Złapał Kozak Tatarzyna...

  Złapał Kozak Tatarzyna...

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  "Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma". Ten "potopizm" niby stary, ale wciąż jary, a w polityce szczególnie uniwersalny.
  Marcin Darda

  Marcin Darda ©Krzysztof Szymczak

  W łódzkiej Platformie nastroje większości przed pacyfikacją mniejszości, czyli frakcji Krzysztofa Kwiatkowskiego były "optymistyczne". Sąd partyjny wyrzucił dwójkę radnych, kolejnych czworo zawiesił, a jednego upomniał. To kara za łamanie dyscypliny partyjnej, obliczona na rozbicie grupy buntowników i przypomnienie, że mniejszość nigdy racji nie ma. Chyba wyszło tak sobie, skoro "kwiatkowscy" jeszcze bardziej się scementowali w obliczu dwóch innych frakcji, czyli "młodzieżowców" Tomasza Kacprzaka oraz radnych dowodzonych przez Pawła Bliźniuka, tych najbliższych prezydent Hannie Zdanowskiej.

  Ale nawet nie w tym rzecz. Oto okazało się, że przewodniczący Rady Tomasz Kacprzak poddał pod głosowanie punkt, który zatwierdzał wejście w skład komisji rewizyjnej wiceprzewodniczącej Elżbiety Królikowskiej-Kińskiej.
  Sam też chciał być jej członkiem, w porę jednak się wycofał. Ustawa samorządowa w klarowne słowy zabrania prezydium Rady wchodzić do komisji rewizyjnej, bo przecież kontrolowałoby samo siebie. Nie wiedział? Może miał chwilę zaćmienia.

  Dziś PO hipokrytami nazywa SLD i PiS, co też jest racją, ale mnie ciekawi co innego. Otóż SLD zamierza złożyć wniosek o odwołanie przewodniczącego Kacprzaka i wiceprzewodniczącej Królikowskiej-Kińskiej. To o tyle intrygujące, że to zarząd łódzkiej PO, w którym Kacprzak jest wiceszefem, a Królikowska-Kińska sekretarzem, skierował do sądu wnioski o uwalenie frakcji Kwiatkowskiego, a dziś ta frakcja, która liczy ośmiu radnych, ma tę dwójkę w garści. Przecież bez "kwiatkowskich" Platforma większości nie ma.

  Łukasz Magin, póki co wyrzucony z PO nieprawomocnie, na pytanie jak się w tym głosowaniu zachowa (gdyby wniosek stał się faktem), odpowiedział, że posada szefa RM najważniejsza w mieście nie jest. Ktoś może to zinterpretować jako machnięcie ręką, kto inny wprost przeciwnie. Bo skoro to nie najważniejsza posada, to kto inny może ją zająć.

  Błąd Kacprzaka "kwiatkowskim" spadł z nieba, bo trudno sądzić, że oni z PO chcą być wyrzuceni, liczą przecież, że ich odwołania w sądzie krajowym PO zniosą wyroki I instancji i zostaną przywróceni. Nie chcą być w opozycji, ale już sam wniosek o odwołanie przewodniczącego otwiera przed wyrzuconymi i zawieszonymi szerokie możliwości negocjacyjne.

  Z drugiej jednak strony nie zapominajmy, że to polityka. Głosowanie o odwołanie przewodniczącego jest niejawne. To dlatego ci "złapani" łapiących za łeb trzymają.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Propozycja.

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

  Szanowni Panowie: czy nie lepiej byłoby zorganizować wzorem kiboli ustawkę i przy pomocy kijów bejsbolowych rozstrzygnąć ten pojedynek? Wygrywają ci , których większa ilość zawodników przeżyje.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo