Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi kształci hodowców koni [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi pochwalił się pracownią do nauki zawodu technik hodowca koni. Zdobywa go 10 pierwszaków. Mają zajęcia praktyczne.

Na ścianach prezentowanej w czwartek (31 marca) pracowni wiszą tablice z rysunkami koni i podpisami „Die Muskulatur des Pferdes” oraz „Das Skelett des Pferdes”, W sali są też figurki koni z przezroczystą skórą, przez którą widać organy wewnętrzne. Jednak najważniejsza część nauki odbywa się poza szkołą. Placówka podpisała umowę ze stacją rekreacyjną koło Łodzi, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne: od podstaw, czyli jak podchodzić do konia, żeby nie kopnął. Uczniowie uczą się ujeżdżania i przygotowania zwierzęcia do jazdy dla klienta.

Szkoły zawodowe w Łodzi będą uczyć hodowli koni i naprawy motocykli

Zespół Szkół Rzemiosła przy ul. Żubardzkiej 2 w Łodzi kształci obecnie na przyszłych hodowców koni 10 pierwszaków. Dyrektor Elżbieta Wróblewska, liczy, że po wakacjach w pierwszej klasie „koniarzy” pojawi się co najmniej kilkunastu absolwentów gimnazjów.

- Na pomysł powołania tej klasy wpadłam widząc w lesie koło Łodzi przejazd kilku osób na koniach - opowiada dyrektor Elżbieta Wróblewska. Okazało się, że w woj. łódzkim jest blisko 200 rekreacyjnych stadnin, które chętnie zatrudniłyby nowych pracowników, których brakuje.

Wśród obecnych pierwszaków są nie tylko łodzianie. - Przed trzema laty zacząłem pomagać przy koniach w stadninie w Rąbieniu w zamian za możliwość nauki jazdy - mówi Adrian Zagórski, uczeń z Brudnowa nieopodal Poddębic. Gdy tylko dowiedział się o łódzkiej szkole, decyzja, co robić po gimnazjum, była już podjęta.

- W klasie mamy przede wszystkim takich zapaleńców - mówi dyrektor Wróblewska.

Szalone panny młode w łódzkim Zespole Szkół Rzemiosła

Aby zdobyć dyplom technika, w trakcie nauki uczniowie podejdą do dwóch państwowych egzaminów klasyfikacyjnych: z chowu i hodowli koni oraz z ich użytkowania i jeździectwa. Absolwenta trzeba przygotować dobrze do obu sprawdzianów (z teorii i praktyki), ale dyrektor Wróblewska nie ukrywa, że jej szkoła skupia się na tym, aby absolwenci znaleźli pracę jako instruktorzy jazdy.

Dyrektor szkoły marzy, by wychowankowie zakładali własne stajnie. Zaś Adrian Zagórski chce w przyszłości zajmować się hipoterapią, czyli leczeniem z wykorzystaniem koni.

Łódzkie technikum wprowadziło swój nowy zawód jako druga placówka w województwie. Wcześniej speców od koni zaczął kształcić Zespół Szkół w Wolborzu.

Jego atutem jest własna stajnia (z dwoma końmi rasy śląskiej i pięcioma szlachetnej półkrwi) i bardzo rozbudowany program. W wolborskiej szkole można nauczyć się m.in. jazdy z elementami stylu western albo powożenia zaprzęgiem.

Konkurs fryzjerski w Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi

Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 21-27 marca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki