Zima zaatakowała, więc dziur w łódzkich drogach przybywa. Ale nie ma komu ich zgłosić

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Za uszkodzenie samochodu lub ciała z powodu źle utrzymanej jezdni można uzyskać odszkodowanie
Za uszkodzenie samochodu lub ciała z powodu źle utrzymanej jezdni można uzyskać odszkodowanie Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Nasza Czytelniczka od półtora tygodnia próbuje zgłosić urzędowi dziurę w jezdni na łódzkim Widzewie. Ale nikt nie odbiera telefonu. Zima zaatakowała, więc dziur przybywa. A gdy ustąpi mróz, będzie jeszcze gorzej.

Pełen oburzenia mejl przysłała do naszej redakcji pani Paulina z łódzkiego Widzewa. Łodzianka zauważyła zły stan nawierzchni na ul. Dostawczej. Ale od półtora tygodnia nie może się dodzwonić do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Pani Paulina próbuje się dodzwonić pod numer 42 638 49 75, pod którym przyjmowane są szkody z Widzewa. Dzwoni kilka razy dziennie, bez skutku.

– Komórka ta została utworzona na potrzeby mieszkańców – denerwuje się łodzianka. I podkreśla, że podziurawiona ul. Dostawcza jest bardzo niebezpieczna. – Duże auta nie zatrzymują się, kiedy mniejsze, osobowe wymijają dziury. Bardzo łatwo można tam uszkodzić samochód – mówi.

Tomasz Andrzejewski, rzecznik łódzkiego ZDiT, tłumaczy tę sytuację... zapracowaniem urzędników.

– Nasi pracownicy bardzo często są w terenie, co może spowodować problem z kontaktem telefonicznym, za co przepraszamy – mówi i proponuje kontakt mejlowy.

Ale powstałe podczas zimy dziury w jezdni to w Łodzi problem nie tylko Widzewa. W fatalnym stanie są południowy kraniec ul. Sienkiewicza, niewielka ul. Potza, ul. Czerwona i ulice objazdowe dla ul. Dąbrowskiego. A będzie jeszcze gorzej. Sięgające minus 15 stopni mrozy muszą spowodować dalsze uszkodzenia jezdni.

Tomasz Andrzejewski tłumaczy, że dziury łatane są na bieżąco. Miasto zużywa na ten cel 1,5 tys. ton masy bitumicznej rocznie. W przetargu wybrane zostały cztery firmy. Na uzupełnianie dziur miasto wyda 4 mln zł. Zimą łatanie prowadzone jest doraźnie – na zimno, wiosną dziury zostaną naprawione na stałe.

– Prace przy łataniu ubytków rozpoczęliśmy w tamtym roku i cały czas je prowadzimy – wyjaśnia rzecznik ZDiT. – Pracy jest dużo, zwłaszcza na ulicach, na których asfalt ułożony jest bez odpowiedniej podbudowy, na trylince lub kocich łbach – dodaje.

W ostatnich tygodniach naprawiane były m.in. ulice Św. Teresy, Traktorowa i Pryncypalna. Teraz łatana jest ul. Obywatelska.
Dziury w drogach łatane są także w innych miejscowościach. W Skierniewicach ubytki uzupełniono na 23 ulicach, w planach są częściowe remonty kolejnych 17. W Piotrkowie Trybunalskim prace wstrzymano na kilka dni z powodu silnych mrozów.

W przypadku uszkodzenia samochodu lub ciała z powodu złego utrzymania drogi użytkownikom należy się odszkodowanie.
Do łódzkiego ZDiT wpłynęło w zeszłym roku ponad tysiąc roszczeń. Większość została uznana przez ubezpieczyciela. W tym roku wniosków jest już 150.

W Piotrkowie Trybunalskim od początku roku wpłynęły 23 wnioski o odszkodowanie za szkody poniesione z powodu źle utrzymanych dróg. Dziewięć dotyczyło szkód osobowych, m.in. dwóch złamań doznanych przez piotrkowian, którzy przewrócili się na oblodzonej nawierzchni. Rok temu były 124 zgłoszenia.

Skierniewicki magistrat twierdzi, że ani w tym, ani w ubiegłym roku nie wpłynęły żadne wnioski o odszkodowanie w związku z wypadkami na źle utrzymanych drogach.

Dziury i szkody można zgłaszać
Łódzki magistrat uruchomił adres mejlowy do zgłaszania dziur w jezdniach: [email protected]. Są też telefony. Bałuty: 42 638 49 36, Widzew: 42 638 49 75, Śródmieście: 42 272 63 25, Górna i Polesie: 42 638 49 39. Szkody należy zgłaszać do TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Szkody trzeba udokumentować zdjęciem, dobrze mieć świadka lub notatkę policji.

Koniec kłopotów z odszkodowaniem

W ubiegłym roku łodzianie mieli duże kłopoty z uzyskaniem odszkodowania. Według zawartej przez miasto umowy, szkody do wysokości 2 tys. zł miał pokrywać magistrat. Nie wypłacał jednak tych odszkodowań, bo nie mógł wyłonić rzeczoznawców, którzy ocenią szkody. Pieniądze zaczęto wypłacać dopiero w listopadzie. Pokrycie wszystkich roszczeń potrwa jeszcze kilka miesięcy. W tym roku nie ma już takich problemów.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zofia
Kaczeńcowa cała w dziurach, jak kierowcy MPK zastrajkują to połatają.
Z
Znawca
Sam jesteś debil. Nie obrażaj urzędników, którzy ciężko pracują.
p
przez Kompetentnych, a ci
przez swoich Kompetentnych. Liczą się tylko kompetencje.
r
russel
za co?!za POziom urzędasa czy za POrównanie do roSSji?!a coś się nie zgadza?...
D
Daq
ZDiT to banda debili. Dziury na drogach to normalka. Wystarczy kilka przekładów jak ulica Julianowska (otoczenie studzienek naprawiają średnio co dwa lata a efektu brak), zwłaszcza przy Zgierskiej, ulica Stalowa czy choćby Warszawska pod wiaduktem kolejowym (dlaczego drogi nie naprawiono w tym miejscu przy okazji remontu wiaduktu i reszty ulicy Warszawskiej?). A Wojska Polskiego, Kilińskiego, Inowrocławska, Żubardzka, Tamka i wiele, wiele innych? Mam takie marzenie aby w końcu zatrudnić tam kogoś kompetentnego... czy wymagam zbyt dużo?
Ł
Łodzianin
To nie naprawy ale dywersja i wyłudzanie miejskich pieniędzy !!! co za rzetelność dziennikarska, gdzie nazwy i adresy, tych "firm" które rzekomo naprawiają drogi w mieście? Czemu nie podano w artykule kwot które miasto płaci tym "firmom"
A "naprawa" wygląda tak, podjeżdża beczka z asfaltem, zalewa dziurę często z wodą, lub w czasie deszczu, potem koleś przyklepuje to łopatą i jadą dalej. Pierwszy mróz zamraża wodę i rozsadza przyklepany asfalt i dziura jest jeszcze większa, i interes się kręci a znajomi królika trzepią forsę.
c
critter
A nawet jak już się uda jakimś cudem zgłosić to i tak nie jest, jak być powinno. Znający się na zarządzaniu wiedzą, że zgłoszenie musi być częścią całego procesu "obsługi" uszkodzenia jezdni i musi się kończyć informacją zwrotną do zgłaszającego - choćby smsem jak zgłoszenie zostało załatwione. Zaś o tym to w zdit można tylko pomarzyć.
a
antek
jarosław !
jarosław !
jarosław !
#Hanka za murem
he he he - głosujcie dalej na płaczkę a imho niedługo cała Łódź stanie ....
G
Gość
to efekty są: ponad dziewięćdziesiąt % ulic jest dziurawych. Chwała UMŁ i Radzie za takie osiągnięcie. A zapracowanym urzędnikom odpowiednie nagrody.
r
rw
Gdy już załatają dziurę zostawiaja na poboczu kawały asfaltu a te sobie tak pięknie leżą miesiącami...
k
kiki
Tomasz Andrzejewski, rzecznik łódzkiego ZDiT, tłumaczy tę sytuację... zapracowaniem urzędników.
Dobre albo gościu ma takie poczucie humoru albo taki tupet
r
russel
choć w sumie to najczęciej na jedno wychodzi...normalna roSSja...
G
Gość
Na Widzewie przy ul. Przypyszewskiego-Czajkowskiego ja zgłaszam mail_em dwa tyg temu i też zero reakcji, więc są tak zajęci że nawet wiadomości nie czytają, tylko w takim razie co robią -bo ani kontaktu nie ma z nimi ani nie widać żeby cokolwiek robili....
P
Pryncypał
Pryncypalna była remontowana? Chyba w lecie rok temu.
Szybciej niż 30 nie da się przejechać, bo dziura na dziurze.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie