sztuki?

Rozmawiałam z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim trzy razy. Zapewnił, że jest szansa, że pieniądze się znajdą, bo SSS jest na liście rezerwowej, a część projektów z listy podstawowej będzie tańsza. Ale teraz dochodzą do mnie informacje, iż może być problem z rozliczeniem, bo miasto nie jest właścicielem projektu SSS. Poprosiłam o sprawdzenie tego i czekam na szczegółowe informacje.

Elementem tego projektu jest również budowa Camerimage Łódź Center oraz festiwal Camerimage. Obiecała Pani, że ten festiwal do nas wróci.

Obiecałam, że będę rozmawiać z Markiem Żydowiczem. Ale chcę, byśmy rozmawiali na poziomie, który chroni interes miasta. Miasto wydało bardzo dużo pieniędzy na promocję tego festiwalu, a nie miało możliwości zatrzymania go w Łodzi, gdy właściciel marki przenosił imprezę do Bydgoszczy.

A centrum festiwalowo-kongresowe?

Chcę wiedzieć, kto jest właścicielem koncepcji budynku autorstwa Franka Gehry'ego. Miasto zapłaciło zań 5 mln zł, a nie wiem jeszcze, ile zapłaciło jedno z miast portugalskich, którego koncepcja jest niemal identyczna. Nie mam pewności, czyja jest ta koncepcja. Ona mi się podoba, uważam, że nazwiska architektów zaangażowanych do projektu mogłyby być magnesem dla turystów, ale kilka rzeczy trzeba jeszcze zweryfikować.

Czy Łódź będzie miała stadion miejski?

Tak. ŁKS ma szansę na ekstraklasę, a myślę, że Widzew w niej pozostanie, tyle że obie drużyny mogą mieć problemy z licencjami. Minął miesiąc od uchwały, która obligowała ówczesnego prezydenta do rozstrzygnięcia spraw prawno-administracyjnych związanych z budową obiektu na Widzewie. Myślę, że niedługo sprawę przedstawię radnym.

Gdzie i kiedy pojedzie Pani w pierwszą podróż zagraniczną?

Na razie nigdzie się nie wybieram, już się w życiu napodróżowałam. Tam gdzie będzie to konieczne - z przyczyn prestiżowych - pojadę. Ale na miejscu mam mnóstwo do zrobienia, dlatego w podróże szkoleniowe będą jeździć urzędnicy.

Będzie Pani kończyć urzędowanie o godz. 16?

(śmiech). Ależ skąd, nie ma takiej możliwości. Zaczynam o 7 rano i na razie sobie obiecałam, że będę kończyć przed 19. Dlatego proszę wszystkich, którzy mnie zapraszają, by się nie obrażali, bo nie mam czasu na uczestniczenie we wszystkich uroczystościach. Najważniejsze jest ustawienie pracy urzędu, a to nie jest prosta sprawa. Muszę zarezerwować czas na rozmowy z urzędnikami, jest sporo konkursów do ogłoszenia.
Rozmawiali: Monika Pawlak i Marcin Darda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Halinka
a światowej sławy aktor Keanu Reeves, otoczony uśmiechniętymi w zachwycie bydgoszczanami, pozdrawiał Łódź z Festiwalu Camerimage z ... Bydgoszczy
o
obecny przy tym
Bylem swiadkiem jak Radni wykreslili z WPI projekt Gehrego i mieli pelna swiadomosc ze to oznacza zlamanie umowy z Tumultem na organizacje Camerimage przez 20lat wLodzi.Potem chciala Zewald i sadzynski zmusic Żydowicza by mimo kompromitacji wobec Gehrego i Lyncha nadal byl z Camerimage w Lodzi. Tylko idiota by przystal na takie upokorzenia i niewolicze traktowanie.
Pani Zdanowska myli sie tez twierdzac ze Miasto finansowalo promocje Festiwalu. To bylo raczej odwrotnie, ze Miasto promowalo sie dzieki Fesiwalowi i palcilo za wlasna promocje przy Festiwalu. Budzet Camerimage to zdaje sie ok 6,5 mln. Czymze ztatem bylo 200-400 tys rocznie od miasta w latach 2001-2007.A nawet 600 tys w 2008 r. i 1,5 mln w 2009 r.
Niech pani bedzie uczciwa, niech pani nie stosuje tej debilnej argumentacji jaka Zewaldowa chcaila przywlaszczyc na rzecz Miasta prywtne wlasnosci intelektualne tworcow roznych wydzran w tym camerimage.To doprowadzilo do kleski w walce o ESK. Co by nie mowic Żydowicz to profesjonalista, czemu dal wyraz chociazby wtym roku. Zorganizowac taki festiwal w Bydgoszczy w ciagu 3 miesiecy to jest cos! Niech pani porowna to z nedzna CINERGIA. Blaganem, brakiem gosci, widzow, oddzwieku w mediach etc.
Sory ale taka jest prawda odwet na Żydowiczu sie nie udal. Watpie by Żydowicz chcial tu wrócic, a do tego czy Gehry sie nie obrazi.wszak posadza go pani o powielanie pomyslow i sprzedawanie ich a to w Portugalii a to w Lodzi. Ja bym sie obrazil, zwlszcza w kontekscie tego ze najpierw Radni go blagali o to by rpjektowal a potem ci sami radni powiedzieli ze skreslaja projekt. czy on w ogole chce jeszcz rozmawiac?
w
wiśnia
Takie zarzuty to międzynarodowa afera. Myślałem, ze babka zacznie realizować to centrum, a tutaj takie gadki.
m
mesenger
Nie pomawiaj,że Zydowicz chce wyłudzic jakieś publiczne środki na jakieś zamki z piasku! Projekt Gehryego jest świetny i realny. Już od pół roku jest pisemna deklaracja firmy angielskiej gwarntującej montaż finansowy dla 50 % kosztów budowy projektu Gehryego.Żydowicz przedstawil to Sadzyńskiemu i pani Zdanowskiej.Pozostale 50% brakujących środków można będzie znależć w ramach dotacji unijnych na lata 2014-2018, a miasto będzie musiało pokryć zaledwie 50 % z tych pozostałych 50%czyli ok 150 mln.
Przepraszam człowieku, ale ile niegodziwości musi być w tobie aby nie docenić pracy Żydowicza i nazywać go chuliganem i twierdzić , że chce wyłudzić od miasta pieniądze. Żydowicz powinien ciebie pozwać za naruszenie dóbr osobistych jako prezes CŁC.
Tylko dureń nie doceni szansy jaką jest wybudowanie w naszym mieście budynku Franka Gehry za tak sumę, do tego festiwal Camerimage, przynoszący rocznie Łodzi ok 10 mln zysku(sic!) wg badań MillwardBrown!
Jedyny budynek Franka Gehry w Polsce u nas w Łodzi toż to hit! I już masz ożywienie turystyczne, ale nie tylko.
Powinieneś się wstydzić człowieku.
Co do SSS się nie wypowiadam bo niewiele wiem.Czytałem, że ma kosztować ok 600 mln tylko publicznej kasy i projekt dosc anachroniczny, taki dworzec niemiecki, ale należy to przeanalizować.
d
do spoko
zamki z pisku to malowanie elewacji 100 kamienic przez karierowicza Polewskiego. Jedyna sznsa dla Łodzi, aby nie zostrała sypialnia warszawy jest realizacja nietuzinkowych inwestycji, a do takich nalezy CŁC wg. projektu znakomitego architekta, o którego projekty walczy wiele miast w swiecie - Franka Gehrego. Tylko takie inwestycje moga byc magnesem dla ludzi z całego swiata. Ich zaleta jest to, ze sa potzrbne miastu, bo centra kongresowo - festiwalowe przezywaja teraz renesans i to jak w przypadku Łodzi perełka architektoniczna, która by była znakomita reklama w swiecie.

Martwi tylko sugerowanie jakiś plagiatów, to Pani Prezydent nie powinno sie przytrafić.
s
spoko
im predzej tym lepiej. Projekty zamienily sie w bagno. Ludzie usilujacy wyludzic pieniadze od miasta na te zamki z piasku na wodzie nie maja zadnych moralnych skrupulow i brak im kultury biznesowej a nawet osobistej.
d
do hk
Juz wieszam psy na tej wypowiedzi bo czegos takiego sie nie mowi, tylko sie sprawdza bez informowania mediow by nie sugerowac, iz Ghery sprzedaje niemal identyczny projekt w Portugali. To juz rzuca cien na Gherego.Rozumiem ze jestes z otoczenia pani zdanowskiej ale ni pograzaj jej jeszcz bardziej. Sprawdzac trzeba to jet oczywiste i gehry napewno o to sie nie obrazi, ale jesli Prezydent miasta mowi o tym do mediow i twierdzi ze Gehry sprzedal w Portugalii niela identyczny proejkt to jest to gruby nietakt (i to jest eufemizm!). Biuro Gehry & partners powinno zarzadac przeprosin. Obawiam sie ze to jest straszny falstart. jesli pani zdanowska chce gehrego w Lodzi i zaczyna od podejrzen ze gehry kiwa Lodz sprzedajac jej ten sam proejkt ktory sprzedal w Portugali lub odwrotnie to bardzo przepraszam ale to jest prtostactwo.
A tak w ogole to dlaczego pani zdanowska nie rozmawiala o tym z panem zydowiczem, ktory jest prezesem spolki CLC, ktora jest wlascicielem koncepcji tylko mowi takie rzeczy mediom. Podejrzewam ze pani zdanowska chce wywolac afere.
Widzimy to! Nie uda sie wam wmowic nam Lodzianom, chcacym camerimage ze to wina Zydowicza.
Czy pani jest rownie nieprzyzwoita jak sadzynski i Zewald z maginem pospolu?
z
zyx
To co opwiada p. Zdanowska to ja kompromituje kompletnie. Startowała na Prezydenta bez jakiejkolwiek wiedzy o mieście jego problemach , finasach. Mutum ekspertów którzy mieli ja zasilic i co
s
swiadek
Pani zdanowska dokonale wie, ze przyczyna odjescia Camerimage bylo złamanie przez Miasto umowy na realizacje CLC.Ta umowa gwarantował że camerimage zostaje w naszym mieście przez 20 lat o ile bedzie budowane CLC. To Miasto poprosilo Żydowicza i Lyncha aby przekonali gherego by zaprojektowal CLC. Zaakceptowalo warunki Gehrego!
Żydowicz znalazł finansowanie prywatne na 50% mimo to Sadzyński, Zewald, Magin, Jonski sprawe utrącili.
Jak pani może mowic takie rzeczy??? Jak ma pani śmiałość insynuowac że Miasto nie mialo wplywu na to czy Camerimage zostanie tu czy nie? Przeciż to bylo jasne ze jesli maisto zrywa umowe dt Gherego to Camerimage odchodzi!Jasne i zaakceptowane przez obioe strony umowy w momencie jej zawierania, czyli tworzenia spolki CLC!
przosze żeby pani nie sugerowała winy pana Żydowicza. pan Żydowicz zwlekal z podpisaniem umowy z Bydgoszcza do sierpnia!!! sama pani interweniwoała u sadzynskiego by zwiekszono dotacje i tym chcialo PO sadzynskiego zatrzymac Zydowicza, ale w sprawie CLC, Gehergo i skandalicznego zaczhownaia sadzynskiego odnosnie EC1 i Lyncha nie zrobila pani nic.
Zydowicz nie jest przekupny, nie chodzi mu o wieksza kase na Festiwal tylko o to by postaly godziwe warunki do zapraszania fantastycznych gosci ktorych do polski sprowadza.
To co pani mowi o projekcie Gehrego to moim zdaniem skromnym wielce szkodliwe nie tlko dla naszego maista, ale i polski. co moze pomyslec sobie Ghery kiedy nowy Prezydent Lodzi pomawia go o powdojne sprzedawanie tego samego proejktu.
dziwie soe że Żydowicz jeszcz nie zareagowal. Dziwie sdie panie Marku.
c
czytacz do fiony
Dobrze niech grabarczyk bedzie premierem, ale nie mozna mówic bzdur do mediów!
h
hk
Chodzi o to, że 2 razy sprzedał ten sam lub podobny projekt. Ale swój - nie plagiat! I lepiej to wyjaśnić teraz, bo potem będziesz pierwszy do wieszania psów na Zdanowskiej, że nie sprawdziła, publiczną kasę wydała itd.
f
fiona
Trwa na Panią atak. Róbmy swoje. Będą nas rozliczać dopier za 4 lata. Trzymam kciuki
c
czytacz
Zdaje się, ze to osoba bez klasy.
w
widz
Zespol walczaka i falicza powiekszyl projekt tak iz teraz SSS kosztuje 600 mln zl. To jest karygodne. Skad pani wezmie 200 mln ponad to co ma dac minister i co zostalo wpisane do WPI? Co pani powie na temat manip[ulacji jakie mialy miejsce przy konstruowaniu zespolu jurorow przetargu na SSS?
czy pani zdaje sobie sprawe z tego jak zabagniona jest sprawa SSS?
s
soda
Niech atakują, boli że to Pani wygrała. To będzie wspaniałe miasto pod Pani rządami
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie