Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony dach na fabryce przy Sienkiewicza. Wybrano zwycięski projekt [WIZUALIZACJE]

Agnieszka Magnuszewska
Pierwsze miejsce zajęła Pracownia Architektoniczna Marek Grymin z Łodzi
Pierwsze miejsce zajęła Pracownia Architektoniczna Marek Grymin z Łodzi Materiały prasowe
Jedenaście pracowni architektonicznych zaproponowało projekt zielonego dachu w budynku dawnej fabryki przy ul. Sienkiewicza.

Zielony dach ma powstać w budynku przy ul. Sienkiewicza 61A i 63. Sąsiaduje on z pasażem Schillera. Wczoraj wybrano zwycięski projekt, który ma zostać zrealizowany do końca 2017 roku. Prace będą dotyczyły nie tylko samego dachu, ale również rewitalizacji całego budynku.

Jury konkursu przyznało, że zwycięska praca od razu je zainteresowała. W uzasadnieniu wyboru zwróciło uwagę na adaptację poddasza.

- Wykorzystuje ona oryginalną drewnianą konstrukcję więźby dachowej do wykreowania rekreacyjnych wnętrz wraz z tarasami widokowymi- zaznacza Andrzej Piech, przewodniczący jury konkursowego.

Pierwsze miejsce zajęła Pracownia Architektoniczna Marek Grymin z Łodzi. - Więźbę dachową zachowaliśmy w znacznej części, choć usunęliśmy część krokwi, by zachować widok nieba. Pierwszy poziom zrobiliśmy w poziomie posadzki istniejącego strychu. Rosnąć na nim będą niskopnące rośliny, jak trawy i mchy. Większe rośliny raczej będziemy osadzać w donicach - mówi Małgorzata Mader z Pracowni Architektonicznej Marek Grymin. - Baliśmy się robić typowego zielonego dachu, który składa się z wielu ciężkich warstw, by za bardzo nie obciążać starych stropów.

Na tym poziomie, oprócz ogrodów, mają się jeszcze znajdować miejsca do rekreacji i niewielkie usługi. Kompozycję dachu zamykać będzie taras widokowy na drugim poziomie.

- Powstanie jeszcze zielona ściana od strony pasażu Schillera. Zostanie stworzona z systemów ścian zielonych, gdzie rośliny mocowane są na filcu lub mogą to być rośliny pnące- tłumaczy Małgorzata Mader.

Nagroda, jaką otrzymał zwycięzca konkursu, to możliwość wykonania projektu budowlanego, który zostanie zrealizowany. Za ile? Ostateczna kwota ma być przedmiotem negocjacji.

- Prace budowlane chcielibyśmy rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku, bo do końca tego ma być opracowany projekt z uzyskaniem pozwolenia na budowę - mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji. - Prace potrwają do końca 2017 r. i obejmą również wykonanie przebicia w fabryce do ul. Nawrot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki