Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zintegrowany Informator Pacjenta: Pacjenci z Łódzkiego nadzorują lekarzy

Joanna Barczykowska
We wtorek urzędnicy NFZ zakładają chętnym konta w Urzędzie Pracy w Łodzi.
We wtorek urzędnicy NFZ zakładają chętnym konta w Urzędzie Pracy w Łodzi. Krzysztof Szymczak
W lipcu do delegatur Narodowego Funduszu Zdrowia w województwie łódzkim zgłosiło się już ponad pięć i pół tysiąca pacjentów, którzy chcą poznać historię swojego leczenia.

Mieszkańcy regionu założyli sobie konto w ZIP, czyli zintegrowanym informatorze pacjenta. Sprawdzają, liczą i kontrolują, czy pieniądze ze składek faktycznie były wydane na ich leczenie i ile ono kosztowało. Więcej chętnych na poznanie historii swojego leczenia do tej pory było tylko w województwach śląskim i opolskim. Tam konta założyło już po ponad siedem tysięcy pacjentów.

Okazuje się, że pacjenci są skuteczniejsi niż NIK i inne instytucje, nadzorujące system finansowania opieki zdrowotnej w Polsce. Poznając historię swojego leczenia, są w stanie od razu wykryć oszustwa i nieprawidłowości. Tego typu historie znane są już we wszystkich województwach.

CZYTAJ TEŻ: ZIP, czyli nowość NFZ dla pacjentów [JAK SIĘ REJESTROWAĆ i KORZYSTAĆ]

W Łodzi pacjentka wykryła oszustwa stomatologa, który leczył jej zęby prywatnie, a potem rozliczał tę samą usługę w ramach NFZ. W ten sposób zarabiał na leczeniu dwa razy.

Pacjent z województwa kujawsko-pomorskiego na swoim koncie w ZIP zobaczył, że leczył się w jednym z tamtejszych szpitali. W tym okresie jednak nie chorował, nie leżał w szpitalu ani nawet nie miał wizyty w rejonowej przychodni. Szpital koszt jego leczenia oszacował na ponad 11 tys. zł. W tym sęk, że tego pacjenta nikt nie leczył. Kujawianin zgłosił sprawę do NFZ.

Z kolei w województwie małopolskim pacjent znalazł na swoim koncie refundację leku, którego nigdy nie zażywał i nawet nie dostał na niego recepty.

Największe zdziwienie można było zobaczyć jednak w oczach mężczyzny z Podkarpacia , który - według ZIP - był pacjentem oddziału... ginekologicznego. Mężczyzna niezwłocznie zgłosił ten fakt w swojej delegaturze w NFZ.

W każdym tego typu przypadku NFZ wysłał kontrolę do zaskarżanej placówki.

- ZIP jest rodzajem obywatelskiego nadzoru pacjentów nad systemem - uważa Agnieszka Pachciarz, prezes centrali NFZ.

Jeżeli usługa jest opisana w ZIP, to znaczy, że Fundusz za nią zapłacił. Gdy po kontroli okaże się, że placówka oszukała i rozliczyła usługę, której nie było, będzie musiała oddać pieniądze. Oprócz zwrotu kosztów, NFZ nakłada też kary finansowe. Stomatolog z Łodzi, który podwójnie pobierał opłaty za leczenie, dostał karę w wysokości czterech tysięcy złotych.

Przez trzy tygodnie lipca ZIP w Łódzkiem założyło sobie 5,6 tysiąca osób. Urzędnicy zachęcają do założenia konta podczas wyrabiania Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od kilku dni konta można założyć sobie także poza Funduszem. W łódzkim NFZ powstały tzw. mobilne jednostki ZIP. W ubiegłym tygodniu urzędnicy NFZ odwiedzali Urząd Wojewódzki w Łodzi, gdzie pracuje 700 osób i zakładali konta pracownikom urzędu.

- Konta ZIP zakładamy pracownikom firm i instytucji w ich miejscu pracy. Każda placówka, w której co najmniej 50 osób zadeklaruje gotowość uzyskania dostępu do ZIP, może zgłosić się do łódzkiego oddziału NFZ, by zaprosić pracowników do swojej siedziby - mówi Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy NFZ.

Pracownicy łódzkiego NFZ codziennie odwiedzają też łódzkie instytucje. W poniedziałek i wtorek są w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ulicy Milionowej w Łodzi. W środę zawitają do Urzędu Pracy przy ulicy Kilińskiego.

- W związku z dużym zainteresowaniem uzyskaniem dostępu do ZIP, planujemy kolejny dzień otwarty. Będziemy pracować 27 lipca od godziny 9 do 15 - zapowiada Aszkielaniec. - Mobilne jednostki ZIP wyruszą w trasę po regionie, by ułatwić uzyskanie dostępu do portalu mieszkańcom powiatów w województwie łódzkim.

***

Jak założyć konto w ZIP?

Aby założyć konto w ZIP, należy zgłosić się do najbliższej siedziby NFZ. Konta zakładane są w salach obsługi, często przy okazji wydawania Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Zakładając konto, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Należy też wypełnić krótki formularz. Pracownik NFZ wydaje pacjentowi unikalny login i hasło, dzięki którym zaloguje się w domu do serwisu. Potem należy wejść na stronę zip.nfz.gov.pl i zalogować się, wpisując otrzymany login i hasło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zintegrowany Informator Pacjenta: Pacjenci z Łódzkiego nadzorują lekarzy - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki