Zespół Uniwersytetu Łódzkiego zdobył srebrne medale mistrzostw Polski

Piotr Zych (od lewej) i jego koszykarze, którzy zdobyli srebrne medale w kategorii uniwerków Archiwum
Kolekcja koszykarskich medali w Uniwersytecie Łódzkim powiększa o kolejne zdobycze. Władze uczelni mają powody do dumy

Żeński zespół Politechniki Gdańskiej i męski Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdobyły tytuły akademickich mistrzów Polski w koszykówce. W czołówce były drużyny złożone z łódzkich studentów. Koszykarki Uniwersytetu Łódzkiego zajęły piąte miejsce, trzecie w kategorii uniwersytetów za wicemistrzem Uniwersytetem Warszawskim i czwartym w ogólnej klasyfikacji Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina.

Dobrze grała też drużyna Politechniki Łódzkiej, zajęła dziesiąte miejsce.

Srebrne medale przywieźli do Łodzi koszykarze Uniwersytetu Łódzkiego. Zespół Piotra Zycha, oparty w większości o koszykarzy drugoligowego ŁKS AZS UŁ Szkoła Gortata, w ostatecznej klasyfikacji uplasowali się na 11 pozycji, ale spośród uniwersytetów wyprzedził łodzian tylko zespół UMCS Lublin.

Trzydniowa impreza zakończyła się w sobotę w Krakowie.

Gdańszczanki w finale pokonały 64:60 ubiegłorocznego zwycięzcę, Uniwersytet Warszawski. Krakowianie w finałowym spotkaniu rozbili 90:64 zespół Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

- Ten mecz był bardzo trudny, prowadziłyśmy od początku, ale rywalki szybko odrobiły część strat i najczęściej wygrywałyśmy kilkoma punktami. Na szczęście udało nam się to utrzymać, choć w końcówce był mały stres - mówiła Paulina Szymańska, skrzydłowa gdańskiego zespołu, uznana najlepszą zawodniczką spotkania finałowego.

Choć Uniwersytet Warszawski stracił tytuł najlepszej akademickiej drużyny w Polsce, to trener zespołu Maciej Gordon był bardzo zadowolony.

W finale turnieju mężczyzn nie było wątpliwości, która drużyna jest lepsza, bo gospodarze turnieju, AGH Kraków, od początku uzyskał wyraźną przewagę i kontrolował przebieg gry. - Myślę, że to był mecz godny finału, bo choć wynik jest okazały, to wcale nie znaczy, że był łatwy - mówił zawodnik AGH Michał Borówka. Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce współfinansowane były z środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Władze łódzkich uczelni po raz kolejny mają powody do dumy - w naszych szkołach wyższych koszykówka stoi na wysokim poziomie.

Końcowa klasyfikacja pań: 1. Politechnika Gdańska, 2. Uniwersytet Warszawski, 3. Politechnika Krakowska, 4. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 5. Uniwersytet Łódzki, 10. Politechnika Łódzka.

Klasyfikacja panów: 1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, 2. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 3. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, 4. Politechnika Gdańska, 5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 11. Uniwersytet Łódzki.