Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Złota matura" w III LO w Łodzi. Absolwenci spotykają się po pół wieku!

Maciej Kałach
Dziennik Łódzki/archiwum
Około osiemdziesięciu absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego z roku 1964 spotyka się w piątek w murach swojej szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Do zdawania końcowych egzaminów przystąpiło ich 209, a ci którzy zapisali się na dzisiejszy jubileusz otrzymają specjalny dyplom z okazji "Złotej matury".

Organizacja tego święta to w III Liceum Ogólnokształcącym coroczna tradycja. Absolwenci sprzed pół wieku otrzymują świadectwa w ten sam dzień, w którym w ogólniaku z ul. Sienkiewicza kończą swój ostatni rok szkolny aktualni maturzyści.

Aby otrzymać "świadectwo dojrzałości" w 1964 r. uczeń po 7 latach podstawówki i 4 latach ogólniaka musiał zdać pisemnie polski oraz matematykę. Maturzyści zachowali wycinek prasowy z tematami pierwszego z egzaminów. Mogli ułożyć wypracowanie o wartościach poezji Jana Kochanowskiego, przemawiających do nich najbardziej, o wartościach pozytywistów, które wciąż nie straciły aktualności lub wydać własny osąd na temat postępowania bohaterów Stefana Żeromskiego. Maturzyści sprzed pół wieku polski i matematykę zdawali także ustnie, podobnie jak trzeci - wybrany przedmiot.

- Programy nauczania, oczywiście, różniły się od obecnych, ale największą różnicą była chyba liczba uczniów w klasie, oddział liczyły nawet 40 osób - opowiada Bogdan Zientarski, jeden ze "złotych maturzystów".

W podziękowaniu za gościnę Maria Włodarczyk, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego od 2007 r. w imieniu szkolnej społeczności otrzymała nową tablicę frontową z nazwą placówki oraz tablicę z państwowym godłem.

Historia III LO zaczyna się w 1916 r. Wtedy łódzki magistrat powołał Polską 4-klasową Szkołę Miejską. W programie nowej placówki przeważały przedmioty ścisłe, zaś lekcje odbywały się na wynajętym dla placówki pierwszym piętrze kamienicy u zbiegu obecnych ulic Narutowicza i Polskiej Organizacji Wojskowej.

Obecny gmach stojący przy ul. Sienkiewicza 46 to jeden z najpiękniejszych budynków w regionie służących edukacji. Ówczesne "Męskie Gimnazjum Miejskie", czyli dzisiejsze III LO, wprowadziło się do niego na przełomie lat 1920/1921.

Pierwszym gospodarzem gmachu była rosyjska Szkoła Aleksandryjska, nazwana tak na cześć cara Aleksandra II, zabitego dekadę wcześniej przez Polaka-zamachowca. Otwarcie szkoły, zaprojektowanej przez Hilarego Majewskiego nastąpiło w 1891 r. Jej budowa została sfinansowana ze środków zapisanych w testamencie Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich fabrykantów. W 1880 r. okazało się, że przeznaczył na ten cel 100 tysięcy rubli. W szkole można oglądać popiersie fundatora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki