Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa śniadaniówka szkolna. Co włożyć dziecku do pudełka, by łatwiej się uczyło? NFZ zachęca do zdrowego drugiego śniadania

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Przed rozpoczęciem roku szkolnego pamiętajmy o zapakowaniu dziecku do tornistra drugiego śniadania – przypomina NFZ. Dla ułatwienia ma gotowy plan dietetyczny.

Wkrótce uczniowie będą spędzać po kilka godzin dziennie w szkole. Aby nauka była efektywna, dziecko nie może być głodne. Przed wyjściem powinno zjeść śniadanie, a do szkoły powinno dostać zdrową śniadaniówkę.

Co zapakować do pudełka uczniowi? Na przykład domową kanapkę zrobioną z pełnoziarnistego pieczywa, z serem, chudą wędliną, pastą warzywną, jajeczną lub rybną wzbogaconą o warzywa: liść sałaty, cykorii, pomidora czy paprykę. Dobrym dodatkiem będzie umyty sezonowy owoc lub warzywo. Można je dla ułatwienia pokroić. Zamiast słodzonego napoju - woda w butelce.

- Śniadanko, jakie przygotujemy powinno wyglądać apetycznie i kolorowo - podkreśla Barbara Kucharska, prezes Fundacji Diabeciaki. - Dzięki niemu uchronimy dziecko przed niezdrowym jedzeniem sprzedawanym w sklepiku szkolnym lub pobliskim sklepie – dodaje.

Jeśli damy dziecku pieniądze na drugie śniadanie, nie mamy kontroli nad tym, co zje. Tymczasem kupowane chętnie przez dzieci słone przekąski, słodycze i napoje gazowane spożywane w nadmiarze to prosta droga do nadwagi i otyłości. Zaś jej możliwe konsekwencje w późniejszym wieku są bardzo groźne: to m. in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie, problemy z akceptacją własnego ciała, czy większe ryzyko chorób nowotworowych.

Dlatego zdrowa dieta dziecka pomoże nie tylko osiągnąć sukcesy szkolne, ale też zachować zdrowie. Zbilansowane powinny być też pozostałe posiłki. Nie możemy też zapomnieć, że w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci najważniejszy jest dobry przykład. Badania wykazują, że w rodzinach, które wspólnie jedzą posiłki dzieci są szczuplejsze.

Zdrowa śniadaniówka szkolna. Co włożyć dziecku do pudełka, by łatwiej się uczyło? NFZ zachęca do zdrowego drugiego śniadania
Pixabay

Zdrowa dieta dla całej rodziny. Bezpłatne plany żywieniowe od NFZ

Dla ułatwienia prawidłowego komponowania posiłków NFZ przygotowało bezpłatne plany żywieniowe dla osób indywidualnych i całych rodziny rodziny. Dostępne są na stronie diety.nfz.gov.pl

- Mam 3 synów i często naprawdę nie wiem, co im dać do szkoły. Gotowe, bezpłatne, plany żywieniowe przygotowane przez NFZ są bardzo pomocne. Rodzinny plan ze strony diety.nfz.gov.pl. nadaje się już dla dzieci od 4. roku życia, skomponowany jest według zasad uważanej za najzdrowszą diety DASH – z dużą ilością warzyw, owoców, białym mięsem i rybami oraz małą ilością cukrów i soli. – namawia Anna Leder rzeczniczka NFZ w Łodzi

Dieta DASH. Dlaczego jest taka zdrowa?

Dieta DASH uważana jest obecnie za najzdrowszą dietę na świecie. Jest bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy i nasiona, oleje roślinne.

Podstawą diety DASH są świeże i jak najmniej przetworzone produkty. Ważnym elementem DASH jest ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, słodyczy, dań zawierających nadmierne ilości soli i cukru. Dzięki temu dieta jest bogata w błonnik pokarmowy, wapń, potas, magnez, witaminy z grupy B, antyoksydanty, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i ma mało nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i sodu.

Dzięki temu dieta DASH:

  • pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze i zapobiega rozwojowi nadciśnienia,
  • sprzyja walce z zaburzeniami lipidowymi
  • zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
  • zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Aby zachować zdrowie jak najdłużej warto wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe już od pierwszych lat życia malucha. Dziecko przyzwyczajone od małego do zdrowych produktów i naturalnych smaków także w późniejszym wieku rzadziej będzie sięgać po żywność przetworzoną i szkodliwą.

Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dziecka?

  • Zdobądź wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania. To, jak karmimy niemowlaka, ma wpływ na preferencje smakowe w przyszłości.
  • Staraj się zachować stałe pory posiłków dziecka (rób 3-4 godzinne przerwy pomiędzy posiłkami).
  • Staraj się, aby nowe produkty były ładnie podane, bo wygląd ma duże znaczenie.
  • Aprobuj bałagan, który dziecko robi podczas jedzenia.
  • Planuj i przygotowuj posiłki razem z dziećmi.
  • Zadbaj o wspólne, rodzinne spożywanie posiłków w miłej atmosferze.
  • Nie podawaj dzieciom przekąsek pomiędzy posiłkami.
  • Unikaj słodkich napojów i słodyczy. Nie nagradzaj dzieci słodyczami.
  • Rozmawiaj o jedzeniu nie tylko przy stole, staraj się, aby dziecko poznało zasady zdrowego odżywiania.
  • Dopilnuj, aby dzieci piły 1,5 litra wody dziennie.
  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną dzieci.Zalecane jest minimum 60 minut umiarkowanych lubintensywnych ćwiczeń
Zdrowa śniadaniówka szkolna. Co włożyć dziecku do pudełka, by łatwiej się uczyło? NFZ zachęca do zdrowego drugiego śniadania
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki