Zdanowska: Opłaty za odbiór śmieci będą niższe [ZDJĘCIA]

  Zdanowska: Opłaty za odbiór śmieci będą niższe [ZDJĘCIA]

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zdanowska: Opłaty za odbiór śmieci będą niższe [ZDJĘCIA]
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Paweł Łacheta

  Opłaty za odbiór odpadów w Łodzi będą niższe - zapowiedziała na piątkowej konferencji Hanna Zdanowska, prezydent miasta. Od kiedy? Najwcześniej od początku 2014 r. Jednak dodaje, że "nieuprawnionym jest twierdzenie, że opłata będzie o połowę niższa".
  Konferencja prezydent Łodzi była odpowiedzią na decyzje grupy ośmiorga radnych, którzy na najbliższą środową sesję zgłosili uchwałę - stanowisko w sprawie obniżenia opłat za gospodarowanie odpadami. Jak wyliczyli radni firmy wywozowe biorą za odbiór odpadów jedynie 43 proc. kwoty, którą pierwotnie przewidywało miasto. Radny Jacek Borkowski konkludował więc, że stawki opłat za śmieci są dwukrotnie wyższe niż być powinny.


  Dziś łodzianin, który sortuje odpady płaci 12,69 zł miesięcznie, a ten, który nie segreguje - 16,50 zł.

  - Opłaty zostaną obniżone, gdy będziemy znać kompletne koszty funkcjonowania systemu - mówi Hanna Zdanowska. - Będziemy mogli je przeanalizować pod koniec listopada. Chcę przygotować uchwałę o obniżeniu opłat na jedną z ostatnich sesji w 2013 r. Nowe ceny weszłyby więc w życie na początku 2014 r.

  Do dziś deklaracje o odbiorze odpadów złożyło 645 tysięcy łodzian. Ale dane są ciągle weryfikowane, a spółdzielnie składają korekty deklaracji.

  - Ilość śmieci odebrana w lipcu nie jest miarodajna - dodaje prezydent Zdanowska. - Mieszkańcy byli na wakacjach. Nie ma też studentów. Potrzebujemy 3-4 miesięcy, by ustalić realną ilość odpadów.

  Mieszkańcy wpłacili w lipcu do kasy miasta ponad 10 mln zł za odbiór odpadów. Ale magistrat jeszcze nie policzył, jaka część tych opłat dotyczyła rachunków za lipiec.

  - Część osób wpłacała od razu za kilka miesięcy, np. do końca roku - wyjaśnia prezydent Łodzi.

  Miasto musi zapłacić firmom wywozowym ponad 3,5 mln zł za odbiór odpadów. Ale to nie jedyne koszty funkcjonowania sytemu śmieciowego.

  - Musimy utrzymywać sortownię śmieci - wymienia Ewa Jasińska, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Łodzi. - A w poniedziałek otwieramy kolejny punkt selektywnej zbiórki odpadów przy ul. Kasprowicza 10. Będzie tam można oddać darmo zużytą odzież, odpady budowlane czy wielkogabarytowe.

  Miasto musi też ponosić koszty funkcjonowania wysypiska śmieci czy zatrudnienia dodatkowych pracowników obsługujących system śmieciowy.

  A co się stanie z pieniędzmi wpłaconymi przez mieszkańców, które nie zostaną wykorzystane na funkcjonowanie systemu? Łukasz Magin, radny miejski, w jednej z czwartkowych audycji radiowych powiedział, że w ustawie śmieciowej nie ma przepisów, które uniemożliwiałyby wykorzystanie ich na bieżącą działalność miasta.

  - Pieniędzy z podatku śmieciowego nie można wydać na inny cel niż funkcjonowanie systemu odbioru i zagospodarowania odpadów - zapewnia prezydent Zdanowska. - Kontrolować to będzie m.in. RIO.

  W Łodzi nie zdarzyło się jeszcze, by mieszkaniec, który zadeklarował sortowanie musiał za karę (czyli za brak rzeczywistej selekcji) płacić jak za śmieci nieposortowane.

  - Ale od września kontrolerzy sprawdzają prowadzenie selekcji przez tych, którzy ją zadeklarowali, a co za tym idzie wnoszą mniejszą opłatę - wyjaśnia Ewa Jasińska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  urzędnicy

  anty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Tę "władzę" powinno się raz na zawsze w cholerę przegonić ze stanowisk!
  Niedouczone tłumoki ,tylko kasę potrafią brać z naszych podatków i kradną jak za komuny!
  Poprzyspawani są do swoich...rozwiń całość

  Tę "władzę" powinno się raz na zawsze w cholerę przegonić ze stanowisk!
  Niedouczone tłumoki ,tylko kasę potrafią brać z naszych podatków i kradną jak za komuny!
  Poprzyspawani są do swoich stołków ? NIE ,więc WOOOON parchy!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spoko śmieci taniej czynsze drożej

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  miasto odbije sobie w czynszach, bo w założeniach polityki mieszkaniowej miasta jest bodaj 10 albo 20% podwyżki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rozumiem

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Mam problem z tą częścią informacji: "Mieszkańcy wpłacili w lipcu do kasy miasta ponad 10 mln zł za odbiór odpadów. Ale magistrat jeszcze nie policzył, jaka część tych opłat dotyczyła rachunków za...rozwiń całość

  Mam problem z tą częścią informacji: "Mieszkańcy wpłacili w lipcu do kasy miasta ponad 10 mln zł za odbiór odpadów. Ale magistrat jeszcze nie policzył, jaka część tych opłat dotyczyła rachunków za lipiec." Jak to w dobie komputerów nie potrafili policzyć przez ponad miesiąc? Cóż oni tam robią w godzinach pracy? Może ktoś odpowiedzieć? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Pewnie piją kawę :P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DOŚĆ DZIADOSTWA!

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Kim jest z wykształcenia Hania? Przecież nie trzeba znajomości matematyki wyższej do PRAWIDŁOWEGO ustalenia stawek za wywóz śmieci. Jak to się stało, że armia wysoko opłacanych urzędników nie...rozwiń całość

  Kim jest z wykształcenia Hania? Przecież nie trzeba znajomości matematyki wyższej do PRAWIDŁOWEGO ustalenia stawek za wywóz śmieci. Jak to się stało, że armia wysoko opłacanych urzędników nie potrafiła prawidłowo oszacować ilości śmieci i wysokości opłat za nie? Czyżby dane z firm, które usuwały śmieci przez 2011 i 2012 i połowę 2013 były tajne dla wysoko opłacanych urzędników p. Hani? Rozumiem, że były wakacje ale przecież opłata nie ma takiej pozycji jak zmniejszenie z powodu wakacji. Przecież kumpel p. Hani Stępień zajmował się tym tematem. Nie poradził sobie jak widać! Ale kary nie będzie. Za to Prezydent pobiera opłaty niezgodnie z ustawą. Bo nie może być nadwyżki. Skoro firmy wzięły 43% to 57% ma wrócić do mieszkańców. Ustawodawca furtki nie zostawił. Uwaga ! nie mówimy o zaliczce na wywóz śmieci a o opłacie. W takim razie po miesiącu zwroty są należne. Jaką sortownie musi utrzymywać miasto? Po co ? Kto ją do tego zobowiązuje? Ktoś tutaj mocno kręci. A sprawa jak śmieci robi się śmierdząca! Pani Hania niechże wreszcie zacznie interesować się miastem i posłucha innych nie tylko spółdzielców Grabarczyka! Przeszacowali o ponad 100% takich zdolnych ludzi zatrudnia magistrat zarządzany przez p. Hanię!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  55555555555

  Bez komentarza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/703825,projekt-stawek-za-smieci-18-zl-i-36-zl,id,t.html...rozwiń całość

  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/703825,projekt-stawek-za-smieci-18-zl-i-36-zl,id,t.html
  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/688407,wybrano-metode-oplaty-za-wywoz-smieci-ile-zaplaca-lodzianie,id,t.html
  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/683853,w-lodzi-wzrosnie-cena-za-smieci-mieszkancy-protestuja-zdjecia,id,t.html

  Forsowanie tych horrendalnie wysokich opłat przez stepnia daje wszystkim łodzianom do myślenia że ten pan oględnie mówiąc nie ma żadnych kompetencji w tym temacie.

  pani jasińska zamiast straszyć łodzian kontrolami, powinna przedstawić koszty działania wspomnianych sortowni, jak i wpływy ze sprzedaży posortowanych odpadów. i czy chce przejąć coraz więcej śmieci produkowanych przez łodzian i zarabiać na tym a w dalszej perspektywie obniżać opłaty za odbiór śmieci.

  Przypominam że Komisja Gospodarki Komunalnej przyjęła propozycję, by opłaty za śmieci wynosiły odpowiednio 9 zł za sortowane o 13,50 zł za niesortowane. co i tak było przeszacowane.

  A w łodzi jest najdrożej http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/914894,w-lodzi-najdrozej-za-smieci,id,t.html

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo