ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Łódź Disco Fest 2019

  Rozwiń
  Źle się poczuje, straci dofinansowanie

  Źle się poczuje, straci dofinansowanie

  Aleksandra Tyczyńska

  Dziennik Łódzki

  Źle się poczuje, straci dofinansowanie

  ©Pixabay.com

  Niepełnosprawna Estera po raz pierwszy wyjedzie na turnus rehabilitacyjny. Ale jeśli nie wytrzyma 14 dni... stracić może nawet 1.200 zł dofinansowania.
  Źle się poczuje, straci dofinansowanie

  ©Pixabay.com

  Nieżyciowe, niesprawiedliwe i nielogiczne - tak Luiza Morawska, mama niepełnosprawnej Estery z Piotrkowa Trybunalskiego określa zasady finansowania turnusów rehabilitacyjnych. Okazało się bowiem, że osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie tracą dofinansowanie ze środków PFRON, jeśli skrócą pobyt na turnusie. I nie mają znaczenia przyczyny - urzędników nie obchodzi, czy uczestnik gorzej się poczuł, czy pojawiły się jakieś komplikacje, czy może powodem był jakiś uraz.

  Estera od urodzenia cierpi na szereg zaburzeń neurologicznych. Przykuta do wózka, wymaga stałej opieki.

  - Choć ma 19 lat, to dopiero w ubiegłym roku udało nam się z nią wyjechać do znajomych. Wytrzymała poza domem 5 dni. A co będzie teraz? Jeśli po kilku dniach będziemy musieli wyjechać, stracimy dofinansowanie - martwi się jej mama, Luiza Morawska, dodając, że w przypadku Estery takie ryzyko niestety jest, bo dziewczyna poza domem budzi się w nocy i przeżywa, że nie jest w swoim łóżku.

  Zobacz:Dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych w Pabianicach tylko dla dzieci

  - Wtedy nie śpimy. Kilka nocy można wytrzymać, na dłuższą metę byłoby to również zbyt męczące dla niej - mówi pani Luiza, która mimo to zdecydowała się zaryzykować.

  W Piotrkowie dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności obecnie wynosi 1.266 zł, a dla jej opiekuna 844 zł. Turnus, na który ma wyjechać Estera kosztuje 1.700 zł od osoby. Jeśli więc cokolwiek się stanie, to piotrkowianka będzie musiała wysupłać o dwa tysiące złotych więcej.  Sylwia Łuczak z Zespołu ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych w MOPS w Łodzi wyjaśnia, że nie jest to wymysł urzędników, bo zasady zwrotu dofinansowania określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie turnusów rehabilitacyjnych. Dofinansowanie najpierw jest wpłacane na konto organizatora danego turnusu i musi zostać zwrócone w stu procentach, jeśli uczestnik zrezygnuje całkowicie lub skróci pobyt o połowę, albo w wysokości proporcjonalnej do liczby niewykorzystanych dni, jeśli jest ich 6 lub mniej. W praktyce więc to osoba niepełnosprawna traci całe dofinansowanie, jeśli będzie zmuszona wyjechać np. w połowie turnusu lub częściowo jeśli będzie dłużej, a organizator będzie od niej dochodził pieniędzy za turnus, które musiał zwrócić.

  - Schorzenia są różne, zdarza się, że dziecko cierpiące na epilepsję, po przyjeździe na turnus nad morzem, przez zmianę klimatu dostaje atak za atakiem i matka musi wyjechać z nim, by nie przedłużać jego cierpienia, ale z tym twórca rozporządzenia się nie liczył - mówi Grażyna Paszkiewicz-Prokop, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych w Łodzi, dodając, że przepis jest bardzo krzywdzący dla niepełnosprawnych.

  Czytaj: MOPS gorączkowo szuka chętnych na turnusy rehabilitacyjne

  Rzecznik Praw Obywatelskich do tej nie miał jednak sygnałów w tej sprawie, choć rocznie wpływa od niepełnosprawnych szereg skarg na turnusy rehabilitacyjne. W ub. roku RPO interweniował m.in., by odmowa dofinansowania z PFRON miała formę decyzji, od której można się odwołać.

  Miliony na turnusy
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piotrkowie rozdysponował już pieniądze z PFRON na turnusy rehabilitacyjne.
  Dofinansowanie otrzymało 456 osób na łączną kwotę 457.282 zł, w tym 321 osób niepełnosprawnych i 135 opiekunów.

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi rocznie przyznaje dofinansowanie na turnusy rehabilitacyjne dla ok. 1.500 osób.
  Przeznacza na ten cel średnio 1,5 mln zł ze środków PFRON. Chętnych jest jednak znacznie więcej - rocznie wpływa nawet trzy tysiące wniosków.

  O dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych starać się mogą osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, którzy spełniają kryterium dochodowe.
  Dla dzieci bez orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a mających np. deficyty rozwoju ruchowego, niektóre ośrodki oferują pełnopłatne turnusy, które kosztują od 3,2 do 4,9 tys. zł.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  Zjebane przepisy. Jak wszystko pod PISem. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny