Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespołowe nagrody na finał 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zakończył się 36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Udaną edycję, jak zawsze znakomite, energetyczne wydarzenie, doskonale zorganizowane przez łódzką Szkołę Filmową jury podsumowało nieco kontrowersyjnym werdyktem...

Jurorzy 36. Festiwalu Szkół Teatralnych obejrzeli dziesięć konkursowych spektakli dyplomowych zaprezentowanych przez studentów Wydziałów Aktorskich: Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i Filii we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Aktorskie Grand Prix festiwalu w wysokości 15 tys. zł przyznano zespołowi spektaklu „Przebudzenie wiosny” z PWSFTviT w Łodzi w składzie studentów IV roku: Anna Biernacik, Karolina Bruchnicka, Adrian Brząkała, Jakub Gola, Patryk Kabała, Magdalena Wieczorek, Jakub Zając.

Specjalną nagrodę jury w wysokości 12 tys. zł otrzymał zaś zespół spektaklu „Kochanie zabiłam nasze koty” z AST w Krakowie w składzie: Izabela Kubrak, Weronika Łukaszewska, Natalia Hodurek, Mateusz Paluch, Daniel Antoniewicz, Bartłomiej Wiater.

Jury przyznało pierwszą nagrodę aktorską w wysokości 5 tys. zł dla Weroniki Warchoł z AST w Krakowie za rolę w spektaklu „Efekt”. Trzy równorzędne drugie nagrody aktorskie w wysokości 3,3 tys. zł każda otrzymali: Michał Pawlik z AST w Krakowie za rolę w spektaklu „Prawie my”, Agata Różycka z AT Warszawa za rolę w spektaklu „Marat/Sade” oraz „Iluzje”, a także Stanisław Twaróg z AST Kraków za rolę w spektaklu „Efekt”.

Jury przyznało również dziewięć równorzędnych wyróżnień w wysokości 1 tys. zł każde dla: Macieja Babicza z AT Warszawa za rolę w spektaklu „Rewizor. Będzie wojna!” i przedstawieniu „Marat/Sade”, Patryka Bartoszewskiego z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu „Niewina”, Anastazji Borkoniuk z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu „Bahamut”, Klary Brody z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu „Niewina”, Emmy Giegżno z AST w Krakowie za rolę w spektaklu „Prawie my”, Łukasza Kurczewskiego z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu „Niewina”, Daniela Namiotko z AST w Krakowie za rolę w spektaklu „Efekt”, Iny Sobali z AST Kraków Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu „Niewina” oraz Igora Tajchmana z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu „Bahamut”.

Nie zabrakło nagród specjalnych. Nagrodę im. Jana Machulskiego (pomysłodawcy festiwalu) „Bądź orłem, nie zniżaj lotów” w wysokości 100 dolarów amerykańskich otrzymał Stanisław Twaróg AST Kraków za rolę w spektaklu „Efekt”. Dwie nagrody w wysokości 2 tys. zł każda, ufundowane przez studio Opus Film dla aktorów, których chcielibyśmy oglądać na ekranie telewizyjnym i filmowym, przypadły: Weronice Warchoł z AST w Krakowie za rolę w spektaklu „Efekt” oraz Michałowi Pawlikowi z AST w Krakowie za rolę w spektaklu „Prawie my”. A nagrodę w wysokości 1,5 tys. zł za wrażenia audialne ufundowaną przez Grupę Toya przeznaczono dla zespołu spektaklu „Kochanie zabiłam nasze koty” z AST w Krakowie.

Nagrody publiczności 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w wysokości 2 tys. zł każda otrzymali: Paulina Walendziak z PWSFTviT z Łodzi i tytuł Najbardziej Elektryzującej Aktorki oraz Dawid Ptak z PWSFTviT z Łodzi i tytuł Najbardziej Elektryzującego Aktora.

Nagrodę Gazety Festiwalowej Tupot - „Złotą Żyletę” - odebrała Paulina Walendziak (Szkoła Filmowa w Łodzi). Nagrodę Związku Artystów Scen Polskich - „Deskę sceniczną” i 3 tys. zł - zdobył natomiast Jakub Gola (Szkoła Filmowa w Łodzi). Nagrodę łódzkiego Kalejdoskopu „za kulturę słowa” - a jest nią okładka czerwcowego wydania magazynu i roczna opieka medialna - uzyskała Magdalena Wieczorek (Szkoła Filmowa w Łodzi). Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, zaprosił do zaprezentowania jesienią na prowadzonej przez siebie scenie dwa przedstawienia: „Kochanie, zabiłam nasze koty” (AST Kraków) i „Operetkę” (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Nagroda Łódzkich Dziennikarzy (Dziennik Łódzki, Express Ilustrowany, Gazeta Wyborcza, Super Express, Angora) i tysiąc złotych plus jeden grosz na szczęście otrzymała Paulina Walendziak ze Szkoły Filmowej w Łodzi, którą możemy już także oglądać na scenie Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

Jury obradowało w składzie: Jan Frycz - przewodniczący, Anna Jadowska, Joanna Kos-Krauze, Anna Smolar, Bartosz Szydłowski, Wioletta Laszczka-Bubień - sekretarz. Na niedzielnej gali rozdania nagród w Teatrze Nowym pozostała tylko Joanna Kos-Krauze, która przedstawiła werdykt całego jury. Doceniający zespołowość, pomijający zaś istotne przedstawienia (np. „Operetkę”) oraz znaczące festiwalowe osobowości... Ale nie nagrody są przecież najważniejsze, tylko wiara młodych aktorów w siebie, nadzieja na osiągnięcie sukcesu i miłość do wybranego zawodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki