Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złap oddech w Żywym Skansenie

red.
Nie trzeba daleko szukać, by zorganizować niezapomnianą imprezę w gronie przyjaciół lub zaplanować nietypowy rodzinny wypoczynek. "Żywy Skansen - Centrum Folkloru Polskiego" w Nagawkach to jedyny w swoim rodzaju kompleks turystyczno-rekreacyjny położony w malowniczej, cichej i spokojnej okolicy na pograniczu Otuliny Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, w dolinie rzeki Mrogi.

Można tu przenocować, najeść się do syta, zaplanować ślub i wesele, szkolenia biznesowe oraz nauczyć się znanego dzisiaj tylko nielicznym rzemiosło, jak garncarstwo, a także uczestniczyć w lekcjach jazdy konnej.

Skansen w Nagawkach obejmuje sześć obiektów wykonanych w technologii drewnianej: Dworek, Lipkę, Dom Tkacza ze Zgierza, Chatę z Brzezin i Dobronia oraz Leśniczówkę. Są to zabytki przeniesione z terenów województwa łódzkiego.
Inwestycja była możliwa dzięki staraniom Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej w Nagawkach, które wyda na ten cel ponad 25 milionów złotych, z czego 9.995.362,40 złotych pochodzi z funduszy europejskich. Pieniądze zostały przyznane organizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa III: gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość. Działanie III.5: Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna.

Obok architektury drewnianej, na terenie inwestycji powstał jeden murowany obiekt - stajnia z wozownią. Na parterze jest stajnia oraz miejsce postoju bryczek, na piętrze - pokoje gościnne. Nocleg jest możliwy w każdym obiekcie na terenie Skansenu. Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku dworek został tu przeniesiony z Grodziska. W obiekcie odbywają się m.in. szkolenia i imprezy okolicznościowe. Budynek oferuje ponadto pokoje gościnne i jest siedzibą Ludowego Zespołu Folklorystycznego Pieśni i Tańca "Mrożanie".

Lipka, dawna Plebania Mariawicka, na początku XX wieku została translokowana z miejscowości o tej samej nazwie. Przepiękny, neogotycki, dwukondygnacyjny budynek był oryginalnie połączony na planie krzyża ze znajdującym się przed plebanią drewnianym kościołem. Odtworzenie świątyni stało się możliwe dzięki rycinom, jedynej pozostałości po zabytku. W bryle starego kościoła powstała sala widowiskowa zaś na plebanii znajdują się pokoje gościnne. Lipka znajduje się w centralnym punkcie Skansenu i tutaj też znajdzie się centrum zarządzania oraz recepcja.
W urządzonym w stylu łowickim Domu Tkacza ze Zgierza, każdy może skosztować staropolskiego jadła, z kolei chata z Brzezin została zaadaptowana na stylową herbaciarnię. Oprócz herbaty z różnych stron świata można tu skosztować ziołowych naparów i wyśmienitej kawy.
Potrawy przygotowywane według tradycyjnych receptur regionu łowickiego są przygotowywane w chacie z Dobronia - centralnej, nowocześnie wyposażonej kuchni obsługującej wszystkie imprezy w Żywym Skansenie.
Na głodnych kultury i rozrywki, czeka piękna scena letnia - amfiteatr oraz scena zimowa - Lipka.

Więcej informacji na Skansenie na stronie internetowej: www.nagawki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki