Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Złote Lwy" dla filmu "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni!

Jarosław Zalesiński
Gala finałowa 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Gala finałowa 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Piotr Hukało
Gala zamykająca tegoroczny 41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Najważniejszą nagrodę w tym roku "Złote Lwy" otrzymał film Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina".

ZDJĘCIA Z CZEROWNEGO DYWANU

Aktualizacja, godz. 21.48

A jednak: "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, a nie "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego zdobywcą Złotych Lwów! Wygrał film najbardziej dopracowany, spełniony artystycznie, z fantastycznym trio aktorów: Andrzejem Sewerynem, Aleksandrą Konieczną i Dawidem Ogrodnikiem. Dwoje pierwszych zostało także uhonorowanych za swoje role, co dodatkowo potwierdza klasę tego filmu.

"Ostatnia rodzina" jest niezwykle wierną rekonstrukcją rodzinnego życia Zdzisława Beksińskiego, jego żony Zofii i syna Tomasza. Niemal dokumentalna faktura filmu nie przeszkodziła reżyserowi w stworzeniu metaforycznej opowieści o granicy sztuki i życia, egoizmu i poświęcenia, wiary i niewiary. Sukces reżysera jest tym większy, że "Ostatnia rodzina" jest debiutem fabularnym Matuszyńskiego.

Relacja z gali, opinie o nagrodzonych filmach i o całym festiwalu w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (26.09.2016r.)

Aktualizacja, godz. 21.42

Przyjemna niespodzianka: Maciej Pieprzyca, reżyser filmu "Jestem mordercą", odebrał Srebrne Lwy. Jego film, wracający do kanonów kina moralnego niepokoju, na historii milicyjnej manipulacji w sprawie "Wampira z Zagłębia", seryjnego mordercy z początku lat 70., zbudował opowieść przylegającą także do naszych czasów.

Aktualizacja, godz. 21.31

Jeszcze nie wiemy, który film zostanie przez jury uznany za najlepszy, ale wiemy już, że najlepszym reżyserem ogłoszono Tomasza Wasilewskiego, twórcę filmu "Zjednoczone stany miłości".

Aktualizacja, godz. 21.22

Jedna z celniejszych decyzji jury: rolę Aleksandry Koniecznej, która w filmie "Ostatnia rodzina" gra Zofię Beksińską, żonę malarza, uznano za rolę pierwszoplanową, a nie drugi plan. Słusznie: bez Zofii Beksińskiej ta rodzina by nie przetrwała, a bez Aleksandry Koniecznej film nie byłby tak niezwykły, jak jest. Aktorka odebrała nagrodę za najlepsza pierwszoplanową rolę kobiecą.


Aktualizacja, godz. 21.14

Najbardziej przewidywalna nagroda: Andrzej Seweryn uznany za najlepszego odtwórcę pierwszoplanowej roli męskiej. W filmie "Ostatnia rodzina" zagrał Zdzisława Beksińskiego, malarza, tak jakby stopił się z graną przez siebie postacią.

Aktualizacja, godz. 21.04

Pierwszej nagrody doczekał się jeden z ciekawszych filmów festiwalu - "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy. Reżyser jest także autorem scenariusza tego filmu i właśnie za scenariusz odebrał nagrodę.


Jednym z aktorów filmu jest Arkadiusz Jakubik

Aktualizacja, godz. 20.52

Kiedy Piotr Sobociński jr. dowiedział się, że na planie filmu "Wołyń" będzie musiał pracować przy naturalnym oświetleniu, bez prądu, poprosił o dodatkowy czas na przygotowania. Efekt okazał się taki, że Sobociński odebrał nagrodę za zdjęcia.

Aktualizacja, godz. 20.45

Tomasz Bartczak i Andrzej Kowalczyk, którzy w "Szczęściu świata" Michała Rosy wyczarowali niezwykłe wnętrza starej śląskiej kamienicy, odebrali nagrodę za scenografię.

Aktualizacja, godz. 20.41

Za poetycki klimat filmu "Szczęście świata" odpowiadała w największym stopniu, poza rolą Karoliny Gruszki, muzyka zespołu Motion Trio. I to oni właśnie odebrali nagrodę za najlepsza muzykę, pozostawiając w pokonanym polu Mikołaja Trzaskę, autora muzyki do "Wołynia".

Aktualizacja, godz. 20.38

Kolejny miły lokalny akcent: Dorota Kolak odebrała nagrodę za żeńską rolę drugoplanową. Aktorka Teatru Wybrzeże zagrała w filmie "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego i stworzyła w tym filmie prawdziwą kreację. Nagrodę za rolę drugoplanową film Wasilewskiego przyniósł jeszcze jednemu aktorowi - Łukaszowi Simlatowi.

Dorota Kolak i Mirosław Baka otrzymali nagrody teatralne
Aktualizacja, godz. 20.30

Filmy faworyty odbierają już na finałowej gali Festiwalu Filmowego w Gdyni pierwsze wyróżnienia. Na pewno na nich się nie skończy. Z ekipy "Wołynia" nagrodę za debiut aktorki odebrała Michalina Łabacz, odtwórczyni głównej roli, Zofii, młodej Polki, która przez piekło lat II wojny na Wołyniu przeniosła miłość do Ukraińca. Ile razy po nagrody wychodzić będą inni członkowie ekipy tego filmu?

Spośród siedmiu reżyserów, debiutujących na tegorocznym festiwalu jury za debiut postanowiło nagrodzić Bartosza Kowalskiego, reżysera równie prostego, co wstrząsającego filmu "Plac zabaw", opowiadającego o zbrodni dokonanej przez dwóch nastoletnich chłopców. Wyróżnienie dla Kowalskiego cieszy tym bardziej, że jest on z pochodzenia gdynianinem.

24 września, godz. 20.15

Po godz. 21 stanie się jasne, czy jury, kierowane przez Filipa Bajona zdecydowało się na wskazanie jednego z dwóch tytułów najczęściej wymienianych jako pretendenci do najważniejszego tytułu: najbardziej spełnionego artystycznie filmu "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego czy też filmu najbardziej ważkiego - "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego.

Wyboru jury dokonywało spośród 16 tytułów, rywalizujących w konkursie głównym. Na razie uczestnicy gali asystowali przekazaniu Platynowych Lwów, nagrody przyznawanej za całokształt twórczości. W tym roku trafiła ona do rąk reżysera Janusza Majewskiego, twórcy m.in. "C.K. Dezerterów".

Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Złote Lwy" dla filmu "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni! - Dziennik Bałtycki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki