Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia z Cmentarza Żydowskiego w Łodzi dla Luksemburga

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Specjalny pojemnik z ziemią z łódzkiego Cmentarza Żydowskiego trafi do Narodowego Muzeum Ruchu Oporu w Luksemburgu. Eksponat przekazała Gmina Żydowska w Łodzi w 214. rocznicę swojego powstania.

Narodowe Muzeum Ruchu Oporu w Luksemburgu znajduje się w Esch-sur-Alzette. Swymi zbiorami przybliża historię Luksemburga z okresu od 1940 do 1945 roku, przypominając również Litzmannstadt Getto, do którego przetransportowano obywateli Luksemburga pochodzenia żydowskiego.

- W 1941 roku do Litzmannstadt Getto przyjechał transport około pięciu tysięcy Żydów z Wielkiego Księstwa Luksemburga - przypomina Tomasz Rosłoński, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Z tego powodu ambasadorowie Luksemburga biorą udział w obchodach rocznicy likwidacji getta w Łodzi.

- W Luksemburgu kładzie się coraz większy nacisk na upamiętnianie wydarzeń związanych z okupacją - wyjaśnia prof. Wojciech Wolf, konsul honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Łodzi, który przekaże przesyłkę na ręce ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga Conrada Brucha. - Wydaje się, że właśnie między innymi pamięć o ludziach, którzy zginęli w pewnym sensie dla kultury europejskiej, jednoczy nas dzisiaj w Europie. Luksemburg to jednak również świetne miejsce do uprawiania turystyki oraz ważny inwestor w Polsce. Życzyłbym sobie, żeby Łódź była priorytetowym miejscem na mapie kontaktów Luksemburga, także ekonomicznych.

Ziemia z Cmentarza Żydowskiego w Łodzi dla Luksemburga

Pojemnik z ziemią wraz z certyfikatem potwierdzającym jej autentyczność wręczył konsulowi rabin Łodzi Dawid Szychowski. - Prawo żydowskie mówi, że nie można zabierać rzeczy z cmentarza, bo należą one do osób tu spoczywających - wyjaśnił. - Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy służy to pamięci. A w tym przypadku niewątpliwie tak jest.

Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej, na którym spoczywa około 180 tys. osób, to największa nekropolia żydowska w Polsce i jedna z największych w Europie. W 2015 roku został uznany za Pomnik Historii. Wśród zabytków są nagrobki rodziców Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina, a także monumentalne mauzoleum poświęcone pamięci Izraela Poznańskiego. Cmentarz zajmuje obszar blisko 40 hektarów i wymaga odnowienia oraz konserwacji.

- Zamierzamy uporządkować zieleń, do pielęgnacji jest bowiem około pięciu tysięcy drzew, z których dwa tysiące trzeba wyciąć i zaplanować kolejne nasadzenia - wylicza Józef Weininger, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. - Konieczne jest również odnowienie cmentarza wojennego, czyli tak zwanego pola gettowego.

Działania zostały zaplanowane na najbliższych kilka miesięcy. Łódzka Gmina dba również o cmentarze żydowskie w Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, a wkrótce także w Kutnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki