Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Maski 2009/2010: "Dybuk" najlepszym przedstawieniem (ZDJĘCIA)

Dariusz Pawłowski
Zbigniew Zamachowski wręcza nagrodę szkole filmowej
Zbigniew Zamachowski wręcza nagrodę szkole filmowej fot. Jakub Pokora
Łódzcy recenzenci prasowi wręczyli wczoraj w Teatrze Wielkim swoje doroczne nagrody podsumowujące kolejny sezon teatralny. Uroczystość towarzyszyła koncertowi trzech tenorów - Pawła Skałuby, Dariusza Stachury i Adama Zdunikowskiego - poprowadzonego przez Zbigniewa Zamachowskiego.

Tegoroczny werdykt recenzentów dowiódł supremacji Teatru im. Stefana Jaracza na łódzkiej scenie dramatycznej. Do dyrekcji i artystów tego teatru trafiła zdecydowana większość wyróżnień. Teatr im. S. Jaracza otrzymał Złotą Maskę za najlepsze przedstawienie sezonu 2009/2010 za realizację "Dybuka" Szymona Anskiego w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Nagrodę odebrali dyrektor naczelny teatru, Wojciech Nowicki i dyrektor artystyczny, Waldemar Zawodziński.

Do "Jaracza" trafiły też wszystkie tegoroczne maski aktorskie. Złotą Maskę dla najlepszej aktorki przyznano Milenie Lisieckiej za rolę Agafii w spektaklu "Według Agafii" na podstawie "Ożenku" Mikołaja Gogola. Złotą Maskę dla najlepszego aktora wręczono Andrzejowi Wichrowskiemu za rolę Ojca w spektaklu "Kotka na rozpalonym, blaszanym dachu" Tennessee Williamsa i Bronisławowi Wrocławskiemu za rolę Iwana Iljicza w spektaklu "Przypadek Iwana Iljicza" na motywach opowiadania "Śmierć Iwana Iljicza" Lwa Tołstoja. I w końcu Złotą Maskę za najlepszy debiut sezonu otrzymała Agnieszka Więdłocha za role w spektaklach "Dybuk", "Nad", "Survival". Wszyscy aktorzy zdobyli swoje nagrody za kreacje zrealizowane właśnie na scenie Teatru im. Stefana Jaracza.

"Jaraczowska" jest też Złota Maska za najlepszą reżyserię i scenografię w sezonie 2009/ 2010. Trafiła ona w ręce Agaty Dudy-Gracz za spektakl "Według Agafii" na podstawie "Ożenku" Mikołaja Gogola.
Oprócz teatrów dramatycznych, Złotą Maską wyróżniono też najlepsze przedstawienie sezonu 2009/2010 w teatrach lalkowych. Nagrodę otrzymał Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi za spektakl "Bruno Schulz - Historia występnej wyobraźni" według opowiadań Bruno Schulza w reżyserii Konrada Dworakowskiego, dyrektora "Pinokia".

Specjalna Złota Maska przypadła Wydziałowi Aktorskiemu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Teatrowi Studyjnemu w Łodzi za wysoki poziom artystyczny sezonu 2009/2010, za staranność w doborze realizatorów i znakomite przygotowanie absolwentów. Odebrali ją dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, Bronisław Wrocławski i prodziekan Zofia Uzelac oraz Urszula Jachimowicz, kierownik Teatru Studyjnego.

Była też jedna antynagroda. Recenzenci "wyróżniają" nią to, co ich zdaniem w danym sezonie było namniej udane. Czarną Maskę przyznano Teatrowi Nowemu im. Kazimierza Dejmka w Łodzi za brak dbałości o poziom artystyczny w sezonie 2009/2010, którą odebrała dyrektor artystyczna teatru, Mirosława Marcheluk.

Teatralne nagrody przyznają recenzenci "Polski Dziennika Łódzkiego", "Expressu Ilustrowanego", "Gazety Wyborczej", "Kalejdoskopu" oraz portalu Reymont.pl. Nagrody ufundowało wydawnictwo Polskapresse Oddział Prasa Łódzka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki