Zdawalność na prawo jazdy. WORD-y podsumowały półrocze

  Zdawalność na prawo jazdy. WORD-y podsumowały półrocze

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi zdawalność praktyki wynosi 25 proc.

  W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi zdawalność praktyki wynosi 25 proc. ©Krzysztof Szymczak/archiwum

  Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy zamieszały w statystykach zdawalności. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z naszego regionu podsumowały pierwsze półrocze 2013 r.
  W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi zdawalność praktyki wynosi 25 proc.

  W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi zdawalność praktyki wynosi 25 proc. ©Krzysztof Szymczak/archiwum

  Według statystyk najłatwiej egzamin teoretyczny na prawo jazdy zdać w Łodzi. Udaje się to co drugiemu kursantowi.

  - Zdawalność wynosi 54,2 proc - mówi Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Łódzkie szkoły jazdy szybciej przystosowały się do nowych zasad i według nich uczą kursantów. Zdawalność egzaminów teoretycznych wzrastała z miesiąca na miesiąc. Na początku udawało się to tylko pojedynczym osobom. Teraz już kursanci są przygotowani do testów teoretycznych.

  Od stycznia do połowy czerwca WORD w Sieradzu przeprowadził około 6,5 tysiąca egzaminów teoretycznych. Zdanych było tylko 26 procent. To i tak lepiej niż w pierwszych dniach, gdy zdawał co dziesiąty podchodzący do nowych testów. Poprawiło się między innymi dzięki temu, że kursanci mogą teraz od razu przystąpić do poprawki. Nawet tego samego dnia. I poprawiać się do skutku. Jak mówi dyrektor sieradzkiego WORD Henryk Waluda, korzystają z tego ci, którym do pozytywnego wyniku zabrakło na przykład jednego czy dwóch punktów. Oczywiście za każde podejście trzeba zapłacić. Teoria kosztuje 30 zł. I można te opłatę wnosić osobno, a za część praktyczną zapłacić oddzielnie.

  W WORD w Skierniewicach zdawalność egzaminów teoretycznych na kat. B wyniosła 27 proc.

  Jeśli chodzi o praktykę, to tutaj najlepiej wypada Sieradz. Egzaminy praktyczne tutaj, choć w kwietniu zmieniło się auto jakim jeżdżą przyszli kierowcy (była toyota yaris jest kia ceed), są na podobnym poziomie zdawalności, jak przed zmianą przepisów. Od stycznia w Sieradzu praktykę na prawo jazdy kategorii B zdawało ponad 1,2 tys. osób. Pozytywnie zakończyło próbę 29 proc.

  Sieradz od kilku lat jest liderem jeśli chodzi o zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy.

  W skierniewickim WORD zdawalność egzaminów za pierwsze półrocze wyniosła 28 proc. W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku ogólna ilość egzaminów zmniejszyła się o ok. 25 proc.

  Najgorzej egzamin praktyczny wypada w Łodzi. Zdaje tutaj co czwarty kandydat na kierowcę.

  - Zdawalność za pierwsze sześć miesięcy tego roku wyniosła 25 proc. - wylicza Kucharski. - Nie jest tajemnicą, że w Łodzi zdaje się trudniej niż w małym miasteczku. Małe miasta mają łatwiejszą infrastrukturę. W Łodzi w godzinach szczytu trzeba czasami jeździć nawet godzinę, żeby zrealizować wszystkie zadania egzaminacyjne. W małych miastach ruch jest mniejszy i dlatego egzamin może trwać krócej.

  Kucharski podkreśla jednak, że jeśli ktoś zdobędzie uprawnienia w Łodzi, to znaczy, że jest dobrze przygotowany do jazdy.

  - Kursant, który zda u nas egzamin naprawdę potrafi jeździć - zaznacza dyrektor łódzkiego WORD. - Jednak trzeba pamiętać, że zdawalność ośrodków ruchu drogowego jest tylko odzwierciedleniem poziomu szkolenia w auto-szkołach. My jesteśmy tylko weryfikatorem wiedzy.

  Z tą opinią nie zgadza się Mieczysław Karbowańczyk, właściciel i instruktor łódzkiej szkoły jazdy.

  - Łódzcy egzaminatorzy są bardzo surowi i ściśle przestrzegają instrukcji egzaminowania - mówi Karbowańczyk. - WORD jest kiepskim weryfikatorem wiedzy. Egzaminatorzy zbyt ściśle trzymają się przepisów. Sposób szkolenia od lat jest taki sam. Ale rośnie liczba godzin nauki jazdy. Dlatego za kiepską zdawalność egzaminów nie można obwiniać szkół jazdy.

  W zestawieniu brakuje danych z WORD z Piotrkowa. Ten ośrodek jako jedyny w regionie nie podsumował zdawalności za pierwsze półrocze 2013r.
  Współpr. A. Adamczewski, S. Burzyński

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hah

  bodo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Najlepiej to wyprowadzic się z tego porabanego kraju raz na zawsze!!!! gdzie zamiast życ w rdosci tylko stres nam jest dany w każdej dziedzinie zycia. dlaczego bo Polak u władzy to kawał ............

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdawalność prawa jazdy w Polsce

  zdawalnosc.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jeśli chcesz sprawdzić zdawalność Twojej szkoły jazdy zapraszamy na www.zdawalnosc.pl . Na stronie gromadzimy i informację na temat zdawalności ośiąganych przez OSK z Polski. Dane są oficjalne i na...rozwiń całość

  jeśli chcesz sprawdzić zdawalność Twojej szkoły jazdy zapraszamy na www.zdawalnosc.pl . Na stronie gromadzimy i informację na temat zdawalności ośiąganych przez OSK z Polski. Dane są oficjalne i na bieżąco uzupełniane zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  europejskie wyniki szkoleniowe

  instruktor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Prawie cała "Polska' kandydatów na kierowcę narzeka na trudności w drodze do prawa jazdy. Z mojego praktycznego doświadczenia instruktora wynika, że w i obecnym modelu szkolenia oraz egzaminowania...rozwiń całość

  Prawie cała "Polska' kandydatów na kierowcę narzeka na trudności w drodze do prawa jazdy. Z mojego praktycznego doświadczenia instruktora wynika, że w i obecnym modelu szkolenia oraz egzaminowania można uzyskiwać nie gorszą zdawalność, niż w Niemczech, Anglii, czy Francji. Drodzy kandydaci zacznijcie wybierać na wolnym rynku skutecznych instruktorów. Przed decyzją o miejscu szkolenia pytajcie w miejscowym wydziale komunikacji o rzeczywiste wyniki szkoleniowe uzyskiwane w ostatnim roku szkoleniowym. Z reklam OSK wynika, że każdy ośrodek szkoleniowy jest najlepszy i najwięcej dają za darmo. Z racjonalnego myślenia wynika również, że trudno na wolnym rynku o skutecznego mistrza nauki jazdy za "1PLN", a nawet za 1000PLN. Dla wielu kandydatów koszty drogi do prawa jazdy (wiele egzaminów i szkoleń dodatkowych), to koszty 2000-4000PLN. Może jednak warto wybierać nie tylko cenę, ale i jakość szkolenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WORD Piotrków ŻENADA

  Noris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 39

  WORD Piotrków nie podał swoich statystyk bo nie ma się czym chwalić. Najniższy procent zdawalności w całym województwie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kursant z PT

  kursant (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  prawde mowisz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  byk

  byk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 31

  W Sieradzu pojazdem egzaminacyjnym jest Kia Rio.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezprecedensowy twór

  Twist (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 41

  Kiedy wreszcie będzie można zdawać na autach podstawionych przez kursanta? Po co taki moloch jak WORD ma utrzymywać za pieniądze kursantów flotę pojazdów! Czy nie można jak w innych cywilizowanych...rozwiń całość

  Kiedy wreszcie będzie można zdawać na autach podstawionych przez kursanta? Po co taki moloch jak WORD ma utrzymywać za pieniądze kursantów flotę pojazdów! Czy nie można jak w innych cywilizowanych krajach UE zlikwidować albo chociaż ukrócić komunistyczny twór jakim jest WORD?! Nigdzie w Europie oprócz Litwy nie ma czegoś takiego!
  P.s Czemu nie ma wypowiedzi v-ce dyrektora WORD pana radnego Kacprzaka?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Kmiecik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 28

  Co się stało z egzaminatorem który rozjechał kursantkę na placu manewrowym?
  Czy tak jak Pan Amadeusz .D który szarżował podczas powrotu z egzaminu i wyprzedzał na przejściu i podwójnej ciągłej...rozwiń całość

  Co się stało z egzaminatorem który rozjechał kursantkę na placu manewrowym?
  Czy tak jak Pan Amadeusz .D który szarżował podczas powrotu z egzaminu i wyprzedzał na przejściu i podwójnej ciągłej wrócił do pracy? Czy to tylko kwestia czasu, kiedy nadal będzie egzaminował?
  Kiedy w końcu ktoś się zainteresuje tymi sprawami???zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :-)

  Mati (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  po co sie denerwowac to Polska chory kraj. marnotrastwo kasy jest na porzadku dziennym. znajdzcie mi 1 kierowce juz jezdzacego ktory zna przepisy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo