Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Złote myśli" z testów gimnazjalnych z języka polskiego [CYTATY]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Test z polskiego 21 tys. gimnazjalistów z Łódzkiego rozwiązywało 19 kwietnia. Był to drugi arkusz części humanistycznej  egzaminu
Test z polskiego 21 tys. gimnazjalistów z Łódzkiego rozwiązywało 19 kwietnia. Był to drugi arkusz części humanistycznej egzaminu Karolina Misztal
W miniony weekend współpracownicy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi sprawdzali testy gimnazjalne z języka polskiego. Jak co roku znaleźli w nich wiele „złotych myśli”

„Dzieła klasyków to stare, zakurzone książki” - to jedna ze „złotych myśli” uczniów, którzy zdawali tegoroczny egzamin gimnazjalny. Ich testy zostały już sprawdzone. Arkusze z jęz. polskiego w miniony weekend oceniali współpracownicy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi - najczęściej poloniści bądź emerytowani nauczyciele, którzy co roku mają okazję, aby sobie dorobić. Od piątku do niedzieli przychodzili do wytypowanych przez łódzką komisję ośrodków sprawdzania - zwykle są nimi wybrane szkoły. Kilku ze współpracowników OKE na prośbę „Dziennika Łódzkiego” przesłało wybrane sentencje gimnazjalistów.

Trzecioklasiści w arkuszu z jęz. polskiego znaleźli dwa zadania otwarte.

W pierwszym z nich musieli napisać, „czy warto czytać dzieła klasyków, czy lepiej sięgać po nowości”? Przeważał szacunek do „starych, zakurzonych książek”.

„Dzieła klasyków nie są tak bardzo reklamowane, dzięki czemu nie robią ludziom wody z mózgu” - wskazywał jeden z gimnazjalistów. Inni argumentowali, iż:

„Warto czytać klasyków, ponieważ musieli czymś sobie zasłużyć, by nazywać ich klasykami”;

„Lepiej czytać sprawdzone dzieła niż nowe bestsellery, gdyż są one książkami robionymi pod publikę”;

„Ludzie, którzy czytali dzieła Mickiewicza lub Sienkiewicza, są z reguły inteligentni”, zaś „Nowe książki są biedne pod względem inteligencji”.

Jednak argumentów nie brakowało także przeciwnikom klasyki. Bowiem „Dzieła klasyczne są pisane językiem niezrozumiałym dla wszystkich”, natomiast „Książki nowoczesne opisują najnowsze nowości”.

Po uporaniu się z dylematem „klasyka czy nowości?” przed gimnazjalistami stanęło zdanie napisania rozprawki: „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc?” z odwołaniem do przykładów z literatury.

Jak opowiada jeden z oceniających, w uczniowskich rozprawkach bohaterami literackimi stali się m.in.: piłkarze (Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski) oraz liczne modelki, blogerki i inni celebryci w tym Michał Piróg, znany np. z telewizyjnego show „Top Model”.

Ponadto w pracach gimnazjalistów Odyseusz realizując, w eposie Homera, marzenie o powrocie do domu „miał po drodze wiele nieprzyjemności”, natomiast w tragedii Juliusza Słowackiego „Balladyna popełniła siostrobójstwo, jednak w dalszych losach dopada ją tzw. karma”. W opowiadaniu „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya „Rybakowi Santiago nie udało się przytargać ryby w całości”, ponadto „Santiago ze względu na swój brak połowów nazywany jest pechowcem. Stracił nawet reputację we wsi.”

A co z marzeniami bohaterów „Zemsty”? Nie wiadomo, ale z pracy kolejnego z gimnazjalistów wynika, że utwór Aleksandra Fredry „opowiada o złości i nienawiści Papkina i Rejenta, która prowadzi do za mąż wyjścia ich dzieci”.

W sprawdzanych arkuszach, jak co roku, nie brakowało luźnych, uczniowskich dopisków. Jeden z gimnazjalistów wyraził wdzięczność autorom tegorocznych zadań: „Na szczęście nie było charakterystyki. Może to szczęście, a może ręka Boża?”

Oceniający tegoroczny arkusz także musieli napisać rozprawkę o marzeniach. Był to element szkolenia przed przystąpieniem do sprawdzania. W grupie jednego z naszych informatorów nauczycielskie rozprawki zostały zebrane przez jej „lidera”, jednak współpracownicy OKE nie dowiedzieli się później, jak im poszło.

Sprawdzenie zadań otwartych z jednego arkusza z polskiego warte jest 8,97 zł brutto. Jeden fachowiec średnio ocenia 80 takich prac. OKE potrzebuje także współpracowników do sprawdzania zadań otwartych z języków obcych oraz z matematyki. Ci ostatni robią to przed własnym laptopem, bo korzystają z „e-oceniania”. W pozostałych testach składających się na egzamin (czyli z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z przedmiotów przyrodniczych) udział współpracowników OKE nie jest wymagany. Te arkusze nie zawierają pytań otwartych, a zamknięte sprawdza automat na podstawie klucza odpowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki