Złoty Medal za innowacyjny projekt Politechniki Łódzkiej
W trosce o przyszłość
Innowacyjny projekt „Materiał kompozytowy na bazie PLA, metoda jego wytwarzania oraz jego zastosowanie” naukowców z Politechniki Łódzkiej zdobył Złoty Medal podczas prestiżowej Europejskiej Wystawy Kreatywności i Innowacji EUROINVENT 2024, która odbyło się w Iasi, w Rumunii.
To rozwiązanie zostało opracowane w ramach projektu „Sustainable Industrial Design of Textile Structures for Composite” finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu Horyzont Europa. Jest ono dowodem zaangażowania uczelni w przyszłość zrównoważonego rozwoju.
Autorami patentu są dr inż. Paulina Byczkowska, dr Emil Saryusz-Wolski, dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ z Politechniki Łódzkiej oraz prof. Nawar Kadi i prof. Mikael Skrifvars z University of Boras w Szwecji.
- Druk 3D staje się coraz bardziej popularny, ponieważ pozwala nam tworzyć rzeczy, które są trwałe i praktyczne - wyjaśnia prof. Marcin Barburski. - Ale jest pewien problem - materiały, których używamy do druku 3D, mogą być niezbyt dobre dla naszej planety oraz niewystarczająco wytrzymałe. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu mogą być włókna naturalne, np. owcza wełna. Nasze badania pokazały, że dodane tych włókien do materiału, który nazywamy PLA (jest to rodzaj polimeru, który jest biodegradowalny) może sprawić, że gotowy produkt stanie się bardziej wytrzymały, lepiej izolujący ciepło, o większej trudnopalności. Wskazują one na obiecującą ścieżkę rozwoju bardziej zrównoważonych i wydajnych technologii druku 3D. Ideą połączenia tych dwóch surowców było również ograniczenie istniejących odpadów włókienniczych.
Naukowiec zwraca uwagę, że istotnym elementem prac badawczych jest znalezienie optymalnej ilości mieszanki PLA i włókien wełnianych. Rozpoczęte zostały również badania z innymi włóknami naturalnymi jako składowymi drukowanego materiału PLA.
- To oznacza, że takie materiały mogą być używane do drukowania różnych rzeczy, takich jak części zamienne, opakowania i inne produkty, które muszą być trwałe i przyjazne dla środowiska - mówi prof. PŁ Marcin Barburski.
W 2024 roku odbyła się 16. edycja EUROINVENT. Zaprezentowano na niej ponad 600 wynalazków i projektów z 34 krajów.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?