Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zioła są pożyteczne i piękne - zaplanuj w swoim ogrodzie ogródek ziołowy

Andrzej Gębarowski
Lawenda wąskolistna ma kwiaty fioletowe lub różowe, zebrane w kłoskowate kwiatostany
Lawenda wąskolistna ma kwiaty fioletowe lub różowe, zebrane w kłoskowate kwiatostany 123rf
Dobrze zaprojektowany ogródek ziołowy to nie tylko skarbnica przypraw i wspaniałych aromatów, ale i prawdziwa ozdoba przydomowego ogrodu i działki.

Aby wyróżnić zioła z całej reszty nasadzeń, warto taki ogródek otoczyć niskim żywopłotem ze strzyżonego bukszpanu lub lawendy. Pamiętajmy także, że wiele ziół pochodzi z basenu Morza Śródziemnego – wymaga szybko nagrzewającej się gleby i w pełni słonecznego stanowiska.

Jeśli w wybranym przez nas miejscu jest zbyt ciężka gleba, zdecydujmy się na sztucznie podniesioną rabatę, ograniczoną np. kamiennym murkiem. Dobre są także miejsca z południowej strony muru, ściany lub żywopłotu. Mury nagrzewają się w dzień, a oddają ciepło w nocy, co stwarza ziołom korzystny mikroklimat.

Ze skomponowaniem naszego ogródka nie powinniśmy mieć większych problemów, gdyż zioła – oprócz walorów smakowych i zapachowych – mają też duże walory dekoracyjne.

I tak np. są zioła ozdobne z liści, takie jak:

- odmiany szałwii lekarskiej, znane z purpurowych, fioletowo-białych, zielono-żółtych lub zielono-fioletowych liści,
- odmiany lawendy o szarosrebrzystych liściach,
- purpurowe odmiany bazylii pospolitej,
- fioletowe i jasnozielone odmiany mięty,
- żółte odmiany oregano (lebiodki).

Niektóre zioła, takie jak macierzanka i hyzop lekarski obficie kwitną, a najładniejsza jest chyba lawenda wąskolistna, która ma kwiaty fioletowe lub różowe, zebrane w kłoskowate kwiatostany. Inne zioła znane są z interesujących kwiatostanów i owocostanów: koper, kolendra, kminek, kozieradka.

Dodatkowo, jeśli uwzględnimy podział na zioła niskie (macierzanka, oregano), średnie (lawenda, bazylia) i wysokie (lubczyk, koperek, kolendra, kminek) – możemy skomponować wiele wariantów ziołowego ogródka, uwzględniając przenikające się plany, kontrasty i dopełnienia, jak to czynimy w kompozycjach bylinowych. Wszak i zioła są w większości bylinami, choć niektóre (wieloletnie gatunki bazylii) nie potrafią przetrwać naszej zimy, nawet tak łagodnej jak miniona.

Zioła sadzone są często tuż obok czy nawet w obrębie warzywnika, dlatego warto poznać niektóre rozpowszechnione w ogrodnictwie zasady sąsiedztwa warzyw i roślin przyprawowych, z uwzględnieniem oddziaływania na szkodniki. Oto one:

– Bazylia wzmacnia smak rosnących razem z nią pomidorów. Posadzona współrzędnie z ogórkami odstrasza mączniaka rzekomego dyniowatych.
– Cząber ogrodowy uniemożliwia rozprzestrzenianiu się mszyc i wspomaga sąsiadującą z nim fasolę. Wpływa też korzystnie na smak sałaty i kopru włoskiego.
– Czosnek zapobiega szarej pleśni, wydziela substancje, które odstraszają wiele szkodników i hamują rozwój chorób grzybowych. Posadzony obok truskawek, zwalcza mączniaka prawdziwego.
– Koper, szałwia i tymianek odstraszają bielinka kapustnika. Koper ogrodowy wzmacnia smak cebuli, buraków ćwikłowych i grochu. Korzystne jest sąsiedztwo kopru lub kolendry z ziemniakami. Koper i kminek mają też właściwości stymulujące wzrost i rozwój warzyw kapustnych.
– Lawenda i tymianek odstraszają mrówki, które nie lubią ich zapachu.
– Mięta pieprzowa, podobnie jak wspomniany już cząber, odstrasza mszyce. Lubią ją pomidory.
– Rzeżucha poprawia smak rosnącej w pobliżu rzodkiewki. Odstrasza ślimaki, toteż warto ją sadzić w pobliżu sałaty.
– Szałwia, hyzop i tymianek odstraszają ślimaki. W pobliżu szałwii lekarskiej i tymianku warto posadzić kapustę.

Tymianek i cząber nadają się na obwódki rabat, bo odstraszają szkodniki. Tymianek dodatkowo przyśpiesza dojrzewanie pomidorów.
Pielęgnacja ogrodu ziołowego ogranicza się na ogół do przycinania lub uszczykiwania pędów z młodymi liśćmi, co i tak zwykle robimy, aby pozyskać je do kuchni. Przy okazji pobudza to rośliny do rozkrzewiania.

Oczywiście nie obejdzie się bez regularnego odchwaszczania. Aby je ograniczyć, można rozsypać pomiędzy kępami ziół żwirek – biały lub kolorowy.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki