Złoty Oscar dla lekarza

  Złoty Oscar dla lekarza

  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Prof. Jerzy Nawrocki otrzymał dziewięć medycznych Oscarów

  Prof. Jerzy Nawrocki otrzymał dziewięć medycznych Oscarów ©Grzegorz Gałasiński

  Łódzki okulista zdobył prestiżowego medycznego Oscara. To jego dziewiąta statuetka za osiągnięcia w okulistyce.
  Prof. Jerzy Nawrocki otrzymał dziewięć medycznych Oscarów

  Prof. Jerzy Nawrocki otrzymał dziewięć medycznych Oscarów ©Grzegorz Gałasiński

  Na półce prof. Jerzego Nawrockiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych okulistów na świecie, robi się już ciasno od nagród i statuetek. Łódzki specjalista odebrał właśnie kolejną - za ogromne osiągnięcia w świecie medycyny.

  Oscary medyczne, podobnie jak te wręczane twórcom filmowym, są jednym z największych wyróżnień za pracę lekarzy. I co ciekawe, statuetkę którą dostał prof. Nawrocki, produkuje dokładnie ta sama fabryka, która tworzy słynne filmowe Oscary, przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową.

  Prestiżową medyczną nagrodę łódzki okulista dostał za film przedstawiający najtrudniejsze przypadki otworów w plamce żółtej. Pacjent cierpiący na tę dolegliwość widzi pośrodku czarną plamę. W 2006 r. prof. Nawrocki po raz pierwszy wykonał nowatorską, opracowaną przez siebie operację „odwróconego płatka”, w której pokrywał otwór cienką błonką, zamiast ją usuwać.

  Przez kolejne lata metoda rozpowszechniła się na całym świecie, a specjaliści z dziedziny okulistyki przyjeżdżali do Łodzi, by zgłębić wiedzę w zakresie stosowania tej nowatorskiej techniki. Poza tym, że umożliwia ona zamknięcie otworu, pozwala pacjentom widzieć dużo lepiej niż po zastosowaniu wcześniej stosowanych technik. Specjaliści przyznają, że jest „delikatniejsza”, stąd lepsze widzenie pacjentów. Ale, by pochwalić się metodą, trzeba ją najpierw pokazać światu.

  - Nagrywamy kilkanaście albo kilkadziesiąt zabiegów, jeśli to metoda dotycząca operacji. Jeśli zaś diagnostyki to nagrywamy metody diagnostyczne. Następnie z tego robi się kilkuminutowe skróty, wybiera najlepsze ujęcia, które pokazują daną koncepcję. To jest ważny sposób pokazywania swojej pracy. Taki minifilm, w zależności od tego ile mamy na co dzień obowiązków, powstaje w kilka tygodni - mówi prof. Jerzy Nawrocki.

  Specjalista, który na co dzień zajmuje się pacjentami w miejskim szpitalu im. Jonschera w Łodzi oraz Klinice Jasne Błonia, jest prawdziwym rekordzistą. Na półce już niebawem ustawi dziewiątego Oscara, bo ten przyleci ze Stanów prawdopodobnie w listopadzie. Jako jedyny polski specjalista może pochwalić się takimi osiągnięciami. Medyczny Oscar ma ponad 30 cm wysokości, jest pokryty 24-karatowym złotem i waży ponad 4 kg.

  - Okulistyka nie była od początku moją wymarzoną dziedziną, ale nią została. Po ponad 30 latach pracy jestem przekonany o tym, że okulistyka jest najciekawsza dziedziną medycyny - przyznaje prof. Jerzy Narwocki.

  CZYTAJ TEŻ: Medyczny Oscar dla okulisty z łódzkiego szpitala. Jerzy Nawrocki otrzymał Rhett Buckler Award

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wreszcie jakieś dobre wieści z Łodzi

  Zeźlony nie-Łodziak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Oby więcej!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z tego mają NFZtowcy

  Prywatna praktyka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Niemniej trzeba pogratulować.

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny