Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zduńska Wola walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Samorząd oczekuje wsparcia rządu

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Beata Turlakiewicz: - Chodzi o to, żeby wspomóc mieszkańców
Beata Turlakiewicz: - Chodzi o to, żeby wspomóc mieszkańców Agnieszka Olejniczak
Władze Zduńskiej Woli oczekują wsparcia rządu w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Miasto jest jednym z 33 najbardziej zatrutych w Polsce.

Samorząd Zduńskiej Woli chce, by władze województwa i kraju pomogły wymienionym w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) miastom w uporaniu się z problemem zanieczyszczeń powietrza. Zduńska Wola znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce miast w UE, gdzie stężenie tzw. pyłu zawieszonego jest największe.

Chodzi o pyły oznaczane symbolami PM2.5 i PM10. Zawierają one m.in. siarczany, azotany i sadze.

W zestawieniu WHO znalazły się aż 33 polskie miasta, w tym kilka z województwa łódzkiego. Zduńska Wola jest na miejscu 29. Poza tym wymienione są Opoczno - miejsce 6., Brzeziny - pozycja 26., Rawa Mazowiecka - 34. i Tomaszów Mazowiecki - 46. W raporcie WHO znalazły się informacje o jakości powietrza z 154 miast w Polsce.

Raport sprawił, że Rada Miasta Zduńska Wola przyjęła stanowisko w sprawie działań dotyczących poprawy jakości powietrza. Skierowała je do władz wojewódzkich, ministerstwa, posłów i senatorów oraz do pozostałych 32 miast wskazanych w raporcie.

Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. 5 miast Unii Europejskiej z najgorszym powietrzem w Łódzkiem

Samorządowcy ze Zduńskiej Woli wskazują, jakie działania trzeba podjąć, żeby poprawić jakość powietrza. Proponują m.in. objęcie rynku paliw stałych systemem nadzoru i wprowadzenie certyfikatów jakości i przydatności do spalania w piecach.

- Chodzi o to, by samorządy zostały wyposażone w takie instrumenty, które pozwolą na ograniczenie tzw. niskiej emisji. O to by np. dać możliwość wkroczenia na posesję i sprawdzenia certyfikacji opału, jaki jest używany - tłumaczy wiceprezydent Zduńskiej Woli Beata Turlakiewicz.

Ponadto zduńskowolski samorząd liczy na podjęcie inicjatywy przez fundusz ochrony środowiska, który mógłby dofinansowywać proekologiczne inwestycje.

Wiceprezydent Turalkiewicz przypomina, że w województwie łódzkim indywidualne osoby nie mają szans na do dofinansowanie podłączenia się do sieci gazowej czy miejskiej sieci cieplnej. Stanowisko rady mówi o potrzebie stworzenia kompleksowych rozwiązań, które wsparłyby gospodarstwa domowe przy modernizacji systemów grzewczych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi ma co prawda program dla gospodarstw domowych, ale skorzystać z niego mogą tylko osoby korzystające z kredytu. Polega to na częściowej spłacie kapitału kredytu na termomodernizację.

Powietrze w Łodzi jest najgorsze w całym województwie

- Można odzyskać od 30 do 40 proc. Program powtarzany jest co roku - informuje Maciej Mróz, kierownik zespołu ds. obsługi klienta indywidualnego w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w Zduńskiej Woli to 45 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m sześc.), stężenie pyłu PM2.5 wynosi tu 33 μg/m sześc. W Łodzi stężenia te wynoszą odpowiednie 38 i 27 μg/m sześc.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie jakości powietrza atmosferycznego zakładają następujące normy: PM2.5 - średnie stężenie roczne 25 μg/m sześc., PM10 - średnie stężenie roczne 50 μg/m sześc.

Najgorszym powietrzem w Łodzi oddychają mieszkańcy centrum, Rudy i Rokicia

Monitoring powietrza
W Polsce pomiary jakości powietrza prowadzi Państwowego Monitoring Środowiska.

Na stronie internetowej Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska można znaleźć raporty roczne i aktualne wyniki pomiarów ze stacji automatycznych

Jakość powietrza w smartfonie
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił bezpłatną aplikację „Jakość powietrza w Polsce” informującą o stanie powietrza w najbliższej okolicy. W aplikacji na smartfony dostępne są dane z bieżących odczytów ze 140 automatycznych stacji monitorujących.

Badania WHO

Baza danych WHO jakości powietrza obejmuje 3 tys. osiedli liczących od kilkuset do ponad 9 mln mieszkańców. Większość danych pochodzi z miast powyżej 50 tys. mieszkańców. Około 25 proc. danych pochodzi z mniejszych miejscowości.

jaga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki