Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeglarskie święto. 95-lecie działalności PZŻ i 70-lecie Klubu Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Żaglówki na Jeziorsku zawsze prezentują się wspaniale i mają swoją magię
Żaglówki na Jeziorsku zawsze prezentują się wspaniale i mają swoją magię Grzegorz Gałasiński
Sporty wodne. W sobotę odbędzie się uroczysta gala żeglarska z okazji 95-lecia działalności PZŻ i 70-lecia Klubu Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej. Gala organizowana jest przy udziale Urzędu Miasta Łodzi, Zarządu Głównego PZŻ oraz przedstawicieli Ligi Morskiej. Miejsce gali: sala Zespołu Szkół Gastronomicznych przy ul. Sienkiewicza w Łodzi.

Z okazji jubileuszu spotkaliśmy się z komandorem Klubu Sportów Wodnych Wacławem Łysakowskim. Z jego rąk otrzymaliśmy specjalny folder wydany na jubileuszowe uroczystości. W nim czytamy: „Siedemdziesiąt lat temu grupa młodych ludzi z Łodzi postanowiła uprawiać żeglarstwo. Jak to się w życiu zdarza, oczywiście wbrew logice, bo gdzie w Łodzi woda. Ale tu w mieście, którego herbem jest łódka spotkali się z życzliwością i poparciem. Więc zaczęły się szkolenia, kontakty z innymi ośrodkami i nauka, nauka... teoria i praktyka.
Po wielu latach zaczęliśmy zdobywać nie tylko jeziora, ale także morza i coraz wyższe kwalifikacje. Mieliśmy już swoich łódzkich kapitanów. Zamarzył nam się jacht pełnomorski. Zbudowaliśmy go w latach 1957-1960 niemal własnymi rękoma i w dużej mierze własnymi środkami. Nazwę jacht zawdzięczał zakładom Boruta w Zgierzu, które były głównym naszym sponsorem obok ZPM im. Obrońców Warszawy. Własne zaś środki to dochody z prowadzonej przez nas kolektury Toto-Lotka oraz honoraria za kursy szkoleniowe i wykłady.
Dalej szkoliliśmy się i szkoliliśmy innych. Współpracowaliśmy z wieloma klubami ziemi łódzkiej, piotrkowskiej i sąsiednich ziem.
Byliśmy w portach Europy między innymi w Oslo, Leningradzie, Helsinkach, Bornholmie, Calais. Pływaliśmy po Atlantyku i wielu innych akwenach. Najdłuższym rejsem Boruty była wyprawa do Ameryki Południowej. Trwała rok na przełomie 1983 i 1984.
Jako aktywni działacze Ligi Morskiej i Rzecznej propagowaliśmy tematykę morską, ślad jej można zobaczyć w muzeum morskim urządzonych w VI LO im. J. Lelewela.
Niektórzy członkowie KSW związani są z klubem od początku do dziś. Grot Maszty KSW to: Wojtek Kamiński, Rysiek Rosiński, Wacek Łysakowski, Janka i Andrzej Kaszyńscy, Ela Pawlaczyk, Edek Pawlaczyk, Jasio Bekier, Kuba Górny, Stefan Workert, Leszek Biedrzycki, Hanka Nagurska, Zbyszek Giedwidź, Staszek Król, Gienek Trajdos, Krzysiu Zbierski, Grzesiu Skotnicki”.
Co się dzieje w klubie można też przeczytać na stronie KSW: ksw.lodz.pl. W lipcu odbyły się na Jeziorsku zawody o Puchar 70-lecia KSW. Zwycięzcy: T1 - Jacek Szymański (jacht Ewa), T2 – Mikołaj Kmieć (Rafa), Open – Karol Parzybud (Jedynka), Katamaran – Dariusz Kaźmierczak, Słonka – Dawid Marczak (Snipe). XXV Błękitna Wstęga: jachty wielokadłubowe – Dariusz Kaźmierczak, jednokadłubowe – Daniel Sikora,
Weterani spotykają się nadal, bo połączyła ich woda, wiatr i żagle.
ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki