Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia do serialu "Król" zaczynają się w Łodzi. Seriale i filmy kręcone w Łodzi w 2019 roku

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Serial "Komisarz Alex" kręcony jest w Łodzi już od 2011 roku
Serial "Komisarz Alex" kręcony jest w Łodzi już od 2011 roku
Siedem seriali i trzy pełnometrażowe filmy fabularne będą w tym roku kręcone w Łodzi. Zainteresowanie filmowców jest większe niż w ubiegłych latach. Przyciągają ich stare budynki i udogodnienia.

W środę w Łodzi zaczną się zdjęcia do serialu „Król” Jana Matuszyńskiego. Produkcja przygotowywana dla telewizji Canal + powstaje na podstawie powieści Szczepana Twardo-cha. Łódź zagra w nim przedwojenną, żydowską Warszawę. Wśród wybranych planów filmowych są m.in. wnętrza domu kultury YMCA oraz w rejonie skrzyżowania ulic Legionów i Żeligowskiego.

Nie będzie to jedyna duża produkcja kręcona w Łodzi w tym roku. Jak podkreśla Wenancjusz Szuster z Łódź Film Commission, w tym roku będzie rekordowa liczba produkcji. - Zapowiedziało nam się siedem seriali. Do dwóch już zdjęcia zostały zrealizowane - mówi Wenancjusz Szuster z Łódź Film Commission.

Wśród nich jest m.in. drugi sezon „Ultravioletu” i kolejna już seria „Komisarza Alexa”, czy serial pod roboczym tytułem „Osiecka”.
Do tego dochodzą trzy filmy fabularne „ Głupcy” Tomasza Wasilewskiego, „Sweat” Mag-nusa von Horna i „Bliscy” Konrada Jaroszuka. Wszystkie trzy mają dofinansowanie od Łódź Film Commission.

Z danych ŁFC wynika, że w tym roku dni filmowych będzie więcej niż do tej pory. Planowanych jest około 500 dni, rok temu były to zaledwie 73 dni, a w 2017 roku - 272 dni.

Piotr Dzięcioł, właściciel studia Opus Film, które było producentem wielu kręconych w Łodzi filmów w tym nagrodzonej Oscarem „Idy”, podkreśla, że Łódź jest przyjazna filmowcom.

- Miasto jest przyjazdne filmowcom. Bez większych problemów można załatwić zgody na realizację zdjęć w różnych miejscach - mówi Dzięcioł. - W Warszawie trudno nakręcić zdjęcia przedwojennej stolicy. Dlatego wiele produkcji przechodzi do Łodzi - wyjaśnia.
W Łodzi filmowcy mogą liczyć na preferencyjną stawkę za zajęcie ulicy i płacić zaledwie 30 gr. za mkw. dziennie.

Zamykanie ulic na potrzeby filmowców oznacza utrudnienia. Ale każde pokazanie Łodzi w filmiezwiększa też zainteresowanie turystów. Na przykład w lutym łódzki MOSiR zorganizował zwiedzanie Hali Sportowej szlakiem filmu „Zimna wojna”. Chętnych było tylu, że trzeba było zorganizować dodatkowy termin.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki